Přejít k hlavnímu obsahu

Jednoduché triky, jak může žena zvýšit šanci na přirozený porod

Porod

Když jsem byla těhotná se svým prvním dítětem, chtěla jsem rodit „normálně“. Hlavně žádné intervence! Ženy dovedly rodit celé věky bez pomoci. Proto jsem považovala služby duly i předporodní kurz za zbytečnosti. 

Zajímá vás má životospráva? Lovila jsem sušenky z organického sýra z mých polštářů na gauči, kde jsem denně trávila nejednu hodinu.

Když se však porod táhl už přes 22 hodin, bez možnosti spánku a ponětí o tom, co bude dál, prosila jsem lékaře o císaře. Nakonec jsme se dohodli na kompromisu v podobě epidurálu, přičemž má dcera se narodila hodinu poté.

Stručně řečeno, byla jsem typická první maminka, která touží po porodu bez medikace, aniž bych si připravila jakoukoli strategii na zvládání bolesti.

Porodní asistentka Valerie Sassonová přirovnává přípravu na přirozený porod ke šplhání na horu: „Potřebujete průvodce, fyzickou pohodu, duševní odhodlání… a opravdu příznivé ‚počasí‘, tedy optimální polohu dítěte a nepřítomnost porodních komplikací.“ Přestože ve vaší moci není ovládat „počasí“, podívejte se, jak lépe zvládnout bolest spojenou s porodem bez analgetik."

Nepodceňujte cvičení

„První porody mají tendenci táhnout se déle než druhé porody,“ říká Penny Simkinová, dula a autorka slavné knihy o porodu (The Birth Partner: A Complete Guide to Childbirth for Dads, Doulas, and All Other Labour Companions). Podle časopisu March of Dimes první porod trvá v průměru 12 hodin.

Jen Sharp Woodsová hovoří o porodu jako o „testu odolnosti s nádherným výsledkem na konci.“ Ve svém třetím trimestru chodila na dlouhé procházky několikrát týdně, dbala na vyváženou stranu a u počítače seděla na porodní kouli místo židle. „Četla jsem totiž o tom, jak to pomáhá bokům přizpůsobit se potřebám porodu. Díky mírnému pohupování jsem dosahovala benefitů břišního posilování.“ Sharp Woodsové se narodil její syn Killiana přirozeně, a to za spolupráce porodní asistentky.

Číst, sledovat a zjišťovat

Přečtěte si knihy o porodu bez anestezie. Na škodu jistě není také sledovat filmy zabývající se touto tematikou.

„Při porodu je bolest nevyhnutelná, avšak utrpení je volitelné,“ říká Sassonová. Strach zvyšuje intenzitu bolesti, přičemž informovanost působí jako prevence strachu.

Raegan Buatte přivedly nově nabyté vědomosti na novou cestu. Po absolvování kurzu předporodní přípravy si Buatte uvědomila, že ona a její poskytovatel zdravotních služeb zastávají odlišné pohledy na přirozený porod. Buatte navíc znepokojovala sazba za císařský řez, nabízený v její nemocnici. Ve svém třetím trimestru proto přešla do porodního domu, kde se cítila dle jejích slov „naprosto v pohodě“ a podařilo se jí rychle porodit miminko bez anestetik.

Praxe, praxe, a ještě více praxe

„Trénujte vaši mysl k úspěchu,“ radí Sassonová. Ke sladění těla a mysli využívá prenatální jógu a modlitbu, případně meditaci. Otestujte před porodem vlastní strategie zvládání náročných situaci, abyste měla k dispozici efektivní záložní plán. Sharp Woodsová trpěla během těhotenství křečemi dolní končetiny: skvělá příležitost vyzkoušet její techniku hypnoporodu. „Pocit bolesti se zcela vytratil, takže jsem věděla, že tohle bude fungovat,“ svěřuje se Woodsová. Kurz byl zaměřen na afirmace, řízenou imaginaci a hlubokou relaxaci spolu s vlastním zmocněním budoucí mámy.

„Porod nemusí být hrozný,“ je přesvědčena Sharp Woodsová. „Mám fotografii sebe sama ze vzdálenosti 7 centimetrů, na které je jasně patrný můj úsměv.“

Požádejte o profesionální pomoc

Dula či porodní asistentka dovede poskytnout odborné rady pro zvládání bolesti a tlačení při vašem pobytu na porodním sále. Nebude „odstrkovat“ vašeho společníka při porodu, tvrdí Simkinová. „Někdy si však doprovod musí odpočinout.“

Studie z Boston University School of Medicine z roku 2007 ukázala, že u žen, které spolupracují s dulami, se objevuje nižší pravděpodobnost porodu císařským řezem.

Vytvořte si to-do list

Před porodem Simkinová navrhuje vytvoření seznamu snadno realizovatelných strategií pro rozptýlení pozornosti v době kontrakcí. „Přehnaná reakce je normální v případě předčasného porodu,“ sděluje. Může mít však za následek předčasný běh na porodní sál.

Zkuste proto odvést pozornost během kontrakcí na příjemné věci typu:

  •   Filmy
  •   Hudba
  •   Chůze
  •   Úklid (např. vyčistit skříně)
  •   Vaření (např. upečte domácí chléb)

Připravte si nástroje

Uspokojení vašich smyslů zvyšuje podle Sassonové celkový komfort. Proto si do porodnice vezměte z domova váš oblíbený polštář, župan, nebo i čaje, pakliže máte možnost kromě vody pít i jiné tekutiny. Neváhejte také ozvučit váš pokoj muzikou, kterou preferujete.

Při prohlídce porodnice nezapomeňte klást důležité otázky typu:

  •   Nabízíte porodní míč?
  •   Lze využít porodní vanu?

Zhruba polovina českých porodnic umožňuje přirozený porod do vody. Díky analgetickému účinku vody řada porodních asistentek nazývá porodní vanu „přirozeným epidurálem“.

Váš porod, vaše cesta

Na svůj druhý výstup na horu jsem se připravovala poslechem CD o hypnóze, prenatální jógou, pečlivou spoluprací s dulou a porodní asistentkou, stejně tak i péčí o své tělo. V den porodu bohužel nezabrala sebehypnóza. Naštěstí jsem měla v záloze alternativní plán: ulevit bolestem prostřednictvím porodní vany a jógového dýchání.

Požehnána klidným „počasím“, porodila jsem doma přirozenou cestou svého syna o hmotnosti 4 111 gramů.

Diskuze k článku

Barbora (neověřeno) | Čt 30.09.2021 09:13

Vaření a dokonce úklid mají být příjemné věci? To je špatnej vtip?

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.