Přejít k hlavnímu obsahu

Nová studie ukazuje, že pocit štěstí rodičů závisí na počtu dětí a věku při narození prvního dítěte

Nová studie Western University sociálních věd v Londýně tvrdí, že pocity štěstí rodičů se velmi liší v závislosti na věku, kdy mají své první dítě a také kolik dětí mají. Výsledky byly nedávno zveřejněny v odborném časopise Demografie.

Výzkum provedený v Německu a Velké Británii ukázal, že pocit štěstí rodičů se zvyšuje v roce před a po narození prvního dítěte, pak rychle klesá a vrací se ke své úrovni pocitů před narozením dítěte.

Ve srovnání s muži, získávají ženy více pocitu štěstí v těhotenství a hned po narození dítěte. Ženy mají ale také strmější pokles těchto pocitů než muži a to mezi rokem narození a druhým rokem dítěte. Vrchol pocitů štěstí je přičítán hlavně partnerství a plánování společné budoucnosti.

Studie ukazuje dva nejdůležitější faktory

Starší rodiče ve věku 35-49 let mají nejsilnější pocity štěstí v době kolem porodu dítěte a tento pocit zůstává na vyšší úrovni i v průběhu rodičovství. Ti, kteří se stávají rodiči v mladém věku mají převážně klesající vzorec štěstí. Nedochází u nich ani ke zvýšení v průběhu těhotenství a v prvním roce po narození. Těm, kteří se stanou rodiči ve věku mezi 23-34 lety se pocit štěstí zvyšuje před narozením prvního dítěte, avšak do dvou let po narození štěstí klesá do původního stavu nebo i níže.

Za druhé se trajektorie pocitů štěstí rodičů liší v závislosti na pořadí dětí. Pocity rodičů jsou nejsilnější pro první dítě, poloviční pro druhé dítě a zanedbatelné (z hlediska statistiky) pro třetí dítě.

To ale neznamená, že rodiče by neměli mít tři děti. Tyto nálezy mohou alespoň částečně vysvětlit stále rostoucí počet párů odkládajících rodičovství na pozdější období.

Foto: Compfight.com

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.