Přejít k hlavnímu obsahu

Zařizujeme dětský pokojíček

Dětský pokoj

V každém bytě nebo domě musí mít děti svůj vlastní prostor. Království, kde se budou cítit příjemně a bezpečně. Při jeho zařizování je třeba brát v potaz celou řadu doporučení ohledně rozmístění i vybavení. Děti vaši snahu náležitě ocení. 
 

S rozmyslem 

Může se to zdát jako malichernost, ale neovlivňuje nás jen rodina nebo přátelé, ale především prostředí, ve kterém trávíme většinu času. U dětí to platí dvojnásob. Pokojíček by tak neměl být zařízený jen podle jejich preferencí, ale také s ohledem na správný progres a rozvoj tvořivosti a fantazie. Je pochopitelné, že děti by chtěly na všem obrázky bagrů nebo princezen, ideálně kombinaci modré a růžové, obří postel ve tvaru gondoly a v každém rohu ohromného medvěda. Rodiče ale musí najít rovinu, aby splnili dětem některé přání a zároveň pro ně vytvořili stimulující prostředí, které je nebude rušit při spánku, učení ani hraní a lenošení. 

Bez pravidel to nejde 

Design je jedna věc, ale při výběru nábytku a doplňků je třeba zohlednit spoustu dalších aspektů jako bezpečnost, účelnost a především dětskou všetečnost, která každého rodiče mnohokrát překvapí. 

Bezpečnost 

Děti všude vlezou, chtějí pokořit každou skříňku a okenní parapet. Občas jdou proti zdi a roh stolku jim stojí v cestě. Myslete na to při zařizování a volte takový nábytek, který je maximálně stabilní, pevný, bytelný, ne příliš vysoký a především vhodně umístěný do rohů. Nesmí se převrátit ani dítěti umožnit vylézt do výšky. Stejnou pozornost je třeba věnovat zaslepení zásuvek, zabezpečení oken a skříňových dvířek a šuplíků. Nezapomeňte na silikonovou ochranu rohů a zábrany na postel. 

Světlo 

Jedno světlo na celou místnost zdaleka nekončí. Volte takové, které prosvítí celou místnost, nezaměřuje se jen na jedno místo. Skvělé jsou skleněné kvádry nebo stmívače, kterými můžete i na dálku snadno regulovat sílu záření. Má-li dítě v pokojíčku psací stůl, nezapomeňte na lampičku. Nemusí mít dětský motiv, děti ocení i modernější design v industriálním stylu v kombinaci s výraznými barvami. Neméně důležité je ale osvětlení na nočním stolku. Světlo nemusí být silné, co zkusit perforované lampičky z bambusu s motivy zvířátek? Máte-li doma nočního cestovatele, dítě rádo uprostřed noci chodí za rodiči nebo do koupelny a na záchod, zvažte možnost LED pásek, které se lepí při zemi od postýlky až ke dveřím. Dítě tak ve tmě navedou na místo určení bez rizika nehody nebo zranění. 
 

Barvy 

Dnešní trendy velí béžovou, krémovou, hnědou, nazrzlou, pastelové odstíny růžové nebo modré. Všechny pokojíčky vypadají stejně. Pravda, tmavé barvy se přeci jen na výmalbu celého pokoje nehodí, ale dítě by se mělo v místnosti cítit maximálně příjemně a tomu sterilní a nudné (co na tom, že drahé a stylové) prostředí nenapomáhá. Děti barvy milují, a tak by se tím rodiče měli řídit. Dekorujte jednu stěnu v zářivých barvách a ozdobte ji tak, jak děti vyžadují. Samozřejmě vše musí k sobě ladit, ale originalitu malí rošťáci náležitě ocení a budou na své komnaty pyšní. S béžovou si skvěle rozumí sytě modrá, červená, temně fialová nebo trávově zelená a okrová. Nebojte se experimentovat, stačí doplnit jen sektorovým nábytkem v nenápadném odstínu. 

Soukromí 

Stejně jako rodiče mají byt nebo dům, dítě má svůj pokoj. A mělo by tam mít vše, co k životu potřebuje (vyjma koupelny a toalety). V jednom koutku stůl na kreslení a domácí úkoly, v druhém teepee nebo místo pro odpočinek a lenošení. V dalším pohodlnou postel s plyšáky a na závěr velkou skříň s policemi na všechny poklady, knihy, hračky a suvenýry. Na těch pár metrů by se měl vtěsnat celý jeho svět. Nebojte se regálů, stojacích věšáků, policových knihovniček, magnetických květináčků, tabulí na kreslení, velké polštáře a opakující se oblíbené motivy. 

Přidaná hodnota 

Jít do obchodu a zaplatit umí každý. Děti ale milují, když mají něco svého a originálního. Co třeba pořídit pět rámů velikosti A4, nakreslit čtyři obrázky a v tom pátém střídat to, co dítě aktuálně vytvoří? Je to milý způsob, jak pokojíček ozvláštnit. Stejně dobře vynikají i rybářské sítě s hravými kolíčky a fotografiemi, každodenní vzkaz nebo malůvka na tabuli u psacího stolu, stojan na noviny, kam si dítě zakládá předplacený Čtyřlístek nebo zábava madla skříní a šuplíků. Vymyslete něco extra. 

Vůně 

Jemné vůně - ovocné, dřevité i bylinkové - umí děti ukonejšit a polahodit jejich čichovým buňkám. Čím dál častěji se používají různé esence ke zklidnění a drobným korekcím chování. O kvalitě spánku nemluvě. Pořiďte jim dětský aroma difuzér. Dají se sehnat úžasné přístroje s kouzelnými motivy. Pára, která se bude pravidelně uvolňovat vytvoří v pokojíčku příjemné klima, zvlhčí vzduch a rozline omamnou vůni. 

autor: www.mojetehotenstvi.cz | Marcela Svobodová

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.