Přejít k hlavnímu obsahu

Kojení je v hlavě: zápisky z praxe laktační poradkyně

Kojení a kojenec

Kojení je vrozená schopnost, i když se to třeba v dnešních kulturních podmínkách nezdá. Můj soukromý odhad je, že z žen, které odchází po porodu z porodnice (a mluvím o těch, které kojit chtějí, jsou dobrovolně rozhodnuté a přesvědčené své dítě kojit), si nese domů s miminkem rovnou i krabici s umělým mlékem asi tak každá druhá nebo třetí žena.

Kde se vlastně berou tyhle potíže s kojením, když říkám, že je kojení vrozená schopnost? Jak je možné, že se problémy s kojením šíří jako nakažlivá epidemie? Jsou to kulturní a sociální vlivy a asi tak sto dalších vlivů zvenčí. Přidej si k tomu nedostatek podpory blízkého okolí a je to hotovo.

Možná i ty jsi zažila boj o kojení, a ať už jsi ho dřív nebo později vyhrála nebo prohrála, ať už jsi z toho smutná, smířená, že nekojíš nebo šťastná, že nakonec kojíš, věř, že to, co jsi prožila, není tvoje chyba.

Máma od přírody

Ty jsi jako žena od přírody dokonale utvořená k tomu být mámou. Nemáš vadné tělo, máš naprosto dokonalé tělo, máš dokonalá prsa, ať vypadají, jak chtějí. Tvoje tělo dokáže stvořit zázrak - počít, nosit a porodit maličkého človíčka a dokáže se o něj postarat, i když se od tvého těla oddělí. Potřebuje k tomu jenom ty správné podmínky.

Jenže! To je ten zranitelný bod. Tam mezi tebe a tvoje dítě najednou vstupují cizí ruce, cizí představy o tom, co by jak mělo nebo nemělo být, cizí myšlenky, mylná přesvědčení a cizí necitlivé zásahy. A tvoje křehká rovnováha, sebedůvěra a víra ve vlastní tělo i dítě se rozbíjí jako skleněná váza. A proto vy, kdo pracujete s ženami nebo jste zrovna v blízkém okolí s těhotnou a rodící ženou a jejím miminkem: přistupujte k nim oběma s úctou a opatrností jako ke křehké skleněné váze. Když se tahle váza rozbije, je to vaše vina, ne její.

ČTĚTE TAKÉ:

Mateřské mléko je pro miminko to nejlepší!

Co skutečně potřebujete ke kojení?

3 nejčastější starosti maminek během kojení

Jak vylepšit jídelníček v době kojení?

Kojení s benefity

Kojení přináší mámě i dítěti spoustu benefitů, a o tom, proč je důležité, už toho bylo napsáno spousta. Chci ale, abys věděla, že kojení nestojí nad tvým mateřstvím samo o sobě jako nějaký antický bůh s všemocnou metlou. Kojení je součást vztahu, je to jeden dílek skládačky. Když tam je a zapadá tam, je to skvělé. Když tam chybí, neznamená to, že tam zůstane po něm díra. Dá se totiž nahradit jiným dílkem. Dá se stokrát namnožit mazlení a kontakt a ten do té skládačky zapadne stejně skvěle.

Občas ti sem o kojení napíšu pár řádků. Moje poznatky pochází z pětileté praxe laktační poradkyně. Přišla jsem ale na to, že podpora kojení nespočívá v hadičkách, lahvičkách, bylinách nebo lécích. Kojení je stejně jako porod takzvaně „v hlavě“ a v pochopení biologických zákonitostí, proto ti budu kojení ukazovat z jiného úhlu, než jsi možná doposud znala.

Pokud se potřebuješ na něco zeptat, piš mi na e-mail mirka@materstvisro.cz.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.