10 nej potravin v těhotenství - několik tipů na zdravou výživu pro vás a vaše miminko | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

10 nej potravin v těhotenství - několik tipů na zdravou výživu pro vás a vaše miminko

10 nej potravin v těhotenství - několik tipů na zdravou výživu pro vás a vaše miminko - Těhotenství.cz

Je důležité jíst v těhotenstvíinfo-icon dostatek ryb nebo ty obsahují příliš mnoho rtuti? Je potřeba jíst maso kvůli bílkovinám nebo je maso příliš tučné? Jsou vejce v pořádku nebo mají příliš mnoho cholesterolu?
Existuje spousta způsobů, jak zajistit, abyste vy a vaše dítěinfo-icon dostávali to správné pro vás oba. Přinášíme pár tipů na top těhotenské potraviny. Nemusíte je mít ráda všechny, zvolte si ale své oblíbené, pro správnou výživu ve vašem těhotenství.

Vejce
Vejce obsahují nejen cholesterolinfo-icon, ale také bílkovinyinfo-icon, cholin (důležitý pro mozek) a celou řadu vitamínů. A jak dokládají výzkumy z poslední doby, jsou fobie z vajec kvůli cholesterolu zbytečné. Zdravé ženy s normální hladinou cholesterolu v krvi mohou konzumovat jedno až dvě vejce denně, jako součást vyvážené stravy s nízkým obsahem nasycených tuků.  Nezapomeňte, že buňky vašeho dítěte rostou velkou rychlostí a každá buňka obsahuje bílkoviny. Vejce jsou levné, jednoduché, rychlé a všestranné. Když jste příliš vyčerpaná vařit plnohodnotné jídloinfo-icon, pár vajíček natvrdo nebo míchaná vajíčka jsou dostatečnou náhradou.

Losos
Losos je jednou z nejzdravějších potravin, kterou můžete v těhotenství jíst. Nejen, že je bohatý na vysoce kvalitní bílkoviny, ale je to také mimořádně dobrým zdrojem omega-3info-icon mastných kyselin, které jsou dobré pro vývojinfo-icon vašeho dítěte. Více o tématu ryb v těhotenství zde .

Fazole
Fazole obsahují nejvíce vlákniny a bílkovin všech zeleniny. Když jste těhotná, váš trávicí trakt se zpomalí a hrozí riziko zácpy a hemoroidů. Vlákninainfo-icon může pomoci zabránit a zmírnit tyto problémy.
Kromě toho že fazole obsahují vlákninu, jsou bohaté i na bílkoviny a minerální látky, podporující tvorbu červených krvinek, které vám dodají energii.

Sladké brambory
Sladké brambory jsou výborným zdrojem vitamínu A a C, kyseliny listové a vlákniny. A stejně jako fazole, jsou levné a univerzální. S vitamínem A buďte ale opatrná v případě, že jej berete ve větším množství v nějakém potravinovém doplňku. Příliš mnoho vitamínu A v těhotenství může škodit.

Popcorn
Ano, čtete správně. Popcorn je jednou z nejzdravějších potravin pro I.trimestrinfo-icon těhotenství. A to proto, že je celozrnný (nesmí ale plavat v tuku a být přesolený…).  Rozhodně volte ale popcorn doma připravený. Je prokázáno, že popcorn prodávaný v kinech obsahuje mnohonásobně více kalorií než ten domácí.Celozrnné potraviny jsou důležité v těhotenství, protože jsou s vysokým obsahem vlákniny, proteinu, kyseliny listové, hořčíku a manganu.

Vlašské ořechyinfo-icon
Vlašské ořechy jsou jedním z nejbohatších zdrojů omega-3 mastných kyselin na rostlinné bázi.  Vlašské ořechy jsou také dobrým zdrojem bílkovin a vlákniny.

Jogurt
Jogurt je obvykle velmi oblíbené jídlo. A to je dobře, neboť je prokázáno, že jakýkoliv druh jogurtu je výborným zdrojem vápníku, který je v těhotenství důležitý, neboť miminkoinfo-icon vás o něj ve značné míře ubírá. Aby byl však skutečně jogurt prospěšný, musí obsahovat živé jogurtové kultury. Jogurt často také  pomáhá při problémech s aknéinfo-icon, křečemi v nohou, zácpou.

Listová zeleninainfo-icon
Špenát, kapusta  a ostatní zelená listová zelenina mají spoustu vitamínů A, C a K, stejně jako velmi důležitou kyselinu listovou. Více o kyselině listové a její prospěšnosti si můžete přečíst zde .

Libové maso
Maso je skvělým zdrojem velmi kvalitních bílkovin. Vyhledávejte však spíše libové maso s nízkým obsahem tuku. Přísun hovězího masa spíše omezte, zaměřte se např. na krůtí, které obsahuje hodně bílkovin. Rozhodně vynechte párky a další uzeniny. Jejich obsah vašemu tělu nedá nic přínosného a naopak maso zpracované do párků může obsahovat nebezpečné bakterie nebo parazity.

Barevné ovoceinfo-icon a zelenina
Jezte hodně ovoce a zeleniny. Buďte variabilní - zelené, červené, oranžové, žluté, fialové… ovoce a zelenina zaručí, že vy a vaše dítě získáte celou řadu důležitých živin. Každá barevná skupina poskytuje různé vitamíny a minerályinfo-icon.

 

Foto: Pixmac