Kolik by mělo dítě dostávat mléka a jaké mléko vybrat? | Těhotenství.cz

Kolik by mělo dítě dostávat mléka a jaké mléko vybrat?

Kolik by mělo dítě dostávat mléka a jaké mléko vybrat? - Těhotenství.cz

Jak pozitivně nastartovat zdravý vývojinfo-icon dětí? Naučte je dobrým stravovacím návykům. Ty se začínají formovat už v batolecím věku, a k tomu neodmyslitelně patří dostatečná konzumace mléka. Z nedávné studie vyplynulo, že české dětiinfo-icon mají mléka málo, což může mít za následek například pomalejší růst dítěte anebo svalovou slabost. Proč by batoleinfo-icon mělo dostávat pravidelně mlékoinfo-icon? Kolik ho do jídelníčku zařadit? A jaké mléko vůbec vybrat?

Správná výživa batolete se zásadně podílí na programování jeho metabolismu do dalšího života. V období od 1. do 3. roku se totiž formuje vztah dítěte k výživě a stravovacím návykům. Jídelníčekinfo-icon batolete má obsahovat kromě masa, ryb, drůbeže, vajíček, luštěnin, cereálií, ovoceinfo-icon a zeleniny i dostatečné množství mléka a mléčných výrobků.

„V batolecím období dítěinfo-icon velmi rychle roste a celkově se vyvíjí jeho organismus. Proto mají děti do zhruba tří let věku výrazně vyšší nároky na skladbu stravy než starší děti nebo dospělí. A právě díky mléku můžeme malým dětem dodat přesně ty živiny, které potřebují, jako jsou mikronutrienty - železoinfo-icon, vápníkinfo-icon, vitamin D,“ říká MUDr. Radana Kotalová z Pediatrické kliniky FN Motol, specialistka na výživu nejmenších dětí a zástupkyně iniciativy 1 000 dní do života. Právě vyjmenovaných mikronutrientů přijímají batolata v běžné stravě nedostatek.

Správné kroky ve výživě batolat

 1. Nenuťte dítě do jídla. Pokud nějaké potraviny odmítá, nabízejte mu je opakovaně ale nenásilně.
 2. Nepodávejte batoleti drobné, tuhé a obtížně rozpustné potraviny.
 3. Protože dítě má malou kapacitu žaludku, podávejte stravu minimálně v 5 porcích denně.
 4. I po zavedení pevné složky potravy nepodceňujte roli mléka v jídelníčku dítěte.
 5. Po 1. roce se doporučuje podávat 300-330 ml mléka denně, po 2. roce alespoň 125 ml, nejlépe mléko speciálně určené batolatům.

Studie: Batolata mají málo mléka

Nedávná česká studie1 ukázala, že děti konzumují málo mléka. Současně vyšlo najevo, že každé čtvrté batole nedostává mezi druhým a třetím rokem života už vůbec žádné mléko. V prvních třech letech dítě velmi rychle roste a téměř zdvojnásobí svou výšku. Tomu musí být přizpůsobené i množství živin, které v tomto období dostává. Potřebuje například až 4krát více železa než dospělý člověk nebo dvakrát více vitamínu D (na kilogram váhy).

Když je nouze o železo a vitamin D…

Nedostatkem vitaminu D trpí podle studie 62 % českých batolat, nedostatkem vápníku 36 % a kvůli nedostatku železa se 10 % půlročních až ročních dětí potýká dokonce s chudokrevností nebo nechutenstvím.

Dlouhodobý nedostatek vyjmenovaných živin může způsobit potíže. Například absence železa nemusí mít u kojenců příznakyinfo-icon žádné. Anebo se naopak projeví razantně, a to:

 • únavou
 • slabostí
 • závratěmi
 • zimomřivostí
 • sníženou chutí k jídlu.

Dlouhodobý nedostatek železa může způsobit zvýšenou náchylnost k infekčním onemocněním a pomalejší psychomotorický růst a vývoj dítěte.

V případě nedostatku vitaminu D může dojít například k:

 • zpomalení růstu
 • apatii naopak zvýšené dráždivosti
 • svalové slabosti
 • sklonu k častějším respiračním chorobám.

Dlouhodobý nedostatek vede ke vzniku onemocněníinfo-icon zvaného křivice.

5 rad, jak se vyvarovat nedostatečnému příjmu železa a vitaminu D

 1. Udržte mléko pro batolata ve stravě dítěte alespoň do tří let.
 2. Dítěti dávejte alespoň 330 ml mléka pro batolata.
 3. Nezapomínejte na pestrý a vyvážený jídelníček (zařaďte také červené maso, tučné rybyinfo-icon, vajíčka…).
 4. Choďte na procházky. Vitamin D totiž dítě získává také ze sluníčka.
 5. S kravským mlékem ještě vyčkejte (má málo železa, vitamínu D a příliš mnoho bílkovin).

 

Je rozdíl mezi batolecím a kravským mlékem?

Podle výživových doporučení je pro batolata optimální, když přijme alespoň 330 ml mléka denně. Dalo by se tedy říci, že pro dostatečný přísun živin postačí nalít dítěti v průběhu dne třeba dvě sklenice mléka nebo mlékem zadělat obilnou kaši. Není to tak docela ale pravda! „Běžně dostupné kravské mlékoinfo-icon se od batolecího mléka výrazně liší. Kravské mléko není příliš bohaté právě na živiny, které dětem chybí. Z tohoto pohledu se ukazuje jako výhodnější zařazovat právě batolecí mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

Na rozdíl od kravského mléka dodá to batolecí dítěti mezi 1. a 3. rokem optimální množství nezbytně důležitých živin pro jeho správný růst, vývoj a rozvoj paměti a koncentrace. Kvalitní batolecí mléko poskytne ve 330 ml dítěti kolem 60-70 % doporučené denní dávky železa, zatímco kravské mléko jen zhruba 25 %.

Ještě větší rozdíl je u vitaminu D, kde stejné množství batolecího mléka dodá více jak 90 % doporučené denní dávky, zatímco obyčejné mléko naprosté minimum - méně než 2 %. Kravské mléko má navíc vysoký obsah bílkovin a některých minerálních látek (například sodík), které zatěžují ledviny dítěte, čímž se zvyšuje riziko obezity. Také z tohoto pohledu je vhodné zvolit mléko určené speciálně pro batolata, které dodá jen poloviční množství bílkovin než mléko kravské.

Rozdíly ve výrobě batolecího a kravského mléka

Batolecí mléko se vyrábí ve stejných podmínkách jako mléko kojenecké a za stejných legislativních požadavků jako na výrobu dětské výživy s věkovým určením. To se týká i kvality surovin. „Například tolerance pro nežádoucí bakterie je zde nulová. To samozřejmě neplatí o výrobě běžného kravského mléka,“ vysvětluje MUDr. Kotalová.

5 důvodů, proč dát přednost batolecímu mléku před kravským

 1. Batolecí mléko obsahuje optimální množství živin.
 2. Batolecí mléko je významným zdrojem železa, které je potřebné pro vývoj mozkuinfo-icon dítěte.
 3. Batolecí mléko dodává batoleti dostatek vitaminu D.
 4. Batolecí mléko je vyráběno pod přísným dohledem na kvalitu surovin a výrobních procesů.
 5. Některá batolecí mléka dodají batoleti i LCP mastné kyseliny pro rozvoj poznávacích schopností jako je koncentrace a paměť.

Nutriční programování, změna zdravíinfo-icon budoucích generací

Iniciativa 1000 dníinfo-icon života, která vznikla s podporou předních odborníků z oblasti pediatrieinfo-icon a gastoenterologie, přináší názory a klíčové poznatky v oblasti výživy malých dětí. Mezi ně patří například nutriční programování (zatím ne příliš známé odvětví pediatrie), které odhaluje vliv vnějších faktorů a hlavně výživy na budoucí zdraví člověka. Součástí nutričního programování je i zařazování kvalitního batolecího mléka do jídelníčku dítěte.

Výživa v prvních 1000 dnech života dítěte hraje totiž klíčovou roli pro jeho zdraví v dospělosti. Geny jako takové totiž ovlivňují zdraví jen z 20 %. Konzultace jídelníčku dítěte s pediatrem nebo zdravotní sestrou je přínosem pro zdraví dítěte po celý jeho život. Více informací o správném stravováníinfo-icon malých dětí, které může v časném věku ovlivnit imunitní systém, funkci mozku, metabolismus a stravovací návyky dítěte, se dozvíte na webových stránkách  www.1000dni.cz.

1  Nutriční návyky a stav dětí časného věku. Realizovala Společnost pro výživu, Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP, za podpory společnosti Nutriciainfo-icon. Zapojeno více než 800 kojenců a batolat z území České republiky.

 

Těhotenstvíinfo-icon.cz

Kategorie: