Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat, že přichází porod?

Ezequel - Těhotenství.cz

Otázka se může zdát trochu nesmyslná, že? V 40. týdnu těhotenství začnete cítit kontrakce a porodíte. Snadné. Jenomže ne vždy je to takto jednoduché. Jak už víte, těhotenství přináší mnoho různých příznaků, takže je často těžké rozeznat, co je pouze náhodná bolest, a kdy už je čas na tu opravdovou show. Navíc, velmi málo žen porodí v jejich termínu (méně než 5 %).

Takže se snažte neudělat to, co většina nastávajících maminek a neodpočítávejte přesné dny do vašeho porodu se snahou zjistit, kdy už tu vaše dítě bude, jelikož to vyjde jen výjimečně.

Jak tedy poznáte, že porod doopravdy přišel?

  • Odchod hlenové zátky.

Ano, hlenová zátka. To si zase medici jednou dali práci s nejošklivějším termínem, jaký mohli vymyslet.

V podstatě jste ztratily zátku, která v uplynulých 9 měsících držela váš kanál děložního čípku uzavřený. Dá se nazvat jako těsnící špunt k děloze a miminku. Odchod zátky se může projevit jako hrudkovitý nebo zvýšený výtok v průběhu několika dní. Hlen může být zbarven do červené nebo hnědé barvy.

Ještě však nemusí být třeba se ihned začít obávat, znamená to jen, že špunt je pryč. Porod může začít za několik hodin, ale i několik týdnů. O odchodu zátky se při příští návštěvě u svého lékaře zmiňte. V případě, že by se ale jednalo o opravdovou krev, která by mohla značit problémy s placentou, běžte do nemocnice ihned.

  • Porodní kontrakce

Kontrakce jsou dobrá nápověda, ale Braxton-Hicksovy kontrakce vždy číhají na to, aby vás mohli přimět cítit se jako figurína s tlačítkem pro “show”. Pokud je máte, začněte se procházet.

Braxton-Hicksovy kontrakce obvykle slábnou, když jste na nohou a pohybujete se namísto sezení. Navíc, opravdové kontrakce mají při procházení tendenci zesilovat. Chůze je tedy dobrým vodítkem, jak je rozeznat.

Jestliže kontrakce začnou přicházet v pravidelných intervalech a zesilují, pravděpodobně jste připravena na ten pravý “rock and roll”. To, na co čekáte, je 1-5-1. To znamená kontrakce 1 minutu dlouhé, přicházející každých 5 minut, po dobu alespoň 1 hodiny. Pokud však máte rizikové těhotenství, váš lékař pravděpodobně bude chtít, abyste přišla už dříve.

  • Odtok plodové vody

Nejspíš znáte situace z filmů, kdy je žena na párty a najednou vykřikne větu “Můj bože, právě mi praskla voda” doprovázenou proudem vody. Tak toto se mnoha ženám nestane. Ve skutečnosti už je žena ve fázi porodu dávno předtím, než plodová voda praskne.

Spíše než o nějaký silný proud se jedná o slabý únik vody, který je někdy těžké rozlišit od úniku moči nebo vaginálního výtoku, které jsou mimochodem dva další úžasné vedlejší efekty této fáze těhotenství. Nejjednodušší způsob, jak poznat, že se jedná o plodovou vodu, je si lehnout. Plodová voda zůstane uvnitř a vyteče, jakmile se zvednete. To se u moči ani výtoku nestane.

Pokud zjistíte, že se opravdu jedná o plodovou vodu, sbalte se a předpokládejte, že budete rodit velmi brzy. Jakmile vaše plodová voda odejde, začnete rodit v následujících 24 hodinách nebo váš lékař porod vyvolá.

Kdyby byla tekutina zelená nebo hnědá, okamžitě zavolejte svému doktorovi nebo porodní asistentce. To může být příznakem toho, že dítě už v děloze začalo vylučovat, a rozhodně nechcete, aby výkaly požilo.

Pokud už se váš termín přiblížil a chcete zkusit tělo k porodu nakopnout, můžete zkusit vyhledat různé tipy. Většina lékařských odborníků však navrhuje, jestliže se neblížíte k 42. týdnu těhotenství nebo nemáte jiné zdravotní faktory, které by mohly zvyšovat riziko, nechat miminko tak dlouho, jak samo potřebuje.

Takže, zůstaňte na porod naladěni a na věčně zvonící telefon odpovídejte: “Ne, miminko ještě nepřichází a odteď každému, kdo se mě na toto ptá, účtujte 100 Kč.” Podle našich výpočtů byste do porodu měla mít téměř 1 milion Kč :-).

Diskuze k článku