Přejít k hlavnímu obsahu

Nedostatek železa způsobuje komplikace až třetině těhotných žen

Železo v těhotenství

Přibližně 35 procent žen se může v těhotenství potýkat s komplikacemi - v důsledku nedostatku železa. Mezi hlavní možné problémy patří například potrat nebo předčasný porod. To je závěr nového výzkumu zveřejněného v European Journal of Endocrinology.

Anémie v těhotenství

Nedostatek železa je v podstatě obyčejná forma anémie (chudokrevnost). A anémie z nedostatku železa je jednou z nejčastějších. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trápí anémie více než 30 procent světové populace, ve většině případů je to právě z nedostatku železa.

U dospělých ve věku 19-50 let, je doporučený denní příjem železa 8 mg pro muže a 18 mg pro ženy. Během těhotenství pak u žen stoupá na 27 miligramů.

Důsledky nedostatku železa v těhotenství

V důsledku nedostatku železa je v krvi snížena koncentrace hemoglobinu, čímž je snížena schopnost krve dodávat kyslík tkáním. To může vést k únavě, malátnosti a nedostatku energie, dušnosti, závratím, bušení srdce a bledé pleti. Takže pokud často trpíte bolestmi hlavy, těžko se soustředíte a často vás přepadají stavy slabosti, tak je něco špatně.

Nedostatek železa můžete poznat i z viditelnějších příznaků jako jsou bolavé koutky úst, lámavé nehty, vypadávání vlasů nebo bledá a nezdravě vypadající kůže.

Podle autorů výzkumu může být nedostatek železa obzvláště škodlivý pro těhotné maminky a jejich potomky. Nastávající maminky potřebují během těhotenství více železa, aby byly dodatečně zásobené krvinky potřebné pro růst plodu a placentu. To je zvláště důležité v prvním trimestru těhotenství.

Zdroje železa 

Rostlinnou zásobárnou železa jsou například obilné klíčky, ovesné vločky, fazole, čočka, fíky, meruňky, švestky a oříšky. Hnacím motorem pro správné vstřebávání železa je vitamin C, kvašené produkty jako kyselé zelí či kefír nebo bílkoviny z masa.

Železo je také v heřmánku, který dále pak obsahuje také vitamin A, železo, zinek, hořčík, mangan a měď. Čaj z heřmánku je tedy pro nastávající maminky vhodný. Podíl železa je v jednom hrnku heřmánkového čaje 1% denní potřeby.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.