Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat dětský kočárek aneb je lepší sportovní nebo golfový?

Kočárek

Hledáte ideální kočárek pro své dítě? Najít úplně dokonalý kočárek možná nebude jednoduché, ale vždy se můžete nějakému ideálu přiblížit. Je důležité si zejména ujasnit své preference, na základě kterých potom vyberete to nejvhodnější řešení. V našem článku se zaměříme na výběr sportovního a golfového kočárku, které patří mezi nejpopulárnější a v průběhu života dítěte také k nejdéle používaným.

Výhody sportovních a golfových kočárků

Na úvod je potřeba se podívat na to, proč má vlastně smysl vybírat mezi sportovním a golfovým kočárkem. Oba kočárky jsou si konstrukcí totiž velmi podobné, přičemž oba jsou vhodné hlavně pro děti od cca 6 měsíců věku, kdy už dítě nepotřebuje pouze ležet v hlubokém kombinovaném kočárku. Tady právě nastupuje kočárek sportovní nebo golfový, které se v obou případech vyznačují: 

•    Skladností a přijatelnou hmotností
•    Možností upevnění autosedačky

Právě pro jejich skladnost a relativně nízkou hmotnost jsou velmi oblíbené a je to pro maminky příjemná změna oproti velkým kombinovaným kočárkům, které jsou přece jen méně obratné. Také se na ně snadno upevní autosedačka nebo si můžete posadit dítě po směru či proti směru jízdy.

Jaké jsou rozdíly mezi sportovním a golfovým kočárkem?

Sportovní kočárek je oproti golfovému kočárku typicky vybaven spojeným madlem, které umožňuje tlačení jednou rukou, což je skvělé třeba při sportu, jako je běh, jízda na in-line bruslích apod. Zkrátka pro aktivní maminky. Sportovní kočárek je také celkově robustnější a je připraven třeba i pro jízdu po nezpevněném povrchu, což zvládá díky větším a často lépe odpruženým kolečkům.

Typický golfový kočárek je pak výhradně městské řešení, které je obvykle ještě o něco subtilnější a lehčí, než typický kočárek sportovní. Na sportování moc není, protože většina má dvě rukojeti po stranách ve tvaru golfové hole, takže při sportu to není ideální. Také je určen k jízdě po asfaltu a na nezpevněných cestách není doma, má menší a jednodušší kolečka.

Na druhou stranu je k rozdílům potřeba také napsat, že se kategorie sportovních a golfových kočárků často hodně prolínají. Proto můžete narazit třeba na sportovní kočárek s rozdělenou rukojetí nebo naopak. Můžete narazit na golfový kočárek s kvalitním odpružením apod. Spíše je tak vhodné se zaměřit na konkrétní parametry kočárku a vaše použití, než na označení výrobce, které vám mnoho říci nemusí.

Co od kočárku očekáváte?

Před samotným výběrem ideálního kočárku se tedy zamyslete zejména nad tím, jak budete daný kočárek používat. To má asi největší vypovídající hodnotu při rozhodování o vhodném řešení. Rozhodující je: 

•    Způsob cestování s kočárkem
•    Terén, kde budete jezdit
•    Požadovaná výbava
•    Cenová relace

Pokud jezdíte autem, tak je důležité, aby byl kočárek hlavně dobře skladný, tedy aby se dal složit tak, že se vám vejde dobře do auta. Pro cesty hromadnou dopravou je zase důležitá hlavně nižší hmotnost při častém zvedání. Také je podstatné, zda jezdíte s kočárkem jen po městě nebo třeba i v parku po nezpevněných cestách. Zajímat vás může výbava kočárku, kterou nabízí výrobce už v základu, někdy je to třeba také autosedačka. Také hraje roli rozhodně cenová relace, aspoň u většiny lidí. Na trhu lze naštěstí najít modely s dobrým poměrem ceny a výkonu.

Vybírejte na základě nezávislých recenzí a testů

Jestliže chcete komplexně poradit, který konkrétní kočárek by mohl být ten pravý pro vaše použití, tak doporučujeme podívat se na nezávislé recenze. Zde najdete třeba recenze kočárků, které jsou populární na našem trhu. Také vám takový test pomůže s obecným výběrem. Dobré je zaměřit se rovněž na uživatelské recenze konkrétních produktů, kde najdete hodnocení rodičů, kteří si daný kočárek koupili před vámi. Typicky jsou k nalezení na srovnávačích cen zboží.

Pokud jezdíte autem a převážíte tedy malé dítě v dětské autosedačce, zajímavé pro vás mohou být také testy motoristických klubů, které se zaměřují na testy autosedaček, které lze umístit i do kočárků. Jednou z největších autorit je v tomto ohledu německý autoklub ADAC.

Hlavní kritéria výběru

Už výše jsme tedy naznačili, co pro vás může být důležité při rozhodování mezi sportovním a golfovým kočárkem. Nedá se říci, že jedno je lepši než druhé, vždy záleží na vašich požadavcích. Pokud si shrneme to, na co byste se měli zaměřit, tak jsou to: 

•    Kolečka a odpružení
•    Konstrukce
•    Komfort a bezpečnost

Lepší kolečka jsou vždy ta odpružená a s měkčím gumovým povrchem, která lépe žehlí nerovnosti. Také klasická tvrdá plastová kolečka ale mohou stačit, pokud plánujete použití pouze na rovném asfaltu. Pro častější jízdu po nezpevněném povrchu je pak ideální volit nafukovací nebo gelová kolečka.

Z hlediska konstrukce by vás potom měla nejvíce zajímat její bytelnost. Bytelnější konstrukce je ale zase obvykle typicky těžší. Důležitá je také nosnost. Opět zde přemýšlejte hlavně nad tím, zda je kočárek spíše pro městské použití a budete jej často přenášet v rukou (třeba do MHD, do schodů apod.) nebo spíše oceníte vyšší bytelnost a větší váha vám nevadí. Důležitá je i skladnost, pokud převážíte kočárek autem, aby se vám pohodlně vešel do kufru.

Na závěr, ale nikoliv nakonec, musíme myslet také na bezpečnost. Nezapomínejte na to, že kočárek by měl také poskytnout dokonalé komfortní sezení dítěti a dostatečnou oporu. Může se hodit podložka pod nohy, opěrka hlavy apod. Z bezpečnostních prvků jsou tady tématem hlavně bezpečnostní pásy nebo dobře dostupné kvalitní brzdy.
 

Diskuze k článku

Veronika345 (neověřeno) | Čt 24.03.2022 14:29

Zdravím, tak já si myslím že záleží na prioritách, jestli budete často chodit do náročnějšího terénu, a nebo jen na procházky do města ideální jsou takové 3 kombinace. Tedy aspoň to je můj názor. Ještě jsem nenarazila na kočárek který by byl ideální do všech terénu a do každého počasí. Chtělo by to nějaký takový kočárek vynaleznout.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA