Desatero pro těhotné trpící alergickou rýmou | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Desatero pro těhotné trpící alergickou rýmou

Desatero pro těhotné trpící alergickou rýmou - Těhotenství.cz

Další zimainfo-icon je zdárně za námi, což znamená, že po roce opět přichází nádherné jaroinfo-icon. Anebo ne? To záleží především na tom, zda-li jste alergik trpící konkrétně alergickou rýmou. Vše se ještě dodatečně komplikuje, pokud jste ženainfo-icon a čekáte potomka. Období nejintenzivnější koncentrace pylů, hmyzu a dalších látek, na které by váš imunitní systém mohl zareagovat vyhlášením poplachu, totiž právě začíná. Na následujících řádcích naleznete, na co byste si měla dát pozor, pokud jste alergička a plánujete otěhotnět nebo vám právě vyšel pozitivní těhotenský testinfo-icon.

„Rozhodně však není nutné panikařit. Naopak, je nezbytné zachovat si klidnou hlavu a neudělat klíčovou, ale častou, chybu – přerušit běžící protialergickou léčbu. Jenže mnoho žen, které otěhotní, se kvůli obavám
z nežádoucích účinků léků právě tohoto nebezpečného omylu dopouští. Často bez konzultace s odborníkem. To může způsobit zhoršení onemocněníinfo-icon i jeho projevů,“
upozorňuje přední český alergolog
Doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D., z Nemocnice Na Homolce.

Máte podezření, že i vy trpíte alergickou rýmou?

Vyplněním dotazníku, který najdete na webových stránkách České iniciativy pro astmainfo-icon (ČIPA) www.cipa.cz/hodnoceni-alergicke-rymy, můžete jednoduše zjistit, zda onemocněním trpíte či nikoliv. Stačí jej přinést do ordinace svého lékaře, který testinfo-icon posoudí a provede další případná vyšetřeníinfo-icon.

Na co si dát pozor při léčbě alergické rýmy v těhotenstvíinfo-icon

 

Nejčastější lékyinfo-icon na alergickou rýmu

Antihistaminikainfo-icon léky první volby u všech typů alergické rýmy

Topické nosní steroidy – léky pro střední
a těžší formu onemocnění, aplikovány jsou
přímo na nosní sliznici

Kromony určeny pro lehčí formy alergické rýmy nebo její léčbu v raném dětském věku. Mají slabší protizánětlivý účinek než topické steroidy

Antileukotrieny – pro léčbu alergické rýmy, která je způsobena pyly

Je třeba si uvědomit, že léčba alergieinfo-icon, a tedy i alergické rýmy, žádná významnější specifika pro těhotné ženy nepřináší. Jelikož se jedná o chronické onemocnění, příznakyinfo-icon se projevují i tehdy, pokud žena čeká dítěinfo-icon. A to i přesto, že v jejím organismu dochází k mnoha hormonálním změnám, které ovlivňují řadu tělesných pochodů. Ty mohou, ale nemusí ovlivnit průběh alergického onemocnění. Nelze ale předvídat, zda dojde k jeho zhoršení či zlepšení. Je to zcela individuální. Stejně tak i léčba každé pacientky. Vždy ale platí: pokud žena byla přecitlivělá na konkrétní alergen, graviditainfo-icon to nezmění. Proto je zcela nezbytné domluvit si schůzku u odborníka, jakmile žena zjistí, že je těhotná. Jen tak bude vědět, které léky bude moci bezpečně užívat a neriskovat přitom vážné zdravotní problémy.

Obecně se dá říci, že za nejbezpečnější léky jsou považovány tzv. kromony protože jen 10 % inhalované dávky je absorbováno systémově (tedy celým organismem). V případě, že těhotná žena trpí alergickou rýmou, jsou proto doporučovány jako první linie léčby. Nevýhodou je nutnost jejich častého podávání 4x denně. Naopak pozor by si měly dát pacientky u volně dostupných lokálních dekongestiv. Jejich předávkováním lze způsobit poškození plodu! Opatrnosti je třeba rovněž u antihistaminik, podávaných jak lokálně, tak celkově.

„Pokud to okolností umožňují, je dobré se lékům vyhnout především během prvního trimestru. Ten se kryje s obdobím vzniku základů orgánů ještě nenarozeného dítěte. Následně by každá pacientka měla další léčbu podstoupit po konzultaci
a s vědomím lékaře. Přestože rovněž vyžadují opatrnostinfo-icon, považuji většinu nejmodernějších
intranazálních kortikosteroidů, pokud jsou podávaná až od druhého trimestru, za nejúčinnější volbu s minimálním a stále přijatelným rizikem,“ dodává docent Čáp.

Desatero při alergické rýmě v těhotenství

 

 1. Měňte ložní prádlo jednou týdně a perte jej při teplotě minimálně 60 °C.
 2. Je-li to možné, pořiďte si protialergické ložní prádlo.
 3. Používejte matracový chránič.
 4. Odstraňte z pokojů koberce.
 5. Utírejte prach z nábytku dvakrát týdně.
 6. Vytírejte podlahy na vlhko.
 7. Ošetřete mrazem plyšové hračkyinfo-icon (nejlépe v mrazničce při teplotě minimálně – 15 °C).
 8. I venku se snažte vyhýbat alergenům, na které jste přecitlivělá.
 9. Dodržujte léčebný režim doporučený vaším alergologem.
 10. Pokud ještě nejste těhotná, naplánujte si početíinfo-icon tak, aby 1. trimestrinfo-icon těhotenství proběhl v období, kdy je nejméně alergenů, tedy na podzim nebo v zimě. Nebudete tak na začátku těhotenství muset užívat protialergické léky a v době, kdy začne pylová sezóna, již bude vývojinfo-icon plodu ukončen.

Co je dobré vědět

Alergická rýmainfo-icon může způsobit astma

Až 50 % lidí s alergickou rýmou má zároveň astma nebo jiné průduškové problémy

Tento proces se jmenuje „alergický pochod“. Dochází k němu při zanedbání léčby alergické rýmy, ze které si pacientka časem „vypěstuje“ bronchiální astma. Důležité jsou především genetická výbavainfo-icon pacientky a faktory vnějšího prostředí. Riziko rozvoje astmatu u pacientů s chronickou rýmou je 3x – 4x vyšší. Pokud se alergická rýma objeví jako první onemocnění dítěte, zvyšuje se riziko vzniku astmatu oproti zdravé populaci dokonce až čtyřnásobně.

Viník jménem genetikainfo-icon

Jestli vás někdy napadlo, jakým způsobem dochází k přenosu alergie z matky na plodinfo-icon, vězte, že za to může placentainfo-icon. Je totiž propustná nejen pro látky nezbytné pro vývoj dítěte (například kyslíkinfo-icon nebo živiny), ale také pro protilátky produkované matkou proti látce, na kterou je alergická. Přecitlivělost vůči stejné látce tak její potomek dostává do vínku již při narození s 50% pravděpodobností. Že při početí „přenese“ alergii na dítě otecinfo-icon
je pravděpodobné z 30 %. Jsou-li alergici oba rodiče, pravděpodobnost je vysokých
75 %.

Mnohé ovlivní i životní prostředí

Na vývoj plodu totiž nepřímo působí i škodlivé látky, které se nacházejí v našem okolí. Nejvíce škod dokáže napáchat znečištěné ovzduší, konkrétně smog, inverze nebo výfukové zplodiny. Těhotná žena by se proto měla co nejvíce vyhýbat podobně znečištěným místům. V případě, že v takovém prostředí pracuje, by měla ihned po otěhotněníinfo-icon odejít na rizikové těhotenství.

Kouřit zakázáno

Ženy, které kouří, by měly zvlášť zpozornět, pokud plánují otěhotnět. Nejlepší je přestat již několik měsíců před samotným početím, aby
se tělo dokázalo včas zbavit toxických látek. To stejné platí i pro partnera, neboť i pasivním kouřením se do těla matky dostávají škodliviny, které mají vysoký podíl na vzniku nejen alergií, ale
i astmatu. Tím dětiinfo-icon kuřaček dle statistik trpí mnohonásobně častěji, než je tomu u žen nekuřaček.

Vhodná stravainfo-icon je základ

Zvýšený důraz na zdravou, pestrou a vyváženou stravu je třeba klást nejen v samotném těhotenství, ale i po něm. Minimálně v prvních šesti měsících života dítěte, zejména u dětí s pozitivní rodinnou anamnézou, je při kojeníinfo-icon nutné vyhnout se adaptovaným kravským mlékům. Co by ale dítě mělo začít dostávat včas, jsou příkrmy z masa, zeleniny a ovoceinfo-icon.  Stejně tak se doporučuje neotálet s přidáním potravin obsahujících lepek, například cereální kaše. Po celý následující dětský věkinfo-icon by zároveň měla platit určitá pravidla pro stravováníinfo-icon dětí: strava pestrá, bohatá na vlákninu, vitaminyinfo-icon, stopové prvky, zastoupení základních živin ve správném poměru. Matky by do jídelníčku svých ratolestí neměly zařazovat potraviny průmyslově upravené či přímo průmyslově vyrobené, potraviny z fastfoodů a potraviny s přemírou cukrů a tuků, například sladké sycené nápoje nebo brambůrky.

O alergické rýmě

Alergická rýma je jedním z nejčastějších chronických alergických onemocnění horních cest dýchacích, které podle kvalifikovaných odhadů postihuje asi 20 % lidí na celém světě. Mnoho z nich si přitom nepřipouští, že by jejich rýma mohla být chronické povahy, a proto se neléčí vůbec anebo nesprávně pomocí volně prodejných léků – např. nosních kapek.

Alergickou rýmu můžeme rozdělit podle typů příznaků na celoroční a sezónní, nebo podle délky trvání na chronickou a občasnou. O chronickou rýmu se jedná tehdy, pokud se příznaky objevují déle než jeden měsíc.

Projevy alergické rýmy přichází většinou nečekaně. Stačí krátký kontakt s alergenem
a během několika minut se rýma spustí. Stejně rychle, jako se příznaky objeví, mohou
při odstranění alergenu odeznít. Alergeny se nejčastěji vyskytují ve vdechovaném vzduchu. Jejich nosiči jsou pylová zrna a spory plísní. V tomto případě se jedná o tzv. venkovní alergeny. Mezi vnitřní řadíme roztoče a různé částečky zvířecích či hmyzích těl.

Nejčastější projevy alergie

 • Sezónní alergici trpí především akutními obtížemi, jako jsou svěděníinfo-icon, kýchání nebo zvýšený výtok z nosu.
 • Celoroční alergici mívají ucpaný nos. Až 70 % pacientů má navíc i alergický zánět spojivek, který se nejčastěji projevuje pálením a slzením očí.
 • U některých alergiků se mohou objevit i poruchy čichu, bolestiinfo-icon hlavy, únavainfo-icon, ospalost a další celkové příznaky, které jsou mnohdy podobné chřipce. 

 

Chronická rýma je spojena i s nespecifickou dráždivostí nosní sliznice. To znamená,
že stejné potíže vznikají působením také jiných dráždivých podnětů (např. cigaretový kouř, parfém, intenzivní vůně, změnyinfo-icon teploty vzduchu atd.).

Ačkoliv alergická rýma život pacienta neohrožuje, má značný dopad na kvalitu jeho života. Výsledky nedávného průzkumu ukázaly, že každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností, zatímco více než polovina pacientů má potíže
se spaním. Onemocnění negativně ovlivňuje také studijní výsledky u dětí a mládeže. Nemocinfo-icon však nepředstavuje velkou zátěž pouze pro pacienta, ale i pro zdravotnický systém. Přímé náklady (léčba alergické rýmy) spolu s nepřímými (snížená pracovní produktivita, absence
v práci či cestováníinfo-icon za lékařem) dosahují v Evropě podle odhadů odborníků výše
až 3,5 miliardy eur za rok.

Odborná spolupráce: Doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Ambulance alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce

Témata: