Přejít k hlavnímu obsahu

Vaginální trable po porodu neodsouvejte stranou

Poporodní potíže

Porod je velký zásah do těla ženy. O tom není pochyb. Bohužel se s tím pojí četné potíže a časem se mohou objevit a nadělat hodně škody. Nelze jim vždycky předejít, ale měly byste vědět, co dělat, co vyřešíte v domácích podmínkách a kdy je nutné ozvat se lékaři. 
 

Viník na mušce 

Za všechny níže zmíněné komplikace nemůže porod, ale hormony. Jmenovitě estrogen. Jeho nevyvážené hodnoty zapřičiňují mnohé, vše se dá ale poměrně snadno vyřešit a není třeba zdlouhavá nebo nejistá léčbě. Jakmile se vrátí k původním hodnotám a tělo se srovná s novou situací, veškeré zdravotní omezení samovolně odezní. 

Potíže do začátku 

Příchod miminka na svět je krásná věc. Okamžik, na který se nezapomíná. Veškerá pozornost se upíná k dítěti, ale pozor - i matka má za sebou těžké chvíle a je třeba, aby na péči o sebe nezapomínala. Nejde jen o novou životní roli a fyzické proměny a psychické nastavení, ale mimo jiné i vaginální komplikace, které po porodu trápí skoro všechny. Naštěstí to většinou není nic moc vážného a odezní samy nebo je jejich léčba snadná a v řádu několika dnů. 

Některé trable se ozvou neprodleně po porodu, jiné se zpožděním několika týdnů. Nezáleží na jejich závažnosti. Řešit byste měli všechny, protože opominutí i banálních komplikací může časem způsobit mnohem těžší a vážnější stavy, kdy to bez lékařské péče nepůjde a v krajním případě přijde na řadu hospitalizace, což značí nejen fyzický zásah do těla a následnou rekonvalescenci, ale i odloučení od miminka. 

Kapka sem, kapka tam 

Je to velice delikátní problém, za který se většina žen stydí. Je to pochopitelné. Inkontinenci máte totiž většinou spojenou s pokročilým věkem a kolem třicátého roku věku po porodu může být únik moči skutečný problém, který vás v mnohém limituje. Bez slipových vložek se neobejdete, bojíte se trhaných pohybů, stejně tak dlouhého stání nebo fyzické zátěže. To všechno (a mnohé další) únik moči vyvolává. Nedá se to ovlivnit ani tomu předejít. Přichází to zcela nečekaně a v různém množství. To se pochopitelně se zhoršujícím se stavem zvětšuje. 

Může se objevit už během těhotenství, kdy je na břicho vyvíjen větší tlak a močový měchýř nezvládá nápor. Po porodu se situace zpravidla zhoršuje a i běžné činnosti představují pro ženu problém. Naštěstí existuje celá řada podpůrných prostředků, jak inkontinenci zmírnit. Základem jsou Kegelovy cviky na posílení pánevního dna, které byste měla provádět neustále v rámci prevence. Účinné jsou i mnohé bylinky jako lichořeřišnice, mateřídouška, kopřiva, přeslička a kořen petržele. Pokud potíže přetrvávají déle než půl roku a nedochází ke zlepšení, je nasnadě navštívit gynekologa a probrat s ním možnosti léčby. V krajním případě může dojít k chirurgickému zákroku. Omlazení vagíny s sebou vedle utlumení úniku moči přináší i celou řadu benefitů jako je zabránění vzniku infekce, zvlhčení poševní sliznice a zvýšení citlivosti při pohlavním styku. 

Na suchu 

Další velký problém, který je jakýmsi protipólem k inkontinenci, je suchost na poševních sliznicích. Paradoxem je, že obě komplikace mohou probíhat současně. Na jedné straně vás tedy trápí pocit nedostatečného zvlhčení a na druhé únik moči. 

Suchost je typický následek porodu. Ústrojí dostalo během něj pořádně zabrat a nedostatek vlhkosti je pochopitelná reakce. Nemá smysl začínat s léčbou, vše se s největší pravděpodobností do pár týdnů ustálí. Jen v začátku může být tento stav překážkou při pohlavním styku, kdy bude třeba použít dostatek lubrikačního gelu nebo jiného prostředku (například kokosového oleje nebo sexuální abstinence, aby se mohla sliznice po porodu zregenerovat. Vyjma styku může suchost omezovat i v běžném životě a při pohybu. Nezbývá než čekat, zaměřit se na dostatečný příjem tekutin nebo zkusit speciální přípravky z lékárny, které zvlhčení urychlí. 

Psychické potíže

Třetí komplikace je paradoxně jen v hlavě, nejde o fyzický problém jako v předchozích dvou bodech. Po porodu se ženy necítí dostatečně přitažlivé a jsou přesvědčené o tom, že jejich pohlavní ústrojí je poznamenané. Bohužel někdy jsou toho názoru i muži. Samozřejmě, už nikdy nebude nic jako dřív. Dítě je toho důkazem. Ale pochva a celé ústrojí, které je její součástí, je poměrně pružné a po čase se vrátí do původní podoby. Spousta žen si dokonce po porodu chválí zvýšenou citlivost. Nemá smysl svazovat se předsudky. Pokud nedošlo na porodním sále k akutní epiziotomii nebo jiným poraněním a komplikacím, jde jen o subjektivní pocit. Jsou-li vaše obavy ale opodstatněné, můžete podstoupit speciální zákrok na klinice, kde vám se vším pomohou. Není to sice zadarmo a procedura se pohybuje v řádu desítek tisíc korun, ale pro psychickou pohodu je to někdy nezbytné. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA