Přejít k hlavnímu obsahu

Nitroděložní tělísko - pro a proti

Nitroděložní tělísko

Těhotenství není jen radost. Existují situace, kdy to není žádoucí. Příliš se o takových stavech nemluví, protože očekávání dítěte by mělo automaticky vyvolávat štěstí a euforii, ale je třeba mluvit i o metodách, jak početí zabránit. Nitroděložní tělísko patří k těm nejčastějším. 
 

O čem je řeč? 

Nitroděložní tělísko se řadí po bok klasických pilulek a kondomů, je to jen další způsob antikoncepce a ochrany před těhotenstvím, které by vám mohlo způsobit vrásky na čele nebo v krajním případě dojít k jeho přerušení. Zbytečně. Ještě pár desítek let zpátky kolovaly o tělísku různé mýty a předsudky, které mu připisovaly negativní zdravotní dopady a snížení šance na pozdější početí přirozenou cestou nebo slabší prožitek při pohlavním styku. Všechno ale bylo časem vyvráceno a velkou měrou se na tom podílela osvěta a pokrok ve zpracování, provedení, materiálu nebo velikosti. 

Jde o silikonovou (k dispozici jsou i jiné materiály, ale ne zdaleka tak hojně využívané) pomůcku ve tvaru písmene “T”, která se umísťuje dovnitř dělohy, kde účinně brání spojení spermie a vajíčka. Výsledky nitroděložního tělíska jsou téměř stoprocentní, samozřejmě se ale nelze ani na tuto metodu - stejně jako na kondomy, antikoncepční pilulky nebo přerušovanou soulož - spoléhat. K selhání může dojít kdykoliv, ale ze statistik jasně vyplývá, že k nehodám dochází jen ve výjimečných případech. 

Hormony. Ano nebo ne? 

Žena si v ordinaci gynekologa nevolí jen materiál, barvu nebo tvar (může jít o zmíněné písmeno “T” nebo kruh), ale i hormonální nebo nehormonální variantu. 

První je častější a plně nahrazuje tabletky. Hormony se postupně uvolňují a zahušťují hlen, skrz který spermie neprojdou. Kolem tělíska se navíc shlukují bílé krvinky, které do děložního hrdla nic nepropustí. Ke všemu nemá žena po celou dobu menstruaci a pokud ano, tak slabou a bezbolestnou. 

Nehormonální varianta je většinou z kovu a funguje v těle ženy jen na principu “cizorodého předmětu v těle”. To opět aktivuje krvinky, které brání proniknutí spermií dál než je nutné. Kovy, ze kterých je tělísko totiž vyrobené - v čele s mědí - jsou pro ně totiž toxické. 

Obě varianty jsou vysoce účinné, ale drtivá žen volí tělísko hormonální, díky kterému si mohou užít sexu bez omezení a zároveň se výrazně utlumí problémy spojené s menstruací. 

Významné mínus 

Nitroděložní tělísko má mnoho výhod, ale bohužel i pár černých puntíků. Nehormonální varianta může zhoršit stav během menstruace a prodloužit dobu krvácení a zintenzivnit ho. Mimořádně může dojít k vypadnutí předmětu nebo dokonce poranění dělohy. A ani cena samotného tělíska - zavedení u gynekologa nepočítáme - není zanedbatelná. Je to sice opatření na několik let dopředu, takže se oproti antikoncepčním pilulkám vyplatí, ale jednorázová investice v řádu několika tisíců může zabolet. 

Nemá smysl rozhodovat se jen na základě informací od známých nebo z internetu. Vše je třeba probrat se svým lékařem a zhodnotit výhody a nevýhody, predispozice a možnosti. Jedině odborník vám doporučí řešení na míru vašemu tělu, aby nedostalo příliš silný zásah. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.