Přejít k hlavnímu obsahu

Víte, co je mléčná banka? I maminky, které nemohou kojit, podpoří zdravotní pojišťovna

Kojení

První týden v srpnu je každoročně připomínkou nejdokonalejší lidské výživy – mateřského mléka. Přestože by kojení mělo být člověku jako savci naprosto přirozené, mnoho novorozenců se k této „první vakcíně“, která mimo jiné snižuje riziko vzniku civilizačních nemocí a infekcí, nedostane. Důvodem je často nedostatečná podpora maminek již v porodnicích, řada mýtů, které o kojení kolují, či marketingové praktiky výrobců umělé dětské výživy. Právě na ty nejvíce upozorňuje letošní Světový týden kojení.

Kojení je základem přežití, výživy a vývoje kojenců i zdraví matek. Přispívá ke zdraví celé společnosti. Ačkoli by mělo být kojení zcela přirozené a své dítě plánuje takto krmit naprostá většina českých maminek, 20 % novorozenců je u nás kojeno jen velmi krátce nebo vůbec. A déle než rok dostává mateřské mléko pouze kolem pětiny českých batolat. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby bylo dítě plně kojeno alespoň 6 měsíců a po zavedení příkrmů by mělo být mateřské mléko součástí jeho jídelníčku další dva roky i déle. Dlouhodobé kojení má totiž prokazatelně pozitivní vliv na zdraví dítěte – snižuje riziko vzniku alergií, diabetu, obezity a chrání před mnohými infekcemi. Pozitivní vliv má i na zdraví matky.

Podpora kojících maminek

„Není důvod pochybovat o příznivém vlivu kojení na zdraví dítěte i ženy, která své dítě kojí. Proto v něm již několik let podporujeme naše klientky – a to formou finančních příspěvků na laktační poradkyně i kojící pomůcky, jako jsou například kojící polštáře, kojící podprsenky nebo odsávačky mateřského mléka,“ říká Hana Kadečková, tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, a dodává: „Protože si uvědomujeme unikátnost mateřského mléka a jeho výživových hodnot, rozšířili jsme tento program letos o možnost nákupu mateřského mléka z mléčné banky, který mohou využít ženy, jimž se kojení z nějakého důvodu zcela nebo částečně nedaří, ale své dítě nechtějí dokrmovat umělým mlékem.“

Příspěvek z bonusového „Programu pro ženy v souvislosti s těhotenstvím a narozením dítěte“ od ZP MV ČR byl letos zvýšen na 2000 Kč. Maminky vícerčat mají navíc k dispozici ještě 500 Kč na každého novorozence z vícečetného těhotenství. „Příspěvky v souvislosti s mateřstvím patří k velice žádaným – ZP MV ČR na ně svým 16 305 klientkám v loňském roce vyplatila téměř 15,3 milionu korun,“ dodává Hana Kadečková.

„První vakcína“

Mateřské mléko je považováno za jakousi „první imunizaci“. Dítěti dává všechny živiny, které potřebuje pro zdravý růst a vývoj, a to ve složení přesně odpovídajícím jeho věku. Na rozdíl od umělé kojenecké výživy obsahuje navíc protilátky, jež miminko chrání před infekcemi, záněty středouší či průjmy, zlepšuje i vývoj rozumových funkcí, snižuje počet hospitalizací dítěte v prvním roce života a přirozeným způsobem posiluje vazbu mezi matkou a potomkem. Maminky, které mají s kojením jakýkoliv problém, by se proto měly obrátit na kvalifikované laktační poradkyně. Ty jim při osobní návštěvě doporučí vhodná opatření, jak potíže vyřešit. 

ZP MV ČR působí na českém trhu již devětadvacátým rokem a je druhou největší zdravotní pojišťovnou v zemi. Má smlouvy se všemi nejvýznamnějšími zdravotnickými zařízeními kdekoliv na území ČR. V současnosti má více než 1,3 milionu klientů. Tři roky za sebou byla držitelkou prestižního mezinárodního titulu Czech Superbrands. Nejnověji získala ocenění Finančně nejzdravější zdravotní pojišťovna v zemi pro rok 2020. Jako první zdravotní pojišťovna v ČR komunikuje s klienty i prostřednictvím podcastů s názvem „Zdraví v kostce“. Věnuje se v nich aktuálním tématům ze zdravotnictví a otázkám prevence.

autor: Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.