Přejít k hlavnímu obsahu

4. týden těhotenství

4. týden těhotenství

Čtvrtý týden těhotenství doprovází několik příznaků, kterých si můžete snadno všimnout. Vaše dítě právě vstupuje do vývojové fáze embrya. Nastává čas implantace: blastocysta niduje (implantuje) do děložní sliznice a poté se rozdělí, aby utvořila placentu a embryo. 

Jak velké je mé dítě ve čtvrtém týdnu těhotenství? 

Vaše miminko je stále ještě tak malinké, že není vidět a nemůže být nazýváno plodem. Se svou délkou necelého milimetru odpovídá velikosti zrna máku. 

Co mé miminko v 4. týdnu těhotenství dělá? 

  • Vaše miminko se právě nastěhovalo do svého nového domova, kde nyní bude dalších osm měsíců růst. Úspěšně dokončená výprava z vejcovodu do dělohy a zahnízdění se do děložní sliznice. Některé ženy přísahají, že cítí jeho počínání ve formě křečí, zatímco jiné zažívají lehké špinění. 
  • Jakmile se vaše vzácná kulička buněk zabydlí v novém domově, rozdělí se na dvě části.
  • Z první poloviny vznikne embryo, což je vaše budoucí miminko. Druhá půlka se nazývá placenta, která bude jako provázek života dodávat dítěti vše, co potřebuje. 
  • Vaše miminko je malé, ale už má práce nad hlavu! V tomto týdnu se kolem něj vytvoří plodový vak. Blastocysta se promění ve tři různé vrstvy buněk, které se vyvinou v jednotlivé částí těla vašeho dítěte. Vnitřní vrstva se nazývá endoderm a je základem pro trávící systém, játra a plíce. Z tzv. mezodermu se vytvoří srdce, pohlavní orgány, kosti, svaly a ledviny. A ektoderm představuje vnější vrstvu, z které vznikne pokožka, vlásky a oči. 

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

Jaké jsou běžné příznaky ve 4. týdnu těhotenství?

1. Vyčerpání 

Není snad těhotné ženy, která by nezažila únavu. Vaše tělo se přizpůsobuje miminku a vyživuje ho. A to vás stojí energii. 

2.  Mírné křeče 

Křeče jsou ve čtvrtém týdnu zcela běžnou záležitostí. Značí, že se dítě úspěšně zahnízdilo ve stěně dělohy. Pokud však pociťujete silné křeče, raději se nechte vyšetřit od svého lékaře. 

3. Výkyvy nálad 

Brečet u „dojáku“ a křičet na pomalý počítač je zcela přirozené. Hormonální bouře ale dokáže pořádně rozvířit i vaše psychické ladění. Může vás vytočit každá maličkost, vystresuje vás třeba jen myšlenka na těhotenství. 

Pokud změny nálad pociťujete, připravte se, že se to bude do dvanáctého týdne stále zhoršovat. Poté se vaše psychika začne pomalu vracet do normálu. 

4. Bolest prsou 

Hormonální přepětí (ano, zase potížisté hormony) způsobí otok prsou, které pak mohou bolet nebo být přecitlivělá. 

5. Nadýmání 

Hormon progesteron může způsobit, že kromě potomka ponesete v bříšku i pořádnou dávku plynů. Proto si oblékejte pohodlné kalhoty. Těsné oblečení je teď pro vás mučicí nástroj. Trávící systém uklidníte mátovým čajem nebo položením lahve s teplou vodou na váš žaludek. 

6. Implantační krvácení 

Pokud vaše perioda nastane asi o týden dříve nebo zažijete lehké špinění, může ve skutečnosti jít o implantační krvácení. Setká se s ním pouze jedna třetina žen a při běžném průběhu nepředstavují žádné zdravotní riziko. Je proto zbytečné se ho obávat. 

7. Ranní nevolnost 

Pravděpodobně největší strašák těhotných žen na vás může vybafnout právě v tomto týdnu. Projevem ranní nevolnosti jsou mdloby a zvracení. Postihuje 50 až 90 % žen a nejspíš se jí nevyhnete. Nejhorší průběh mívá kolem devátého týdne těhotenství. S nástupem druhého trimestru se nevolnost pomalu vytrácí. 

Co se děje s mým tělem ve 4. týdnu těhotenství? 

Pokud si někdy kolem tohoto týdne uděláte těhotenský test, bude už pozitivní. V případě močového těhotenského testu se pozitivní výsledek ukáže za pár dní. I vaše tělo ví, že je těhotné, a podle toho se zařizuje. Zatímco některé ženy skoro na své miminko zapomenou, další prožívají příznaky raného těhotenství v plné síle: například výkyvy nálad, nadýmání a křeče. 

Podle průzkumu zažívá až 30 % žen implantační krvácení v době, když se blastocysta připojuje k lůnu. Porodní asistentka Lesley Gilchrist vysvětluje, že „je velmi snadné splést si implantační krvácení s brzkou menstruací, jelikož mnoho předmenstruačních symptomů, například křeče, nadýmání a změny nálad, odpovídá příznakům těhotenství. Rozdíl mezi periodou a implantačním krvácení spočívá v délce, v barvě ztráty krve a v obtížnosti s průchodem krve. Implantační krvácení není známkou toho, že je s těhotenstvím něco špatně ani nesouvisí s potratem. 

Během šesti až dvanácti dní po oplodnění začíná tělo vypouštět hCG – choriogonadotropin. Jedná se o ten těhotenský hormon, díky kterému se na těhotenském testu zobrazí o čárku navíc. Je ale důležité si uvědomit, že tělu potrvá asi týden, než vytvoří takové množství těhotenských hormonů, které test zaznamená. Pokud jste zmeškala menstruaci a těhotenský test zarputile ukazuje jen jednu čárku, otestujte se za týden znovu. 

TIPY závěrem

Spousta žen se domnívá, že když na začátku těhotenství pila alkohol, nemůže se nic stát. Opak je pravdou. Požívání alkoholu je totiž v prvním trimestru těhotenství nejvíce nebezpečné.

Zdravá a vyvážená strava pomůže vašemu dítěti získat živiny, které potřebuje ke správnému růstu. I když vy také potřebujete nějaké kalorie navíc, není důvod, proč byste měla jíst za dva. Kolik kalorií tedy skutečně v těhotenství potřebujete?

Zajímá vás zda čekáte chlapečka nebo holčičku? Zkuste čínskou metodu určování pohlaví podle věku maminky a měsíce početí dítěte.

Je důležité jíst v těhotenství dostatek ryb nebo ty obsahují příliš mnoho rtuti? Je potřeba jíst maso kvůli bílkovinám nebo je maso příliš tučné? Jsou vejce v pořádku nebo mají příliš mnoho cholesterolu? Přečtěte si 10 nej potravin v těhotenství.

4. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden těhotenstvíDalší týden těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA