Přejít k hlavnímu obsahu

Jak snížit riziko vrozených vad dětí na minimum?

Léky v těhotenství

Vrozené vady patří mezi největší obavy všech nastávajících maminek. Bohužel ne všem vrozeným vadám lze předejít. Můžete však zvýšit své šance na zdravé dítě tím, že si zajistíte ty nejlepší zdravotní podmínky a osvojíte si důležité návyky. Těhotná žena už nemá zodpovědnost jen sama za sebe, ale také za život a zdraví svého dítěte. Poradíme vám, jak zajistit ty nejlepší podmínky pro vás i vašeho nenarozeného potomka.

1.    Ujistěte se, že užíváte 400 mikrogramů kyseliny listové každý den


Ujistěte se, že každý den přijmete 400 mikrogramů kyseliny listové. Kyselina listová je důležitá, protože může pomoci předcházet některým závažným vrozeným vadám mozku a páteře dítěte, jako je anencefalie a rozštěp páteře. Tyto vrozené vady se vyvíjejí velmi brzy během těhotenství, kdy se neurální trubice, která tvoří raný mozek a míchu, správně neuzavře. Kyselinu listovou musíte začít užívat alespoň měsíc před otěhotněním a pokračovat v těhotenství. Zajistěte si ji v potravinách, ale vhodné je užívat ji i formou doplňků stravy.

2.    Před užíváním léků se poraďte s lékařem


Pokud plánujete otěhotnět, prodiskutujte své současné léky s lékařem. Je důležité vytvořit správný léčebný stav pro váš zdravotní stav ještě před otěhotněním. Během těhotenství je také důležité pravidelně navštěvovat lékaře, takže dodržujte všechny schůzky s prenatální péčí.

3.    Získejte důležité informace o vakcínách


Informujte se, kdy je vhodné se očkovat proti konkrétním nemocem.

4.    Než otěhotníte, snažte se dosáhnout zdravé váhy


Obézní ženy jsou vystaveny vyššímu riziku komplikací během těhotenství. Obezita také zvyšuje u těhotných žen riziko několika závažných vrozených vad. I když žena aktivně neplánuje těhotenství, správná hmotnost pomůže udržet její zdraví i náladu. Spíše než na diety vsaďte na sestavení vyváženého jídelníčku, který budete dodržovat.

5.    Vyhněte se kouření, alkoholu a drogám


Alkohol: Alkohol přechází v ženském krevním oběhu k vyvíjejícímu se dítěti přes pupeční šňůru. Je škodlivý i v malém množství a dítě ohrožujete i nápoji s nižším obsahem alkoholu, jako je pivo. Pití alkoholu během těhotenství může způsobit potrat, mrtvé narození a řadu celoživotních tělesných, behaviorálních a intelektuálních postižení. Důležité je nekonzumovat alkohol už v době, kdy se snažíte o otěhotnění.
Tabák: Nebezpečí kouření během těhotenství zahrnuje předčasný porod, úmrtí kojenců a určité vrozené vady, jako je rozštěp rtu nebo patra. Nebezpečné je i sdílet prostory s aktivním kuřákem. Marihuana a jiné drogy: Žena, která užívá marihuanu nebo jiné drogy během těhotenství, může mít dítě, které se narodí předčasně, s nízkou porodní hmotností nebo různými vadami.
 

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Těhotenství
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.