Jak poznat příznaky kojenecké koliky? | Těhotenství.cz

Jak poznat příznaky kojenecké koliky?

Jak poznat příznaky kojenecké koliky? - Těhotenství.cz

Zatímco v dospělosti patří střevní problémy spíše do oblasti společenských tabu, v případě miminek bývají naopak nejčastějším tématem diskuzí mezi maminkami a také návštěv v ordinaci pediatra. Důvodem bolení bříškainfo-icon a pláče totiž může být nejen klasické nadýmáníinfo-icon a plynatost, ale také kojenecká kolikainfo-icon. Rozpoznání obtíží přitom nemusí být jednoduché ani pro dětského lékaře, natož pro rodiče.

„Oproti běžnému nadýmání, k němuž dochází hromaděním plynů v zažívacím traktu, je příčina dětské koliky mnohem složitější. Souvisí s vývojem centrální nervové soustavy, se stavem imunitního systému i s vyzrálostí střevní sliznice,“ říká pediatr a alergolog Milan Matulka s tím, že kojenecká kolika trápí často dětiinfo-icon, které se narodily předčasně.

Obecně se s kolikou potýká až 30 procent miminek. „U dětí s kolikami a bez nich byly mimo jiné zjištěny rozdíly ve střevní mikroflóře. Proto se u novorozenců doporučuje podpořit zrání střevních tkání a rozvoj zdravé střevní mikroflóry,“ vysvětluje dětský lékařinfo-icon. V tomto směru přinesla příznivé výsledky odborná studie, která u kojenců s kolikami ověřovala účinnost mléčné bakterie Lactobacillus reuteriinfo-icon Protectisinfo-icon původně izolované z mateřského mléka. Už po prvním týdnu podávání kapek s tímto probiotickým kmenem se miminka zklidnila a výrazně se zkrátila doba jejich každodenního pláče. Po 21 dnech se snížila dokonce o 69 procent.

Na rozdíl od potíží s nadýmáním a plynatostí, které mohou trápit děti i dospělé, se kojenecká kolika vyskytuje v tom nejrannějším věku. „Obvykle se objevuje v prvních čtyřech týdnech po narození a zpravidla ustává po třetím měsíci věku,“ přibližuje pediatr Matulka. Kolikou trpí kluci i holčičky, děti kojené i na umělé výživě. Miminkoinfo-icon má nafouklé bříško, kroutí se, přitahuje nožičky k tělu, zatíná pěstičky a rudne v obličeji. A mívá záchvaty pláče, který začíná a končí bez zjevné příčiny a může trvat i několik hodin.


„Prdíky“ versus koliky

Při nadýmání a plynatosti doporučují odborníci v každém věku v prvé řadě úpravu jídelníčku, a to i maminkám kojenců. Především vysazení či omezení konzumace potravin přispívajících k nadýmání – například cibule nebo zelí. Miminka mohou totiž plakat kvůli stopám nadýmavých jídel v mateřském mléce. Ale také třeba kvůli polykání vzduchu při krmeníinfo-icon.

Kdy to vypadá spíš na koliku?

Pláčinfo-icon při kojenecké kolice má specifickou charakteristiku, podle odborníků pro něj platí takzvané pravidlo tří: jinak zdravý kojenecinfo-icon pláče více než tři hodiny denně, častěji než tři dny v týdnu a po dobu delší než tři týdny. 

Proč při podezření na koliku vyrazit k pediatrovi?

Protože kolika může signalizovat i jiný zdravotní problém, například nesnášenlivost kravského mléka. U zhruba pěti procent kojenců s kolikou bývá dokonce příčina potíží organická: může jít například o patologie centrální nervové soustavy, poškození smyslových orgánů, uskřinutou kýlu či třeba anální trhlinu.

Zaostřeno na koliku

Novorozenecká kolika souvisí často s nezralostí trávicího systému, respektive chybějící střevní mikroflórou, která se u kojenců teprve postupně utváří. Novorozenecinfo-icon byl zvyklý přijímat energii pupeční šňůrou a střevní mikroflóra se mu začala pozvolna utvářet až po porodu. „Bouřlivé vyzrávání střevní sliznice probíhá první dny po porodu, kdy se dítěinfo-icon poprvé nadechne a začne polykat,“ přibližuje pediatr Matulka. Proto je u miminek vhodné harmonizovat trávicí soustavu, včetně střevní mikroflóry, čímž pomůžeme k lepšímu zažívání i ke zklidnění miminka. Ideálně se k tomu hodí třeba dětské kapky BioGaiainfo-icon ProTectis, které díky probiotické bakterii původně izolované z mateřského mléka podporují přátelské prostředí v bříšku i v celém zažívacím traktu. „Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií,“ popisuje dětský lékař.

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: 
Témata: