Přejít k hlavnímu obsahu

První výlet za hranice: co je třeba zařídit?

Dítě na pláži

Dovolená v zahraničí je hezká věc, ale předchází jí spousta plánování a zařizování, aby vše proběhlo bez kolizí. O to víc, když cestujete s malým dítětem, které hůř zvládá změny, časově náročné přesuny a dlouhé čekání. 
 

Bez dokladů to nejde

Doba, kdy se děti zapisovaly do cestovních dokladů svých rodičů, je dávno pryč. Mělo to svá pozitiva i negativa. Ani na politické scéně není jednotný názor, bylo-li zrušení správným krokem. Nyní je situace taková, že pas nebo občanský průkaz potřebuje i kojenec a bez náležitých formalit nemůže vycestovat. Na první pohled se to může zdát jako moc přísný a byrokratický systém, ale v době migrace, která se v pravidelných časových odstupem dostává mimo úřední kontrolu, je osobní doklad tou nejlepší ochranou, jak bezpečně překračovat hranice a jasně se prokázat ověřenou identitou. 

Těžká volba 

Pro děti můžete pořídit buď občanský průkaz nebo rovnou cestovní pas. Velkou výhodou je, že tyto dokumenty v dětské verzi stojí mnohem méně než klasika pro dospělé. Zatímco pas vyjde rodiče na 600 Kč, pro dítě jen sto korun. U občanky je to jen polovina. 

Občanský průkaz 

Pokud vám jde o peníze, vyplatí se. Jeho použití je ale při cestách značně omezené a vzdálené země s ním pochopitelně nenavštívíte. V tom se doklady pro děti a dospělé nerozlišují. Vyjma států Evropské unie je ale vstup bezproblémový do Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Lichtenštejnska, Norska, Makedonie, Srbska, Švýcarska a na Island. To je přeci jen poměrně dlouhý seznam zemí, kam lze na občanský průkaz vycestovat. V rámci unie není nutné prokazovat se, ale situace se neustále mění. Nehledě na to, že to, že vám jeden přechod vyjde bez kontroly dítěte, neznamená, abyste na to spoléhali i v dalších případech. Někde jde o nárazové a namátkové prohlídky, jinde se setkáte s důsledným prokazováním. 

Cestovní pas 

Vypadá úplně stejně jako ten pro dospělé. Má totožnou formu a obsahuje ty samé informace. Jen platnost je o polovinu kratší. Zatímco váš doklad expiruje po deseti let, dětský už po pěti. Je to logické. Zjev dětí se rychle proměňuje, a tak je zapotřebí fotografii měnit v kratších časových odstupech, aby bylo i z vizuální kontroly jasné, o koho se jedná. S cestovním pasem se nepojí žádná omezení a můžete cestovat i do těch nejzapadlejších koutů světa, pokud to tedy není zakázáno státem, nehrozí nebezpečí nebo epidemie. Myslete však i na to, že do některých zemí je vyjma cestovního pasu zajistit i vstupní vízum. Je nutné, aby ho měly i děti. 

Základní cena za pas pro děti je stanovena na rovných sto korun. Výroba ale trvá 30 dnů. Pokud jste spředli plány na cestu za hranice na poslední chvíli, budete si muset za expresní vyřízení připlatit. Hodně. Při čekání pouhých šest dnů se částka vyšplhá na závratné dva tisíce korun. 

Vybavte se 

Na výrobu občanského průkazu i cestovního pasu je třeba fotografie dítěte. To je občas problém, úřednice na příslušném oddělení jsou ale na malé rošťáky připravené a náležitě vybavené. Do kabinky před fotoaparát se nainstaluje dětská židlička, přes madla se přehodí bílý textil, aby na fotce nic zbytečně nerušilo. A z okénka vykukuje postavička zvířátka nebo něco jiného, co by dítě mohlo na moment nalákat a udržet jeho pozornost. Díky tomuto postupu je ale běžné, že se špunti na fotce často roztomile kření, usmívají nebo se natahují po hračce. 

Rodič má za povinnost donést jen rodný list dítěte a OP nebo CP rodiče. Bez toho nemůže být doklad pro dítě vyroben.
 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA