Přejít k hlavnímu obsahu

Nejčastější vrozené vývojové vady plodu

Některé vrozené vývojové vady jsou dány geneticky, jiné mohou vzniknout důsledkem nepříznivého účinku léků během těhotenství. K některým může dojít fetální (plodovou) infekcí a některé příčiny stále neznáme. Jejich výskyt je však vzácný, a proto nemějte zbytečné obavy.

Jednotlivé typy VW se z prognostického hlediska značně odlišují. Rada strukturálních anomálií je dnes velmi dobře chirurgicky léčitelná. Naopak některé jsou velmi závažné a i přes prvotní chirurgický úspěch může být další prognóza nejistá. VW se často vyskytují sdružené, vícečetné postižení dítěte je opět postižením dlouhodobě závažným.

Mezi velmi závažná postižení patří především anomálie mozku a páteře a některé vrozené vady srdce (ty jsou ze všech VW nejčastější) a ledvin. Na druhou stranu je ale například většina srdečních anomálií méně významná nebo velmi dobře řešitelná a dlouhodobá prognóza je výborná. Totéž platí o rozštěpových vadách v obličeji, různých typech kýl, postižení ledvin nebo jiných orgánů.

Z uvedeného přehledu vyplývá, že v případě podezření na jakékoli posti­žení miminka musí stanovit co nejpřesnější diagnózu kvalifikovaný odborník v prenatální diagnostice. Rovněž informace, které jsou rodině poskytovány,

musí vycházet z perfektní znalosti problematiky a dlouhodobé zkušenosti podle jednotlivého typu postižení.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA