Přejít k hlavnímu obsahu

Boj se zácpou v těhotenství

Zácpa

Pravidelné vylučování je sice tabuizované téma a všechny trable si člověk řeší sám, ale je potřeba, aby vše klapalo jako hodinky. Obzvláště v těhotenství, kdy je tělo zranitelnější a na všechny anomálie reaguje mnohem citlivěji. 
 

Na jedné lodi 

Některé ženy se o vylučovacích pochodech vůbec nebaví, často mají problém svěřit se i svému lékaři. Snaží se situaci řešit pomocí volně dostupných léků a situaci dotáhnout ke zdárnému konci svépomocí. V těhotenství je to ale jiné. Zdaleka ne všechny medikamenty jsou vhodné pro ženy v jiném stavu a tělo nemusí reagovat podle očekávání. Zácpa je přirozený proces a jeho nesoulad může rozhodit mechanismy v těle a způsobit dlouhodobé potíže mající za následek špatné fungování orgánů nebo problémy s trávicím traktem a hemoroidy. U zácpy platí dvojnásob, že prevence nebo léčba v samém začátku se opravdu vyplatí. 

Dvě možnosti 

Zácpou trpí každá druhá žena, problémy se objevují v pokročilém stádiu těhotenství. V první řadě mohou za potíže hormony. Zvýšená produkce progesteronu výrazně snižuje tonus a pohyblivost střev. Tím dochází v těle k resorbci vody a následnému zahuštění obsahu střev. Druhou příčinou je tlak zvětšující se dělohy na tračník, tlusté střevo a konečník a zpomalení vylučování. Ani jednomu nelze stoprocentně zabránit. Jde o přirozené procesy, které souvisí s rostoucím břichem a hormonálními změnami, kterým se žena v těhotenství nevyhne. Za “běžného provozu” je možné sáhnout po laxativech, v těhotenství se ale používání projímadel nedoporučuje. Mohou totiž způsobovat abdominální křeče a bolesti a působit na plod. 

Nelovte v lékárničce a zkuste některý z mnoha přírodních pomocníků. Je to pro tělo a citlivé zažívání žen v těhotenství mnohem lepší varianta: 

 • Lněné semínko 

  • Rozemletá semínka přidejte do jogurtu nebo smíchejte s vodou a nechte odstát, aby se vytvořil gel. Užívejte každé ráno 
 • Sušené švestky 

  • Hrst švestek ponořte do studené vody a nechte přes noc odpočívat
 • Kysané zelí 

  • Zelí není jen zdravé, ale má i mírné projímavé účinky. Stejně tak jahody nebo rajčata 
 • Voda s příměsí 

  • Na hubnutí se pije voda se špetkou kajenského pepře, pro odbourání zácpy je ideální rozmíchat ve sklenici vody lžíci jablečného octa 
 • Datle a fíky 

  • Pokud nechcete jíst celé plody, kupte si fíkovou nebo datlovou pastu a upečte si něco na zub, ideálně se sušenými švestkami nebo meruňkami 

Zbavit se zácpy pomáhá i pravidelný pohyb. Pokud to stav těhotné ženy dovoluje, je svižná chůze ideální způsob, jak rozpohybovat střeva a uvolnit v nich napětí. Nehledě na to, že pobyt na vzduchu svědčí nastávající mamince a houpavý pohyb zase dítěti. 

Voda až na prvním místě 

Pitný režim by měli dodržovat všichni bez rozdílu. U těhotných žen jsou ale nároky na příjem tekutin ještě o litr vyšší. Sklenici vody můžete doplnit silnými vývary nebo bylinkovými čaji. Ideální jsou ty z lipového květu nebo heřmánku. Obyčejná voda by ale měla dominovat. Chcete-li doplnit prospěšné látky, kupte si vodu s přídavky minerálů. Umí na sebe v těle navázat vodu a změkčují stolici. Opačný efekt má bohužel milovaná káva, kakao nebo černý čaj. Těm je lepší se při problémech se zácpou vyhnout. 

Luštěniny na uzdě 

Zácpu můžete ovlivnit i správně nastaveným jídelníčkem. Konzumujte dostatek vlákniny, opatrně ale zacházejte s mléčnými výrobky, které způsobují nadýmání a prohlubují problémy s vylučováním. Stejné je to i u luštěnin. Nemusíte se jich vzdát, obsahují velké množství kyseliny listové a železa. Stačí změnit druh a vyměnit hnědou čočku za červenou nebo žlutou variantu, zeleninu předem poduste a objevte kouzlo klíčení. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.