Proč není kravské mléko vhodné pro kojence | Těhotenství.cz

Proč není kravské mléko vhodné pro kojence

Proč není kravské mléko vhodné pro kojence - Těhotenství.cz

Správná skladba jídelníčku miminka je klíčová pro jeho zdravý růst a vývojinfo-icon. Zatímco krátce po narození je dostačující kojeníinfo-icon, ve věku od čtyř, pěti měsíců je vhodné začít s přikrmováním. V jakém období a co do jídelníčku děťátka přiřadit? A může vaše miminkoinfo-icon kravské mlékoinfo-icon?

0 až 4 měsíce
Pokud dítěinfo-icon plně kojíte, což je samozřejmě to nejlepší, není třeba jej přikrmovat. Máte-li však s kojením potíže, můžete dítě dokrmovat plně adaptovaným mlékem. Ta podáváme z láhve s tzv. savičkou. Pokud však miminko jen dokrmujete a je tedy stále ještě kojeno, podávejte počáteční mlékoinfo-icon např. na lžičce či stříkačkou, aby se úplně neodstavilo od mateřského mléka. Vždy je dobré konzultovat výběr umělého mléka s dětským lékařem.

4 až 6 měsíců
V tomto období se doporučuje u plně kojených i nekojených dětí začít s přikrmováním nemléčných potravin v obědové porci. „Důležité je dbát na pestrost, střídat různé druhy zeleniny, ovoceinfo-icon, obilovin,“ říká primář Pavel Frühauf z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK v Praze. Jako první můžete vyzkoušet bramboru uvařenou v kojenecké vodě rozmixovanou na kaši, o týden, dva později k ní můžete přimíchat rozmixovanou uvařenou mrkev, brokolici nebo malé množství drůbežího či králičího masa. K večeři můžete miminku nabídnout několik lžiček rýžové nebo obilninové kaše. Pokud bude zeleninové pokrmy dobře snášet, je možné začít podávat k dopolední svačině ovocné pyré.

7 až 9 měsíců
Mateřské či kojenecké mlékoinfo-icon stále tvoří nezbytnou složku jídelníčku. Pro dětiinfo-icon od ukončeného 6. měsíce existují speciálně připravená pokračovací mléka inspirovaná mlékem mateřským, která jsou připravená pro zvýšené nutriční potřeby dětí v tomto věku. V závislosti na množství příkrmů by dítě mělo každý den vypít asi 750 ml mléka plus další tekutinyinfo-icon. Nejvhodnější je kojenecká vodainfo-icon, ovocné čaje či šťávy pro kojence. Po sedmém měsíci věku dítěte můžete pomalu vyzkoušet první opravdickou snídani, například dětskou kaši s ovesnými vločkami. Ke svačině, jak dopolední, tak odpolední, je ideální dětská ovocná přesnídávka nebo bílý jogurt s rozmačkaným banánem, k obědu zeleninovo-masový pokrm. K první večeři připravte obilnou nebo mléčnou kaši, ke druhé večeři nabídněte miminku kojeneckou výživu nebo mateřské mlékoinfo-icon.

Tip!

Pokud připravujete mléko z prášku, pozorně si přečtěte návod a ten také dodržujte. Ani odměrka navíc, ani příliš vrchovatě naložená odměrka ničemu nepomůže.

10 až 12 měsíců
Energii do začátku dne dodá dítěti obilná snídaně. Kromě klasické kaše můžete vyzkoušet i cereální sušenky nebo pečivo. Ke svačině přijde vhod ovocná přesnídávka s piškoty, k obědu uvařte mořskou rybu se zeleninou, brambory se špenátem nebo těstoviny s mrkví a kapkou olivového oleje. Odpolední svačinu může tvořit bílý jogurt s rozmačkaným ovocem, strouhaná mrkev nebo puding s piškotem. K večeři je vhodná krémová zeleninová polévkainfo-icon nebo rýžová kaše s ovocem. Pokud jde o druhou večeři, zůstaňte u kojeneckého mléka, které můžete zařadit i ráno před snídaní. Mějte však na paměti, že denní příjem by neměl být větší než 500 ml. Do jídelníčku můžete též zařadit nové druhy zeleniny (lilek, řepa, cuketainfo-icon, dýně) a luštěniny. Naopak cibuloviny a citrusové plody nechte až po prvním roce věku.

A co kravské mléko?

Syrové kravské mléko pro kojence není v žádném případě vhodné. A to nejen díky vysokému riziku vzniku alergieinfo-icon na jeho bílkovinyinfo-icon, ale také kvůli hygieně. Pasterizované mléko má nižší obsah železa než adaptované mléko. Do tří let věku nejsou vhodná ani pasterizovaná mléka s upraveným množstvím tuku, protože mají vysoké množství bílkovin a chybí v nich esenciální mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tucích.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: