6 nepříjemností, které vás mohou potkat během devíti měsíců | Těhotenství.cz

6 nepříjemností, které vás mohou potkat během devíti měsíců

6 nepříjemností, které vás mohou potkat během devíti měsíců - Těhotenství.cz

1. Inkontinenceinfo-icon - Lehká inkontinence (únik močiinfo-icon) bývá v těhotenstvíinfo-icon zcela běžná. Dochází k ní většinou na konce těhotenství a je způsobená tlakem dělohy na močový měchýř. U většiny těhotných může kašelinfo-icon, kýchání nebo dokonce smích vyvolat lehký únik moči a způsobit tak ženě nepříjemnou situaci. Pomoci může vytvoření vědomého úsilí k vyprázdnění močového měchýře každé dvě hodiny, i když máte pocit, že nemusíte na WC, bude méně pravděpodobné, že k úniku moči dojde. Případně můžete problém sdělit v prenatální poradně, kde vám lékař předepíše vložky.

2. Ochlupeníinfo-icon - Během těhotenství mohou hormonyinfo-icon způsobit výraznější ochlupení i na místech, kde běžně chloupky nerostou – například na bříšku. Po porodu toto ochlupení ale opět zmizí.

3. Pachyinfo-icon - Některé nastávající maminky mohou mít během těhotenství citlivější čich a cítit různé pachy a vůně, které si dříve až tak neuvědomovaly. To u nich může vyvolat averzi k některým potravinám s pronikavějších pachem. Menšímu procentu žen může začít páchnout jejich vlastní parfém nebo dokonce jejich vlastní pach (v případě, že se jedná o znatelný vaginální zápach, informujte svého lékaře, k vyloučení kvasinkové infekceinfo-icon), což může být nepříjemné. Vše je způsobeno citlivostí čichu, který se na začátku těhotenství hodně zostří. Snažte se vyvarovat místností, kde převládají pronikavé pachy nebo kouř (parfumerie, zakouřené restaurace... )

4. Hemoroidyinfo-icon - křečové žílyinfo-icon v konečníku - jsou velice častým jevem v průběhu těhotenství. Vznikají rozšířením žil v důsledku tlaku těžké dělohy na pánevní žíly. Někdy se může jednat jen o trhlinky na konečníku. Oba problémy mohou vyvolávat svěděníinfo-icon a bolestivost.
Není však vhodné, abyste sama posoudila situaci a nasazovala si bez konzul­tace s odborníkem nějaké lékyinfo-icon. Je zapotřebí, aby vaše problémy zhodnotil lékař a stanovil vhodnou léčbu medikamenty. Nicméně, co můžete udělat vy?

  • Snažte se předcházet zácpě (urputné a dlouhodobé tlačeníinfo-icon problém jen zhoršuje).
  • Zmírňujte tlak na oblast konečníku (nestůjte dlouho, neseďte dlouho, ležte raději na boku).
  • Dbejte na úzkostlivou hygienu těchto partií (konečník nesmí být suchý, používejte obyčejný, hodně mastný krém).
  • Procvičujte svaly pánevního dna.
  • Udržte si relativně nízkou váhu.
  • Dodržujte denní režim (sprchování místa střídavě teplou a studenou vo­dou, odpočívejte v leže na boku, přikládejte si studené obklady na koneč­ník), po každé stolici konečník umyjte a namažte.

Po porodu hemoroidy obvykle zmizí, avšak navyklé jednání a jistý režim bys­te měla dodržovat i nadále.

5. Aknéinfo-icon - Pupínky a akné jsou běžné - zejména v prvním trimestru. Většinou zmizí stejně rychle, jako se objevily. Na případnou léčbu se ale zeptejte odborného lékaře (zejména před použitím jakéhokoliv produktu proti akné).
 

6. Intimní problémyinfo-icon - Přibýváním na váze a dalšími fyzickými změnami se můžete začít cítit neatraktivní pro svého partnera. Nedopusťte ale, aby tyto změnyinfo-icon a špatná komunikace s partnerem vedly až k intimním problémům. Otevřeně si s partnerem o svých „chutích“ na sex v těhotenstvíinfo-icon promluvte. Pokud máte problémy s komunikací na toto téma se svým partnerem, zvažte návštěvu poradny (i s partnerem), kde můžete své intimní problémy prodiskutovat s odborníkem.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac