Přejít k hlavnímu obsahu

Největší milníky ve vývoji miminka od narození do tří let: 1. část

Vývoj miminka do tří let - těhotenství.cz

Ranné období života charakterizuje překotný růst a vývoj. Odborníci považují první tři roky dítěte za nejzásadnější pro jeho zdraví v dospělosti. Jaké nejdůležitější vývojové mezníky potkají miminko do tří let? Na které pokroky se rodiče mohou těšit, a čeho se naopak obávat?

1. Milník: Opravdový smích (2. měsíc vývoje)

Přestože nový člen rodiny často padá únavou, na úsměv mu zbývá energie. Nemyslíme však ten veselý obličej, kterým vás obdaří, když se mu něco pěkného zdá. Takzvaný sociální úsměv směřuje miminko vědomě na druhé osoby. Jde o projev správného emocionálního vývoje a schopnosti rozpoznat cizí obličeje od známých.

Právě psychika dítěte si nyní začíná žádat naplnění potřeby lásky a bezpečí. Na duševní pohodě miminka se významnou mírou podílí oxytocin.

Vylučování tohoto hormonu stimulují pozitivní události, jako je:

 • Jemný hlas maminky
 • Přátelský oční kontakt
 • Náruč
 • Mazlení

2. Milník: Všestranný rozvoj komunikace (3.–4. měsíc vývoje)

Vrnění, broukání a kňourání přejde ve vřeštění, kvílení, spoustu smíchu. Mohou se objevit také první náznaky žvatlání.

Miminko zkrátka objevuje možnosti svého hlasu. Prostřednictvím komunikace se postupně učí vyjadřovat své pocity a potřeby. Některé jeho grimasy dovedou rodiče pořádně rozesmát.

3. Milník: Ostříží zrak (4. měsíc vývoje)

Zrakové schopnosti se rychle zdokonalují, zejména v následujících ohledech:

 • Vnímání světla a barev
 • Rozlišování barev a detailů
 • Rozpoznávání rodičů

Pohybující se předměty nyní dostanou miminko do sedmého nebe. Proto se v tomto období vyplatí pořídit si pohyblivé kolotoče nad postýlku.

4. Milník: Hurá na čtyři! (5.– 7. měsíc vývoje)

Na přelomu první poloviny roku se dítě učí lezení. Tuto dovednost postupně dopiluje k pozici na čtyřech při dokonalé koordinaci končetin.

Pro rodiče to znamená zvýšení dohledu nad miminkem a přesunutí potencionálně nebezpečných objektů mimo jeho dosah: od chemických prostředků přes ostré předměty až po jedovaté rostliny.

Tip: Pro zabezpečení domova se doporučuje maminkám kleknout si a v této poloze projít celý interiér. Možná objevíte nástrahy, které z výšky nejsou viditelné.

5. Milník: První lžička na první zoubek (6. měsíc vývoje)

S prořezáváním mléčných zoubků může souviset řada nepříjemných stavů jako:

 • Neklid
 • Slintání
 • Mírně zvýšená teplota
 • Častá stolice

Rodiče však obvykle prožívají tento milník ještě více dramaticky, než děti. Snad každá maminka by vám mohla hodiny vyprávět o boji s kartáčkem v dětské pusince.

Jakoby růst zoubků volal po ochutnávce „opravdového“ jídla. Podle řady pediatrů je ukončený 6. měsíc vývoje miminka vhodným okamžikem pro nabídnutí první nemléčné stravy. Ať už se jedná o pyré či hladkou kaši, maminka by měla pokračovat v kojení.


6. Milník: Výchova začíná (8. měsíc vývoje)

Jak si dítě začíná uvědomovat svou vůli a chtění, je třeba nastolit pevné hranice. Nemáte momentálně čas pochovat žadonícího kojence? Prostě ho nechovejte. Dítě, kterému vždy a všude vyhovíte, začne toto jednání považovat za „standard“. A komu by se chtělo slevit později ze svých požadavků?Raději dokončete, co potřebujete. Poté za potomkem v klidu dojděte, pochovejte ho a vysvětlete, co vám bránilo uspokojit jeho touhu dříve.

Odborníci dokonce doporučují, aby maminka nereagovala na žádosti dítěte okamžitě a nechala ho chvíli samostatně řešit problémy.

Nelze také opomenout důležitost dodržování denního režimu, zejména tedy vyhrazení doby pro stravu, hraní a spánek. Toto výchovné opatření se vyplatí postupně zavádět již od útlého věku.

7. Milník: Poprvé dvojnožcem (8.–11. měsíc vývoje)

Dítě vzrušuje pohled na svět z výšky. Snaží se proto sápat do stoje třeba s pomocí nábytku či nohou maminky. Jeho snahy začnou postupně plodit ovoce v podobě zdokonaleného držení, úchopu i krůčků. Nakonec se odhodlá postavit bez jakýchkoli vnějších „pomocníků“, což je poslední krok k prvním samostatným krůčkům.

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.