Každé desáté dítě je nyní ze zkumavky | Těhotenství.cz

Každé desáté dítě je nyní ze zkumavky

Každé desáté dítě je nyní ze zkumavky - Těhotenství.cz

Přibližně dvacet až dvacet pět procent českých párů se potýká s početím potomka přirozenou cestou. Muži nejsou schopni vyrobit dostatečný počet pohyblivých spermií a ženy zase trápí kvalita vajíček. Důvodem neplodnosti může být životní stylinfo-icon, úraz nebo nečekané onemocněníinfo-icon. Nejčastěji jsou ale problémy spojeny s věkem.

 

Dnes se díky asistované reprodukci narodí každé desáté české dítěinfo-icon. Pokud se ale tendence umělých oplodněníinfo-icon bude stále zvyšovat, mohla by být za 15 let až polovina narozených dětí počata uměle. Že začínáme mít velký problém s neplodností, potvrzují i statistiky klinických center. Zatímco před 5 lety byla spodní hranice plodnosti 20 milionů živých spermií v 1 ml ejakulátu, teď je hranice posunuta o čtvrtinu, tedy na 15 milionů spermií. Problém je procentuálně stejný na straně mužů jako na straně žen. U žen je nejčastěji spojen s vysokým věkem pacientky. „Kvalita vajíček klesá s přibývajícím věkem ženy, takže kolem věku 40 let je procento vajíček schopných po oplozeníinfo-icon pokračovat ve vývoji minimální. Kvalita vajíček má řadu složek. U starších žen vznikají častěji defektní embrya, která mají nižší potenciál implantaceinfo-icon (uhnízdění) do děložní slizniceinfo-icon,“ říká MUDr. Jan Lacheta z klinického centra ISCAREinfo-icon a dodává, „řešením nekvalitních vajíček je jejich dárcovství. Výběr dárkyň probíhá na základě fenotypových (vzhledových) znaků – barva vlasů a očí, výška, váha a event. krevní skupina a Rh faktor. Každá dárkyně absolvuje genetické vyšetřeníinfo-icon a musí být mladší 35 let.

 

Na kvalitu spermií má vliv především životní styl, který řada z nás podceňuje. Přestože pracujeme často více než deset hodin denně, nedopřáváme si pravidelný relax. Na nevhodném životním stylu nese svůj díl i kouřeníinfo-icon, alkoholinfo-icon či nedostatek pohybu. A to vše má samozřejmě vliv na naše zdravíinfo-icon. V současné době jsou lékaři schopni pomoci až 95 procentům neplodným párům.  „Vždy zdůrazňuji, že léčíme pár, a i když zjistíme, že problém je na straně muže či ženy, tak je to problém páru a je obvykle nějakým způsobem společněinfo-icon řešitelný. Navíc v některých případech se jedná o tzv. subfertilitu, což znamená, že je u obou partnerů snížena plodnostinfo-icon,“ prozradil MUDr. Lacheta.

 

Stejně jako ženy, ani jejich partneřiinfo-icon by tak neměli zapomenout na prevenci. Pravidelné prohlídky u lékaře, vhodné spodní prádlo i zdravý životní styl mohou plodnost výrazně ovlivnit. Předejít možným rizikům plodnosti jako je třeba závažné onemocnění nebo úraz pomůže také social frezing neboli zmrazování zdravých pohlavních buněk. Preventivní zmražení spermií a vajíček je ideální ve věku kolem dvaceti let.

Těhotenstvíinfo-icon.cz