Obezita a nadváha v těhotenství může být nebezpečná nejen pro matky ale i pro jejich děti | Těhotenství.cz

Obezita a nadváha v těhotenství může být nebezpečná nejen pro matky ale i pro jejich děti

Obezita a nadváha v těhotenství může být nebezpečná nejen pro matky ale i pro jejich děti - Těhotenství.cz

Dospělí, jejichž matky měly nadváhu nebo byly před těhotenstvím obézní, mají výrazně zvýšené riziko úmrtí na srdeční onemocněníinfo-icon nebo mrtvici. "Nadváhainfo-icon u mladých žen v plodném věku má významné důsledky nejen pro své vlastní zdravíinfo-icon, ale i zdraví jejich dětí." řekl Michael Mendelson, MD,  (vedoucí autor studie a výzkumný pracovník na Framingham Heart Study, Bostonské University a Bostonské dětské nemocnice). Dřívější studie prokázaly, že u lidí, jejichž matky měly nadváhu před těhotenstvím, bylo vyšší riziko obezity, cukrovky a zvýšeného cholesterolu. Nová studie zkoumala, zda má obezitainfo-icon a nadváha vztah i na kardiovaskulární onemocněníinfo-icon.

V současné době je více než polovina těhotných žen ve Spojených státech obézních nebo má nadváhu.

Spočítejte si svůj index tělesné hmotnosti

 Index tělesné hmotnosti, obvykle označovaný zkratkou BMIinfo-icon (z anglického body mass index) je číslo používané jako indikátor podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity, umožňující statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou.

Svůj index tělesné hmotnosti si můžete spočítat.

Ideálním lékem na nadváhu je sportinfo-icon

Pokud těhotenstvíinfo-icon teprve plánujete, je ideální začít navštěvovat některé fitnessinfo-icon centrum v místě, kde žijete. Doporučujeme požádat profesionálního trenéra nebo trenérku o sestavení cvičebního plánu, který bude mít jasný cíl: zhubnout. Nestyďte se mluvit s trenéry otevřeně – je to jejich práceinfo-icon a jistě budou i oni rádi, pokud bude trénink úspěšný a vám se podaří s nadváhou zatočit. Osobní trenér vás může doprovázet i při každém vašem tréninku a dohlížet na správné provedení cviků.

Jestliže již těhotná jste, není období devíti měsíců vhodné pro nějaké drsné redukování hmotnosti. Nicméně i v těhotenství můžete např. běhat nebo provozovat řadu dalších sportů.

 

Správný přísun potravy v těhotenství

Není důvod v době těhotenství jíst za dva. Nezáleží totiž na množství, ale na skladbě a kvalitě potravin. Váš jídelníčekinfo-icon by měl obsahovat hodně ovoceinfo-icon, zeleniny a vlákniny.  Pokud si chcete zahřešit, tak samozřejmě můžete, ale všeho s mírou. Právě kombinace nadměrného přejídáníinfo-icon a vytlačování pohybové aktivity vede k nárůstu zbytečné nadváhy, kterou budete později velmi těžko shazovat.


Průměrný přírůstek hmotnosti těhotné ženy je asi 15 kg

Dítěinfo-icon

3750 g

Placentainfo-icon

750 g

Amniová tekutinainfo-icon

1000 g

Zvětšená dělohainfo-icon

1000 g

Zvětšená tkáň prsů

1000 g

Zmnožení krve v těhotenství

2000 g

Prosáknutí těhotenských tkání

2000 g

Zásoby tuku ženy

3500 g

Celkem

15 kg

 
 
 
 
Foto:T.Alter
Témata: