Může stres v těhotenství ovlivnit vývoj motoriky dítěte? | Těhotenství.cz

Může stres v těhotenství ovlivnit vývoj motoriky dítěte?

Může stres v těhotenství ovlivnit vývoj motoriky dítěte? - Těhotenství.cz

Stres patří bezesporu mezi nepříznivé stavy provázející řadu maminek v těhotenství. Příčin stresu pak může být celá řada:  shon a nervy v práci, starosti o nemocné děti, shánění výbavičky pro miminko, finanční situace, rozchod s partnerem, atd. Závěry dlouhodobé studie naznačují, že stres u matky v průběhu těhotenství, může ovlivňovat motorický vývoj dítěte od narození až do dospívání.
Výzkum byl publikován v časopise Child Development.

Čtěte také: http://www.tehotenstvi.cz/5-kroku-k-bezstarostnemu-tehotenstvi

Výzkumu se zúčastnilo téměř 3000 maminek. V 18. týdnů těhotenství všechny maminky vyplnily dotazník o stresových událostech dosavadního průběhu těhotenství (např. finanční problémy, ztráta příbuzného, ​​rozchod nebo rozvod, manželské problémy, problémy s těhotenstvím, ztráta zaměstnání). Následně pak stejný dotazník vyplnily ve 34. týdnu těhotenství.

Když bylo dětem zúčastněných žen 10, 14 a 17 let, vědci zhodnotili jejich celkový vývoj a koordinaci testem motoriky. Tento test obsahoval měření síly rukou, schopnost dotknout se prstem svého nosu, skok do dálky, chůzi po čáře a stání na jedné noze. Mimo to vědci kontrolovali také jemnou motoriku posouzením schopnosti pohybovat malé kuličky z jednoho pole do druhého, navlékat korálky, šroubovat matice na šroub.

Ve výsledku byly děti rozděleny do tří skupin:

  • na ty, jejichž matky žádný stres v průběhu těhotenství nezažily
  • na ty, jejichž matky zažili méně než tři stresující události
  • na ty, jejichž maminky zažili tři nebo více stresujících událostí během těhotenství

Výsledky ukázaly, že děti narozené matkám, které zažily nejvíce stresu v těhotenství, měly nejnižší skóre motorického vývoje během všech období výzkumu.

Jiné předchozí výzkumy ukázaly, že v souvislosti se stresem v těhotenství je i zvýšené riziko astmatu nebo zubního kazu. Ale až nyní některé studie analyzují souvislost mezi stresem matky v těhotenství a motorickým vývojem dětí.

Těhotenství.cz