10 věcí které pomáhájí chránit děti před onemocněním | Těhotenství.cz

10 věcí které pomáhájí chránit děti před onemocněním

10 věcí které pomáhájí chránit děti před onemocněním - Těhotenství.cz

Přišli jste s vaší ratolestí domů ze školky a už zase kašle a popotahuje? Dětiinfo-icon v předškolním věku ještě nemají plně vyzrálou imunitu a jejich tělíčko si některé protilátky teprve vytváří. Po překonání celé řady virových onemocněníinfo-icon bude imunitní systém lépe vytrénován a boj s dalšími virózami bude rychlejší. Pokud má tedy sem tam rýmičku, nepropadejte panice. Zbystřete ale v případě, že se objevuje nemocinfo-icon až příliš často či tehdy, kdy lékař považuje za nutné dítěti nasadit antibiotikainfo-icon i vícekrát za zimu.

 

Dětské kolektivy jsou doslova rájem pro množení bacilů. Nejčastěji se zde setkáváme s opakovanými infekcemi horních cest dýchacích. Nedoléčené děti, jejichž rodiče mnohdy podceňují dobu rekonvalescenceinfo-icon, si v kolektivu infekci opakovaně předávají a tak se stává, že se děti opětovně nakazí a stonají častěji. Abyste svého drobečka maximálně ochránili, vyzkoušejte následujících deset tipů.

 

  1. Pohodové prostředí

V průběhu vývoje dítěte jsou období, kdy je imunitainfo-icon přirozeně oslabena. Určitou úlohu ale může hrát také narušená psychikainfo-icon dítěte. Nemusí jít ani o šikanu v kolektivu či problémy v rodině. Někdy může dítěinfo-icon stresovat i nadměrné přetěžování mimoškolními aktivitami, kdy se dítěti snažíte v dobré víře dopřát to nejlepší. Stresinfo-icon může vyvolat astmatické obtíže a narušit hormonální systém dítěte. Proto jakékoli náznaky nepodceňujte. Pokud si nevíte sami radyinfo-icon, požádejte o pomocinfo-icon dětského psychologa a snažte se o to, aby dítě vyrůstalo v klidném a pohodovém prostředí.

 

  1. Odstranění alergenů 

V posledních letech díky změnám životního stylu a životního prostředí významně stoupá výskyt alergií všeho druhu. Ačkoli je velká část předpokladů pro alergii dána geneticky, dá se některým alergiím vyhnout či snížit riziko jejich propuknutí. Nejčastěji se objevují drobné alergieinfo-icon na prach či pyly, neobvyklé nejsou ale ani alergie na plísně a zvířata. Pokud se u vašeho dítěte projeví alergie nateklými sliznicemi, je pak náchylnější k respiračním onemocněním. Snažte se tak udržovat vaši domácnost stále čistou a v případě podezření na alergii, se poraďte se svým dětským lékařem o vhodnosti vyšetřeníinfo-icon na specializovaném pracoviště imunologie nebo alergologie.

  1. Inhalaceinfo-icon

Pokud je vaše dítě často nemocné, je pro něj velmi důležitá pravidelná péče o dýchací cesty. Jejich ochranná bariéra je narušována a není pak schopná se bránit průniku virů a bakterií. Vynikající prevencí, ale i léčebnou metodou je inhalace. „Při léčbě akutních i chronických onemocněních horních i dolních dýchacích cest či jako prevence může posloužit inhalátor a odsávačka v jednom (Omron DuoBaby), který pomáhá při úlevě od rýmy, zvyšuje efektivitu inhalace a lze pomocí něj aplikovat lékyinfo-icon přímo do dýchacích cest,“ vysvětluje pediatrička MUDr. Jarmila Seifertová. Zkuste dávat svému dítěti preventivně vdechovat aerosol. Samotný proces inhalace je velmi snadný, stačí pouze přirozeně dýchat. A aby inhalování dítě nenudilo, můžete mu ho zpestřit pohádkou v televizi, nebo mu předčítat.

 

  1. Posílení imunity dětíinfo-icon

Pomozte dítěti posílit jeho přirozenou obranyschopnost pravidelným otužováním, častými procházkami na čerstvém vzduchu a sluníčku či sportem, který ho bude bavit. Aktivní pohybinfo-icon patří k základům zdravého životního stylu a posilování fyzické kondice je předpokladem pro silný a správně fungující imunitní systém. Pozor ale na přetrénování, které má nežádoucí vliv nejen na imunitní systém, kdy se jeho poškození projeví snížením odolnosti vůči infekcím, ale také na psychické procesy. Otužování i sportovní aktivity ale nikdy neprovádějte s dětmi, které nejsou zcela zdravé. Mohli byste jim spíše uškodit než pomoci.

 

  1. Rekonvalescence

Udělalo se vašemu dítěti lépe a už žadoní, abyste ho pustili do školky nebo starší dítě na sportinfo-icon? I když se vám zdá, že je již v pořádku, stonání neberte na lehkou váhu. Raději ho nechte o pár dní doma déle a nechte mu tak čas na rekonvalescenci. Při brzkém návratu mezi děti by v opačném případě mohlo onemocnět v krátké době znovu, což není žádoucí zejména kvůli dalšímu oslabení jeho imunitního systému. Radost nebudete mít ale ani vy, protože si vyčerpáte dovolenou na to, abyste s ním mohli zůstat doma, namísto toho, abyste jeli společněinfo-icon s celou rodinou na pěkný výlet či dovolenou.

 

 
  1. Zdravá a pestrá stravainfo-icon

Dozrávání dětského imunitního systému nejlépe podpoří vyvážená a pestrá stravainfo-icon. A proto, že jsou střeva centrem imunity a jsou také první branou, kterou procházejí mnohé cizorodé látky do organismu, je důležité jim dodávat i „hodné“ mikroorganismy. Dbejte tedy na to, aby vaše dítě konzumovalo dostatek vlákniny z ovoceinfo-icon a zeleniny, jogurtyinfo-icon a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným cukrovinkám. Kromě nutnosti dodávat tělu dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek nezapomínejte také na pravidelný pitný režiminfo-icon, který by měl zahrnovat zejména čistou pramenitou vodu.

 

  1. Vyšetření dítěte na specializovaném pracovišti

Jestliže vaši ratolest často trápí déletrvající rýmainfo-icon, je vhodné také vyšetření na ORL.  „S rýmou se u předškoláků často objevují také velmi bolestivé záněty středního ucha nebo dutin, které není radno podceňovat. Kromě toho bývá u dětí často zvětšená nosní mandleinfo-icon, která omezuje dýcháníinfo-icon, sluch a dlouhodobě udržuje infekci v nosohltanu. Nosní mandle se díky tomu dětem odstraňují, aby se předešlo jejich častému onemocnění a postižení sluchu,“ doplňuje lékařka. Pokud ORL lékař potvrdí problémy s nosní mandlí, je zbytečné s jejím odstraněním otálet.

 

  1. Vrstvení

Oblečeníinfo-icon je základní ochranou před virózami a nachlazeními. Často se měnící počasí ale volbu maminek, jak své dítě obléci, moc neusnadňuje. Jak tedy na to? Nejlepším systémem, jak předškoláka oblékat, aby neprostydl, je vrstvení. Nejdůležitější je první vrstva, která udržuje teplo a odvádí pot. Druhá vrstva tepelně izoluje a přejímá nadbytečnou vlhkost těla z první vrstvy a poslední chrání proti vlivům počasí. Kromě oblečení je důležitá také nepromokavá obuvinfo-icon (holinky ale jen do vody), ponožky, čepice, šátekinfo-icon či šála.

 

  1. Hygienainfo-icon

Máte ještě v živé paměti říkanky o mytí rukou či přísný hlas mámy, která vám přikazovala umýt si ruce po příchodu domů, před jídlem či po použití toalety? Stejně otráveně, jako jste se kdysi tvářili na svou maminku vy, se na vás tváří dnes i vaše děti. Dodržovat pravidelnou hygienu je ale velice důležité. Klaďte svým dětem od mala na srdce, aby si myly ruce pravidelně teplou vodou a mýdlem. S čistotou to ale nepřehánějte, aby nevyrůstalo vaše dítě ve zcela sterilním prostředí a nebylo pak paradoxně náchylnější. Zvýšené péči o hygienu se věnujte pouze v případě, že máte v domácnosti nemocného člověka.

 

  1. Síla přírody

Pomocnou ruku v boji proti nemocem a zdravotním potížím může podat také matka příroda. Existuje velké množství bylinek, které pomáhají posílit imunitu. Mezi nejznámější patří echinacea, aloe verainfo-icon, česnek, cibule a křen, šípek, rakytník, ginkgo biloba či ženšen, borůvky. Problémům s dýchacími cestami také můžete předejít užíváním sprejů s mořskou vodou, která uvolní nos, zvlhčí sliznice, usnadní smrkání a odstraní alergeny z nosní sliznice. Nepodceňujte ani dostatek spánku a hlídejte, aby vaše ratolest chodila spát pravidelně.

 

A rozhodně byste neměli zapomínat na nekuřácké prostředí pro dítě! „Jedná se totiž o jediný studiemi prokázaný vliv na poškození sliznic u dětí a následně větší výskyt infekcí a alergií“, uzavírá lékařka.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: