Potrat – několik mýtů a polopravd o něm | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Potrat – několik mýtů a polopravd o něm

Potrat – několik mýtů a polopravd o něm - Těhotenství.cz

Pozitivní těhotenský testinfo-icon přinese do vašeho života na následujících několik měsíců řadu změn. Začnete přemýšlet: bude to kluk nebo holka? Jaké vybrat jméno? Na koho bude asi miminkoinfo-icon podobné? Napadnou vás ale jistě také obavy: Co když se něco pokazí a já potratím?

Definice potratu (ČR):

  • živý plodinfo-icon o hmotnosti menší než 500 gramů, který nepřežije 24 hodin
  • plod o hmotnosti do 999 g, který se narodí mrtvý

Nejčastějším konečným důvodem potratu nebo předčasného porodu bývá tzv. insuficience (otevírání) děložního čípku. Pokud stav vašeho čípku překročí určitá kritéria a váš klid na lůžku doma nebo v nemocnici nezabrání dalšímu otevírání děložního čípku, hrozí vám potratinfo-icon plodu nebo předčasný porodinfo-icon.

Riziko potratu je značné vždy
Ve skutečnosti: šance na potracení nejsou tak vysoké, jak si možná myslíte.  Záleží také ale na vašem věku. U žen mladších 35 let to je 10 až 12 procent; u 35 až 39 letých to je 18 procent; u žen ve věku 40 - 44 roků se zvýší na 34 procent.

Pohlavním stykem mohu miminku ublížit a způsobit potrat
Pohlavní stykinfo-icon nepředstavuje pro plod žádné nebezpečí. Sexinfo-icon můžete mít s partnerem v průběhu těhotenstvíinfo-icon tak dlouho, jak se vám bude líbit – pokud ale vaše těhotenství probíhá normálně. Také si přečtěte: Nejlepší sexuální polohy v těhotenství

Nejen nadváhainfo-icon zvyšuje riziko
Jednou z příčin potratu může být hmotnostinfo-icon ženy. Nejedná se v tomto případě ale jen o nadváhu. I podváha může být značným rizikem.

Práceinfo-icon nebo zvedání těžkých předmětů může způsobit potrat
Nepropadejte panice: je velmi nepravděpodobné, že by cvičeníinfo-icon nebo zvednutí (rozumně) těžkého předmětu jako např. tašky, batolete, atp. hned způsobilo potrat. Naplánovat si stěhování na období těhotenství ale není určitě dobrý nápad.

Už jsem měla jeden potrat, určitě se mi to stane znovu
Vzhledem k tomu, že potraty mnoha žen jsou způsobeny náhodně, není pravděpodobné, že se situace musí opakovat.  Ve skutečnosti - pro většinu žen, které potratily, jsou šance na další úspěšné těhotenství kolem 80 procent. Pouze v případě dvou a více potratů v krátké době po sobě, hrozí riziko i do budoucna.

Moc se stresuji, mohu potratit
Ačkoli mnoho žen věří, že stresinfo-icon může vést k potratu, není toto tvrzení nijak vědecky podložené. Pokud máte pocit, že jste přetížena v práci, neřešte situaci pitím jedné kávy za druhou – některé výzkumy ukázaly, že pití dvou nebo více šálků kávy denně může zvýšit riziko potratu. Zkuste více relaxovat a odpočívat. Pokud se budete cítit dobře vy, bude se dobře cítit i vaše dítěinfo-icon.


Těhotenství.cz

Foto: Pixmac