Přejít k hlavnímu obsahu

Co je poporodní bonding a proč je tak důležitý?

antibiotika - Těhotenství.cz

Proč je první kontakt mezi matkou a dítětem tolik potřebný a mnohdy pro obě strany léčivý? V čem bonding spočívá, a jaký význam má pro matku a pro dítě?

První kontakt

Pod pojmem bonding se skrývá magické pouto, které si může matka s novorozeným dítětem vytvořit během pár prvních okamžiků, hodin a dnů po porodu. Novorozenec se ihned po porodu přiloží matce na břicho, případně se přiloží k prsu a ihned se přisaje. Matka a dítě jsou spolu kůže na kůži, dítě je přikryto pouze ze strany, kde není matčino tělo. Nabízí bonding i vaše porodnice?

Význam pro dítě

Pro dítě má bonding, který byl dříve samozřejmou součástí každého porodu velký význam. Pomáhá mu v adaptaci na vnější prostředí, podporuje jeho imunitu. Ideální stav je, kdy se dítě ihned po porodu přiloží k matce a nutná vyšetření jsou vykonávána na těle matky. Po omytí dítěte následuje opět přiložení k matce, dnes označované jako rooming-in, to znamená pobyt matky a dítěte v porodnici společně a ihned od samotného začátku. Děti, které takto zůstávají s matkami, jsou mnohem méně plačtivé než miminka, která jsou matkám odebrána – podle průzkumu je vliv bondingu patrný během celého prvního roku věku kojence.

Význam pro matku

Když je dítě od matky odebráno, významně to zamává s celým hormonálním systémem – prodlouží se nástup laktace, zhorší se fyzický stav matky, jejíž tělo se domnívá, že o své dítě přišla. Je prokázáno, že matkám, které jsou v prvních dnech po porodu pevně spjaty se svým dítětem, se mnohem rychleji hojí poporodní rány, a to včetně případů, kdy byl nutný císařský řez. Odcházejí očistky, hladina hormonů je stálá, a ženy mnohem méně trpí na psychické potíže spjaté s novou životní rolí. Přirozeně se rozjede kojení.

Bonding je zcela přirozená vazba mezi matkou a dítětem, která se však zejména v éře komunismu naprosto opomíjela. Dnes se začíná vracet do našich porodnic a nám nezbývá než dodat – bylo na čase!

Těhotenství.cz

Diskuze k článku