Přejít k hlavnímu obsahu

Až 48 % těhotných žen přibírá v průběhu těhotenství víc, než je zdrávo

Přibírání a nadváha v těhotenství_tehotenstvi.cz

Skutečnost, že 40 % ženské populace trpí nadváhou (a 15 % obezitou), se projevuje i během gestačního období. Až 25,6 % procent těhotných spadají dle BMI indikátoru do nadměrné hmotnosti a dalších 24,8 % žen v graviditě do obezity.

Jde dohromady obezita s nekomplikovaným těhotenstvím a porodem?

Vědci se neshodují, zda pro nejranější období ženy je rizikovější příliš vysoký, či naopak nedostatečný energetický příjem. Ačkoli gravidita „s kily navíc“ může mít zdravý průběh, incidence těhotenských obtíží se zvyšuje. Budoucí maminka, jejíž výživový stav neodpovídá normě, by proto měla co nejdříve podniknout kroky vedoucí k řešení váhové situace, a zvýšit tak šance na nekomplikované těhotenství. Co můžete udělat pro dosažení optimální tělesné hmotnosti během jiného stavu?

Jak ale dodržet předsevzetí udržet optimální váhový přírůstek v těhotenství?

Až 95 % snah o trvalý návrat k normální tělesné hmotnosti skončí neúspěchem. Faktor motivace tedy hraje v oblasti fitness a hubnutí významnou roli.

Těhotná žena snažící se udržet hmotnost pod kontrolou již nemusí spoléhat pouze na podporu ze strany blízkých, kamarádek a ostatních maminek na kurzu jógy. Některé on-line skupiny na internetu vznikly speciálně za účelem pomoci vašemu váhovému cíli v těhotenství. Je-li pro vás představa pohybu v těhotenství nepředstavitelná, zkuste si domácí trénink „osladit“ oblíbenou hudbou, audio knihou či televizním pořadem. 

Až 48 % nastávajících maminek v těhotenství přibere více než je zdrávo. Nadváha či obezita v těhotenství s sebou nese zdravotní rizika pro těhotnou ženu i miminko v bříšku. Ovšem právě vidina zdravého dítěte a obavy z těhotenských komplikací zvyšují šance na dosažení optimální tělesné hmotnosti. 

Plnoštíhlé ženy si v období gravidity mohou být jisté, že je lékař ani ostatní maminky nenechají na holičkách. Nejkrásnější období v životě ženy se tak stává i krásnou příležitostí k pozitivní změně výživového stavu.

První schůzka s lékařem v těhotenství pro diagnózu malnutrice

Jakmile žena s nadváhou spatří na těhotenském testu dvě čárky, měla by neprodleně požádat gynekologa o provedení ultrazvuku. Odkládání prvního vyšetření snižuje šanci na detekci data početí, neboť se při "přeživování" častěji dostavuje nepravidelný menstruační cyklus. Některé metody pro odhadování termínu porodu navíc při zvýšeném množství tělesného tuku ztrácejí přesnost (např. měření velikosti dělohy, výšky fundu či poslech srdečních ozev).

Pamatujte však, že vyšetření ultrazvukem pro zjištění přítomnosti miminka v bříšku se obvykle provádí až od 5. týdne těhotenství. V této době bývá poprvé možné zaznamenat srdeční aktivitu embrya.

Každá návštěva ordinace mimo jiné zahrnuje posudek váhové situace na základě výpočtu indexu tělesné hmotnosti (BMI).

Nadváha zvyšuje riziko gestačního diabetu

Jelikož i mírná nadváha dvakrát zvyšuje riziko gestačního diabetu, ženy v indikovaných případech podstupují již nyní orální glukózový toleranční test (namísto mezi 24. a 28. týdnem těhotenství). Při pozitivním výsledku je třeba provádět monitoring glykémie v domácím prostředí. V opačném případě se vyšetření zopakuje ve 2. trimestru, případně i ve 3. trimestru, zůstává-li diagnóza negativní.

Do kompetencí lékaře by mělo spadat výživové poradenství. Jestliže vám je nepříjemné konzultovat váš nutriční stav, případně se střetáváte s neochotou odborné pomoci, urychleně zvažte změnu osobního gynekologa. Příjem pacientek se v některých ordinacích provádí totiž pouze v prvním trimestru těhotenství.

Ideální váhový přírůstek v těhotenství při nadváze před početím

Znalost vašeho BMI umožňuje stanovení optimálního kalorického příjmu pro zdravé těhotenství. Při udržení adekvátního přírůstku hmotnosti dochází ke snížení rizika těhotenských komplikací i počtu kilogramů, které bude nutné „shodit“ během mateřství.

Váš jídelníček by měl být nejvydatnější ve 3. trimestru, kdy plod v děloze prochází růstovým spurtem. Optimální počet a tempo nabírání hmotnosti se odvíjí od konkrétní váhové situace:

  • Nadváha (BMI 25,0-29,9): Váhový přírůstek 7 až 11 kilogramů během celého těhotenství, s tempem 0,3 kilogramů za týden v posledním trimestru
  • Obezita (BMI > 30,0): 5–11 kg, 0,2 kg/týden ve 3. trimestru

Pro míru přibírání u vícečetného těhotenství stanovuje Světová zdravotnická organizace (WHO) následující doporučení:

  • Nadváha (BMI 25,0-29,9): 14–50 kg
  • Obezita (BMI > 30,0): 11–19 kg

Lze držet dietu v těhotenství v případě nadváhy před početím?

V této otázce se odborníci jednoznačně shodují: nikoli. Těhotenství není vhodným obdobím pro redukci tělesné hmotnosti, i pokud žena do jiného stavu vstoupila s přebytečnými kilogramy.

Nastávající maminkám, které omezily váhový přírůstek pod doporučené hodnoty (i 4 kilogramy od spodní hranice normy), mohou paradoxně nosit v děloze zdravé miminko. Ze situace lze profitovat v podobě sníženého rizika císařského řezu a makrosomie novorozence (nadměrného růstu plodu v děloze). 

Řada výzkumů prokázala, že nedostatečný příjem kalorií neovlivňuje růst ani vývoj plodu. Obézní ženy, které během těhotenství přibraly pod doporučením tabulek, se během mateřství navrátily rychleji ke své původní hmotnosti.

Zvažte proto konzultaci vaší individuální váhové situace s lékařem, který vám může doporučit třeba pouze minimální přírůstek hmotnosti.

Zdravotní rizika spojená s nadváhou či obezitou v těhotenství

Dodržování lékařských doporučení znamená prevenci komplikovaného těhotenství. Ovšem zejména ženy, které během gravidity nepodniknou změny směřující ke zdravému životnímu stylu, vystavují sebe i své dítě vysokému riziku nepříznivého klinického stavu. Diagnóza nejčastěji zahrnuje tyto porodní komplikace:

  • Miminko velké na gestační věk. Porod hypertrofického dítěte se pojí se zvýšeným rizikem perinatální mortality a morbidity plodu, stejně jako zvýšenou prevalencí poporodních poranění.•    Porod císařským řezem (až dvakrát vyšší incidence u obézních žen než u žen s normální hmotností). Nadměrné množství tělesného tuku zvyšuje riziko obtíží při chirurgickém výkonu i následné rekonvalescenci.
  • Předčasný porod. S komplikací, která postihuje každou desátou těhotnou ženu, se pojí poruchy srdce, mozku, dýchání i udržování stále tělesné teploty. Může dojít rovněž k celoživotnímu zrakovému či sluchovému znevýhodnění, případně k jinému dlouhodobému nepříznivému stavu.

Nastávající maminku mimo ji né ohrožuje rozvoj komplikací v těhotenství, jako je preeklampsie, gestační diabetes či vysoký krevní tlak.

Zvyšuje se výskyt vrozených vývojových vad plodu a stavů nebezpečných pro mozek i srdce nebezpečné pro mozek i srdce. Také se prokázala přímá úměra mezi incidencí nadváhy v těhotenství a vadami neurální trubice.

Jedná se pouze o zkrácený výčet potencionálních klinických obtíží.

Přes vrstvu tělesného tuku navíc obvykle nelze provést odhad velikosti ani polohy miminka. Tuková tkáň rovněž zabraňuje ženě cítit první pohyby miminka. S počtem nadbytečných kil, ať už získaných před nebo během gravidity, souvisí intenzita těhotenských příznaků. Plnoštíhlá těhotná žena tak může zaznamenat silnou bolest zad, břicha, pálení žáhy, překotný rozvoj otoků, hemoroidů nebo třeba křečových žil.

Nepříznivou prognózu lze naštěstí zvrátit osvojením si zdraví prospěšných návyků: od dostatku spánku až po kuřáckou abstinenci. Plánované změny, zejména stravovacího a pohybového režimu, je vhodné konzultovat s lékařem.
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.