Přejít k hlavnímu obsahu

Instagram alias veřejné fotoalbum. Ano či ne?

Instagram

Sociální sítě hýbou světem a je jen špetka těch, kteří jsou jimi nepolíbení. Instagram patří k těm nejpopulárnějším na světě, u sdílení rodinných fotek s dětmi se ale lidé nemohou shodnout na jednotném stanovisku. Některým to nevadí, jiní jsou zásadně proti. 

O nás bez nás 

Podívejte se na problematiku z pohledu odpůrců. Na jedné straně bojujeme za to, aby měl každý člověk svůj prostor, svobodu a možnost rozhodnout se. Záměrně je ale dětem odpírána. Víme s jistotou, že se bude chtít prezentovat na sociálních sítích? Jak se bude za patnáct let cítit drobek, kterého nadšeně fotíte v plenkách nebo při spánku? Problém je v tom, že se na jedné straně oháníme lidskými právy, na druhé je s ovacemi porušujeme. 

Někteří uživatelé odlehčují svému svědomí fikaným trikem. Fotí děti tak, aby jim nebylo vidět do tváře. Je to trend, který se uchytil především mezi celebritami. Posty s jejich dětmi jsou totiž hojně sledované i komentované a vydělávají mnohonásobně víc než fotografie rozkvetlého truhlíku nebo nové pedikúry. 

Demonstrace štěstí 

Většina profilů se plní roky. Od prvního setkání s partnerem, přes pořízení psa až po snímek z ultrazvuku. V ten moment se rozjíždí nekonečná spirála roztomilých fotografií, všichni mohou online sledovat, jak ženě roste břicho. Vše je korunované dojemným obrázkem přímo z porodního sálu. Lavina podpory a gratulací je nejvíc a nikdo se nepozastavuje nad tím, že ta zhmotnělá láska, kdy rodiče poprvé drží miminko, se ještě pár let zpátky nesdílela se světem. Jen málokdy se na síti objeví příspěvek, kde by si uživatelé stěžovali na pláč a vyčerpání a doplňovali ho autentickými fotografiemi. Pokud už se někdo odváží ke stížnosti, doplní text motivačním hashtagem, který je vrátí zpátky mezi ty nebetyčně šťastné lidi. 

Na sále je z miminka většinou vidět jen ručička nebo nožička, ideálně v černobílé variantě. Je to stejné klišé jako “šneci z listového těsta”. Další den je ale identita odtajněna a celý svět má možnost rozplývat se nad krásou miminka. Někdy jsou fotografie umělecké, jindy až příliš osobní a intimní. 

Pravidla pro všechny 

Internet snese hodně, ale ne úplně všechno. Ne aspoň vaše pověst a důstojnost. Zapište si jednoduchá pravidla a řiďte se jimi. 

  • Štěstí dávkujte s rozmyslem 
  • Vyhýbejte se příliš osobním fotografiím dětí 
  • Nepřehánějte to s dojemnými a intimními texty 
  • Používejte minimum cizích hashtagů (zabráníte tak nekontrolovatelnému šíření)
  • Čas od času odkryjte tvář a “vypalte slídilům rybník” 

Vítěz a poražený 

Mohlo by se zdát, že skrytý obličej představuje onu kýženou rovnováhu, jak na sociálních sítích fungovat naplno, ale neodhalit všechno ze svého soukromí. Záleží na vnímání každého člověka. Pro někoho je rodina posvátná a sdílení by bylo vystoupením mimo komfortní zónu, pro jiného je obdiv okolí hnacím motorem a odkrytím všech životních nuancí umocňuje upřímnost, se kterou prochází životem. Instagram patří mezi sítě, kde si každý najde svůj prostor a obdivovatele. Vzdejte se soudů a uzpůsobte si svůj účet tak, aby byl odrazem vás samotných. 
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Zajímavosti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.