Přejít k hlavnímu obsahu

Vícečetné těhotenství vyžaduje zvýšenou péči

Skutečnost, že máte v bříšku více než jedno dítě je zvláštní jistě nejen pro vás a vaše okolí, ale i pro vašeho ošetřujícího lékaře. Mnoho odborníků poukazuje na to, že v takových případech se rodí děti většinou předčasně. Nemusí to být ale pravidlem. Bedlivější sledování takového těhotenství, je ale rozhodně na místě. Stejně tak jako např. v případě matek s diabetem, s anamnézou předčasného porodu v předchozích těhotenstvích nebo těch, které mají jiné závažnější zdravotní problémy. Větší šance na zdravý průběh těhotenství je, pokud budete o sebe více pečovat.

Nejdůležitějším krokem k péči o vaše těhotenství je správná výživa, u které je základem kyselina listová. V ideálním případě je vhodné zaměřit se kyselinou listovou již 3 měsíce před početím. Kyselina listová je pro zdraví důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období, kdy se snažíte otěhotnět a donosit zdravé miminko. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, respektive její přeměněné formy tzv. folátů, znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Pokud jste nezačala dosud kyselinu listovou užívat, netrapte se, ale začněte co nejdříve. Při užívání potravinových doplňků ale nepotřebují nastávající maminky dvojčat dvojnásobnou dávku prenatálních vitamínů za den.

Tipy jak doplňovat kyselinu listovou: pažitka, rukola, bazalka.

Jíst správné potraviny a dodávat tělu správné množství kalorií je při těhotenství dvojčat zásadní. Vzhledem k tomu, že při jednočetném těhotenství vyžaduje dítě přibližně 300 kalorií denně, většina odborníků se shoduje, že u dvojčetného těhotenství je třeba kolem 1000 kalorií denně navíc. Časté a zdravé svačiny vám tak mohou pomoci dosáhnout správného energetického cíle každý den. Takový častý příjem menších porcí jídla také pomáhá v případě nevolností!

Kromě kalorií je důležité dodržovat správný pitný režim po celý den. Příjem tekutin sice povede ke zvýšenému počtu návštěv wc, ale je opravdu velmi důležitý. Snížit příjem tekutin můžete pak navečer, např. kolem 20:00 hodin, z důvodu omezení nočního vstávání a chození na toaletu.

Mimo správnou výživu a hydrataci je důležité poslouchat své tělo. Zdánlivé drobnosti by mohly být příznakem něčeho vážnějšího.

Vzhledem k tomu, že u dvojčat je větší pravděpodobnost, že se narodí předčasně, jakékoli příznaky nebo obavy je třeba řešit s odborníkem. Krvácení nebo poševní výtok, kontrakce, které jsou stále častější, tlak v pánvi nebo spodní části zad, nebo dokonce průjem mohou být příznaky předčasného porodu.

Vícečetné těhotenství může také zvýšit riziko preeklampsie. Preeklampsie je závažné těhotenské onemocnění, které může vést k předčasnému porodu nebo i úmrtí plodu. Příznaky: vysoký krevní tlak, přítomnost bílkoviny v moči. Faktory jako je obezita, vysoký krevní tlak nebo onemocnění ledvin mohou zvýšit riziko. K preeklampsii obvykle dochází v prvním těhotenství.

Optimistický, ale opatrný přístup během vašeho těhotenství jistě pomůže vašemu duševnímu stavu, a tím také i zdárnému vývoji miminek!

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA