Plánujete umělé oplodnění? Připravte si také peněženku. | Těhotenství.cz

Plánujete umělé oplodnění? Připravte si také peněženku.

Plánujete umělé oplodnění? Připravte si také peněženku. - Těhotenství.cz

Ačkoliv se celá oblast asistované reprodukceinfo-icon vyvíjí kupředu, zdravotní pojišťovnyinfo-icon již několik let přispívají na léčbu neplodnosti stále stejnou částkou. Neplodné páry nyní v základních cyklech za lékyinfo-icon a část metod doplácí v průměru 17,5 tisíce korun.

 

Třikrát a dost. Respektive tři (v určitých případech až čtyři) pojišťovnou hrazené cykly IVFinfo-icon, na ty další už si pár musí našetřit sám. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky si v roce 2014 proceduru umělého oplodněníinfo-icon zaplatilo celkem 44 % z celkových 18 tisíc žen. Jejich počet ale každým rokem roste. Na vině je především zvyšující se věkinfo-icon léčených žen, u nichž je úspěšnost IVF nižší.

S neplodností se u nás potýká přibližně každý pátý pár a ani do budoucna nejsou vyhlídky na výrazné zlepšení. Právě naopak. Umělé oplodněníinfo-icon se stává pro řadu lidí jedinou nadějí na založení rodiny. Ročně se v ČR díky němu narodí pět až šest tisíc dětí. Avšak metody asistované reprodukce nepatří k nejlevnějším záležitostem. Zdravotní pojišťovny na ně sice finančně přispívají, nicméně hradí pouze formu in vitro fertilizace (IVF, tj. oplodnění ve zkumavce, při kterém se vajíčko oplodňuje spermií mimo tělo ženy) ve třech cyklech. Pokud bylo v prvních dvou pokusech použito pouze jedno embryoinfo-icon, tak to jsou cykly čtyři. Navíc nárok na příspěvek mají pouze ženy (i v případě, že je problém na straně muže) ve věku 22 až 39 let. U žen s neprůchodností obou vejcovodů je dolní věková hranice snížena na 18 let.

 

Za větší šanci na dítěinfo-icon si musí ženy připlatit

„Úhrada pojišťoven se týká samotného IVF a některých vyšetřeníinfo-icon před ním. I v rámci tohoto balíčku si však ženy musí za některé léky a další úkony zvyšující šanci na oplodnění doplácet. Tyto částky se pohybují od 3 000 do 13 000 korun,“ uvádí JUDr. Matěj Stejskal z pražské kliniky Gennetinfo-icon. Úspěšnost IVF se odhaduje na 40 %. Pokud se ženě nepodaří otěhotnět na 3-4 pokusy, další kola umělého oplodnění už si hradí sama. Ženainfo-icon, která nespadá do výše uvedené kategorie, platí kompletně všechny zákroky. Jeden IVF cyklus vychází přibližně na 26 tisíc korun a opět je nutné připočíst také částku za léky.

 

Hradí se pouze IVF

Kromě IVF existují další metody asistované reprodukce, na něž se však příspěvky pojišťoven nevztahují. Jde například o laboratorní metodu ICSI, kde je odebrané vajíčko oplodněno spermií, která je injekčně vpravena přímo do něj. Částka za transfer 1-10 vajíček se pohybuje mezi 5 až 8 tisíci korun.

Dále využívána je metoda PICSI, upravená verze ICSI, jejíž cena se pohybuje okolo 8 až 13 tisíci korun. Metody MESA a TESE (operační odběr spermií z varlete či nadvarlete) stojí 10 až 25 tisíc korun. Existuje však řada dalších specifických vyšetření, která zkvalitňují výběr či uchovávání embryí a zvyšují tak šanci na otěhotněníinfo-icon, nicméně i ty si pacienti musí zaplatit sami.

 

Přístup pojišťoven zůstává rigidní

Zájem o umělé oplodnění každým rokem stoupá, což je dáno hlavně zvyšujícím se věkem provorodiček, u kterých se objevují problémy s početím. Plodnostinfo-icon žen totiž po 40. roce významně klesá. „Vyšší věk rovněž negativně ovlivňuje úspěšnost jednotlivých cyklů. Úspěšnost umělého oplodnění je u starších žen nižší, a proto je často nutné léčbu několikrát opakovat, což úměrně navyšuje výslednou částku zákroku. Používají se finančně náročnější technologie a došlo k celkovému navýšení nákladů. Navzdory tomu však zůstávají podmínky a příspěvky zdravotních pojišťoven více než deset let stejné, a tak se neplodné páry leckdy musí na založení rodiny podílet nemalými částkami,“ doplňuje JUDr. Matěj Stejskal.

 

Tisková zpráva Gennet.cz,  Těhotenstvíinfo-icon.cz