Přejít k hlavnímu obsahu

Stop nočnímu počůrávání. Zn: Spěchá!

Děti v pyžamu

Konečně spí. Snad bude klidná noc. A pak vás krátce po půlnoci probere křik. Postel mokrá a dítě uplakané. Nehoda. Už zase. Jde tomu zabránit? Ano, ale stojí víc úsilí rodiče než děti.  

Zlo/zvyk  

Zbavit dítě plen je jeden z největších “projektů”, se kterým rodiče bojují. Přes den bývají malí špunti navolno už před druhými narozeninami, ale v noci bývá problém a na plenky se spoléhají i ještě při nástupu do školky ve třech letech. Dítě mluví, samo se nají, nakrájí si maso a objede město na koloběžce. Jakmile se setmí a zavře očka, potřebuje berličku. Jak se toho zbavit, abyste se těch nenáviděných plen - ať už kvůli vysoké pořizovací ceně, podráždění v rozkroku nebo zátěži přírody - konečně zbavili.  

Do pěti let prominout  

Kolem pátých narozenin (v USA se běžně řeší až o dva roky později) se potlouká hranice, za kterou už by se dítě mělo umět na svůj močový měchýř spolehnout a i v noci - uprostřed spánku - se probudit a jít si odskočit. Do té doby mluvíme o enuréze, kdy dojde k absolutnímu a nekontrolovanému vyprázdnění měchýře. Jde o přirozený vývoj dítěte a ovlivnit ho moc nejde.  

Jiná situace je ale v případě, že se nehoda stane po šesti měsících pohody. Jedná se o zvláštní jev a reakci na vnější podněty. Možná se rozvádíte, stěhujete se, dítě nastoupilo do nové školky, přišli jste o domácího mazlíčka nebo člena rodiny, ztratila se oblíbená hračka. Sekundární noční enuréza má většinou příčinu “někde venku” a pokud se z ní stane chronický problém, je třeba to řešit s pediatrem nebo dalšími odborníky z oboru urologie nebo psychologie.  

Logický krok  

Je jasné, že čím více člověk pije, tím větší a nutkavější potřebu vylučování má. To platí i u dětí. Ty navíc neumí potřebu zadržet a čas mezi oznámení, že potřebují “na malou” a uvolněním kohoutků je hodně krátký. Na druhou stranu musí dítě dodržovat pitný režim, kolem tří let by mělo vypít zhruba jeden a půl litru (hodně ale záleží na tělesné konstituci, nemoci nebo fyzické aktivitě). V noci dochází k útlumu funkce ledvin (může za to hormon vazopresin), ty tak neprodukují tolik moči jako ve dne (jen zhruba jednu pětinu). Pokud navíc usměrníte příjem tekutin a větší část podáte dítěti odpoledne a k večeru budete množství snižovat, značte tím eliminujete riziko počůrání.  

A co že to pije?  

Jeden a půl litru čisté vody, vývarů a ovocných šťáv představuje tu nejlepší možnou kombinaci pro zdraví dětí. Sycené, přeslazené nebo dokonce kofeinové nápoje jim vůbec do ruky nepatří. Mimo vedlejších účinků jako je vyvolání refluxu, přibírání na váze nebo bolesti břicha takové druhy tekutin dráždí močový měchýř a nutí k čůrání. O to víc v noci, kdy jsou ledviny v klidu.  

Reakce v normě  

Všechno začíná u rodičů. Předně si uvědomte, že to, co se děje v noci, není od dítěte vědomé ani cílené. Jde o přirozený - i když nepříjemný - proces, který musí časem sám odeznít. Pokud už se tak stane, kroťte své emoce. To se přece občas stalo každému. Nehody jsou součástí našich životů. Nekřičte, nevyhrožujete, nevyčítejte, nesrovnávejte s ostatními, nepodmiňujte hraním, procházkami, zábavou ani dobrotami nebo pohádkami, fyzicky netrestejte. 

Dítě uklidněte, převlékněte postel a uložte ho zpátky ke spánku. Někdo může mít potřebu vzít ho k sobě do postele, ale to není zrovna dobrý nápad. Natáhněte na matraci speciální chránič a mějte v zásobě náhradní peřiny nebo teplé deky a čisté pyžamo. Jakmile poklidíte to nejnutnější, nechte dítě spát v jeho pokoji. Jakmile ho přizvete k sobě do ložnice, vytuší kličku a snaha o nápravu bude minimální.  

 

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Děti

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA