Přejít k hlavnímu obsahu

Ovulace zvyšuje šanci na otěhotnění a ženské libido

Ovulace-otěhotnění

Vaše plodné období probíhá přibližně 5 dní před ovulací a jeden den po ovulaci. Nejplodnější však jsou 2 dny před ovulací a den ovulace. V tomto období máte největší šanci na otěhotnění.

Při ovulaci dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Uvolněné vajíčko pomalu sestupuje vejcovodem k děloze. V optimálním případě se při této cestě střetne se spermií, která jej oplodní.

Životnost spermií může dosahovat až 5 dní. Pokud se snažíte otěhotnět, je proto vaším cílem mít v době ovulace živé spermie ve vejcovodu. Zralé vajíčko je schopno oplodnění během 24 hodin po uvolnění.

Jak poznat ovulaci? 

Nejčastější metodou je výpočet ovulace, a to pomocí počítání dnů cyklu.

Ovulační dny lze zjistit pomocí kalendáře nebo specializované aplikace. Za počátek cyklu se považuje první den menstruačního krvácení.
Ovulace nastává uprostřed cyklu. Trvá-li váš cyklus 28 dní, ovulaci očekávejte kolem 14. dne.

Příznaky ovulace zahrnují

  • Zvýšené libido
  • Větší množství cervikálního hlenu (tedy znatelnější zvlhčení poševní sliznice), který je navíc řidší – konzistencí podobný surovému válečnému bílku.
  • Změny chování typu více flirtování nebo atraktivnější oblékání za účelem přilákání mužského protějšku

Samostatnou kapitolou je další symptom, a to růst bazální tělesné teploty.

Od počátku menstruace do začátku ovulace (v první folikulární fázi cyklu) je tato teplota, měřená orálně, nižší, přičemž se nejčastěji pohybuje v rozpětí 36,3 - 36,5 °C. Po ovulaci teplota ihned vzroste až o 0,5 °C, obvykle však „pouze“ o 0,3 °C. V období od středu daného cyklu až do začátku nového (luteální fáze) očekávejte další mírné zvýšení. Bezprostředně před menstruací se bazální teplota náhle opět sníží.

Jednoduše tak můžete poznat, v jaké fázi cyklu se aktuálně nalézáte. Metoda vám mimo jiné napoví, zda vaše snažení bylo úspěšné: jestliže těsně před další menstruací nedojde ke snížení hodnoty, pravděpodobně se můžete těšit na miminko.

Tato metoda bohužel slouží pouze pro zjištění již uskutečněné ovulace, nikoli k jejímu předvídání. Pokud však sledujete teplotu po několik cyklů, zpětný pohled na grafy bazální teploty vám může pomoci určit přibližný den cyklu, kdy u vás nastává ovulace.

Jak je to s ovulačními testy?

Ovulační testy, které zakoupíte v lékárně bez lékařského předpisu. Cena se pohybuje od pár desítek korun po 400 Kč za sadu, sestávající z 5 testovacích kazet (nákup po 1 kusu se nedoporučuje). Tyto testy na základě hladiny hormonů obsažených v moči pomohou určit dobu, kdy má žena největší šanci na otěhotnění. Ekonomicky náročnějším řešením jsou digitální ovulační testy, které však vynikají rychlostí, citlivostí i přesností (cca 99%).
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.