Přejít k hlavnímu obsahu

Nepusinkujte své dítě, když máte opar: Jak chránit své dítě a proč je to důležité?

Opary jsou běžným virovým onemocněním, které postihuje mnoho lidí na celém světě. Toto onemocnění, způsobené herpes simplex viry, může být nepříjemné a bolestivé, zejména u těch, kteří mají oslabený imunitní systém. Jednou z důležitých opatření pro prevenci šíření oparu je vyvarovat se polibkům a těsnému kontaktu, zejména pokud máte aktivní oparovou infekci. Tato opatrnost je zvláště důležitá v případě dětí. U dětí v malém věku může mít opar hrozné následky a bolestivý průběh.

Co je opar a jak se šíří

Herpes simplex viry jsou zodpovědné za vznik oparu na rtech, v obličeji nebo dokonce na jiných částech těla. Tyto viry se mohou šířit kontaktem s infikovanými oblastmi kůže nebo sliznice. Když máte aktivní opar, může se snadno přenést na jiné osoby, pokud nedodržujete vhodná opatření.

Děti jsou zranitelné

Děti, zvláště novorozenci a malé děti, mají křehký imunitní systém. Jsou náchylnější k infekcím a nemoci, včetně oparu. Když máte aktivní oparovou infekci a pusinkujete své dítě, můžete ho vystavit riziku vážných zdravotních komplikací.

Tato situace se například stala Barboře Bartákové z Frýdlantu nad Ostravicí. „Můj přítel měl opar, opakovaně jsem ho prosila, ať se nemazlí s naším synem Teodorem. Přítel však říkal, že se přece nemůže nic tak hrozného stát,“ říká Barbora (24 let). Přítel si pravděpodobně myslel, že u dětí bude mít opar podobný průběh jako u dospělého člověka, opak je pravdou.

„Teodor měl na druhý den celé oteklé dásně a tak jsem zašla k zubaři. Doktor mi však řekl, že se jedná o virus herpes projev u dětí. Do večera měl Teodor 38,8 horečku. Do druhého dne měl pak afty všude na ústech i na jazyku,“ svěřila se Barbora. Teo teďka celé dny probrečí, nechce nic jíst ani pít. 

Teodor s opary v ústech. Foto: Barbora Bartáková

Nebezpečí přenosu viru na dítě

Přenos oparu z dospělého na dítě může mít vážné důsledky. Novorozenci jsou nejohroženější, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyvinutý. Herpesový virus může způsobit závažné infekce, jako je neonatální herpes, která může mít fatální následky.

Jak se chránit a co dělat, když máte opar

Pokud máte opar, je důležité přijmout několik opatření k minimalizaci rizika přenosu na dítě:

  • Vyvarujte se těsnému kontaktu s dítětem, zejména polibkům na obličej nebo jiným těsným kontaktům

  • Myjte si ruce důkladně mýdlem a vodou před manipulací s dítětem

  • Nepoužívejte stejné nádobí nebo předměty jako dítě (např. lžíce nebo hrníčky)

  • Pokud máte aktivní opar, použijte léky na předpis od lékaře a postupujte podle jeho doporučení

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud máte opar a máte novorozence nebo malé dítě, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám může doporučit vhodnou léčbu a sledování zdraví dítěte.

Nepusinkování svého dítěte, když máte opar, je důležité opatření k prevenci šíření viru a ochraně zdraví dítěte. Herpesový virus může mít vážné následky, zejména u novorozenců a malých dětí, a je proto nezbytné jednat obezřetně a zodpovědně, když máte tuto virovou infekci.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA