Přejít k hlavnímu obsahu

5 tipů, jak se nenechat v průběhu těhotenství vyděsit

Pondělí 20. Květen 2019 12:30
5 tipů, jak se nenechat v průběhu těhotenství vyděsit - Těhotenství.cz

Proslulá porodní asistentka a vědkyně Sara Wickham čerpá nejen ze svých letitých zkušeností porodní báby ve Velké Británii, ale i ze světových vědeckých poznatků. Moc dobře ví, že stres a pocit ohrožení dokáže zkazit nejen náladu, ale i celý porod.

Proto v Praze na Světovém týdnu respektu k porodu, kam přijela na pozvání společnosti Aperio, mluvila hlavně o tom, jak je důležité soustředit se na pozitivní pohled, nikoliv pouze na možná rizika.

Vědomosti jsou vaše síla – a v těhotenství zvláště

Když se seznámíte s platnými pravidly a zákony, budete mnohem lépe vědět, jaká jsou vaše práva. „V těhotenství a během porodu je rozhodnutí VŽDYCKY na ženě,“ zdůrazňuje Sara Wickham. „Je to vaše tělo a nikdo nemá právo vám dělat něco, co nechcete,“ připomíná pravdu, kterou je podle ní potřeba opakovat pořád dokola.

Dobrý porodní asistent vidí šanci namísto rizika

Slova jsou mocná zbraň. Vždycky, když vás někdo bude strašit, že existuje nějaké „riziko“, zkuste si místo toho děsivého slova dosadit neutrální „možnost“ nebo „šance“. Tohle pravidlo by si měli osvojit hlavně lékaři a porodní asistentky.

Požadujte od své nemocince a porodnice důkazy

Když budete mít pocit, že vás v nemocnici nebo v porodnici straší riziky a nutí k zákroku, o kterém si nejste jistá, požádejte o více informací. Není přitom vůbec nutné jít do konfrontace. „Moc vám děkuji za cenné rady, zní to velice zajímavě. Ráda bych se o tom dozvěděla víc. Kde najdu zdroje a výzkumy, které se tomu věnují?“ navrhuje Sara Wickham, jak by se dalo v takové situaci slušně reagovat. „Často se ukáže, že žádné relevantní důkazy neexistují,“ tvrdí Sara.

Nenechte se strašit v průběhu těhotenství

Doktoři často „straší“, že když nepodstoupíme určitý zákrok (vyvolání porodu, medikaci…), naše dítě může umřít. Je to samozřejmě silná zbraň, protože matky jsou naprogramované tak, aby život a zdraví svého dítěte chránily za každou cenu. „Ale co kdybychom to otočili? Co kdybychom požádali doktora, aby nám dal písemné potvrzení, že když zákrok podstoupíme, bude naše dítě na 100 % živé a zdravé?“ ptá se britská porodní asistentka s vědoucím úsměvem.

Negooglujte

Jestli máte nějaké obavy, rozhodně se neptejte internetového vyhledavače. Z podstaty jeho fungování vám totiž na prvním místě vyskočí ty nejhorší, nejfantastičtější a nejděsivější odpovědi.

„Hledejte, co vás zajímá, u spolehlivých internetových zdrojů. Třeba na důvěryhodném blogu nebo na našem webu, kde najdete další relevantní odkazy, “ radí Sara.

Sama připravuje profesionální a vědeckými poznatky naplněný blog na adrese www.sarawickham.com. A věřit můžete i informacím a kurzům od společnosti Aperio – společnost pro zdravé rodičovství.

Těhotenství.cz