Přejít k hlavnímu obsahu

Poslanci schválili navíc 80 tisíc na rodičovský příspěvek

rodicovsky_prispevek

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek v tomto týdnu schválila v prvním čtení návrh na zvýšení rodičovského příspěvku. Rodiče s dětmi mladšími čtyř let budou od 1. ledna 2020 aktivně pobírat o 80 tisíc více. Nová výše státní podpory má tedy dosahovat celých 300 tisíc korun. Opozice se pokusí prosadit i další změny. 

Kvůli drahým plínkám i pobouřeným rodičům 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) zdůvodnila svůj návrh zvyšující se cenou potřeb nezbytných pro péči o dítě. „Za posledních dvanáct let narostly ceny výživy, oblečení i plínek, co ale nerostlo, byl rodičovský příspěvek,“ sdělila. 

Změny podnítili také zástupci rodičů peticí "Za spravedlivý rodičovský příspěvek", kterou podpořily již desetitisíce lidí. 
„Zvýšení rodičovského příspěvku také mým osobním slibem rodičům. A sliby se mají plnit,“ dodala ministryně Maláčová.

Kdo bude mít na kolik nárok? 

Příspěvek si budou moci nárokovat všichni rodiče, kteří osobně, řádně a celodenně pečují o nejmladšího potomka po jeden kalendářní měsíc. Výpočet podpory bude založen na předchozích příjmech rodičů a počtu měsíců, které zbývají jejich dítěti do dovršení čtyř let. 

„Rodiče, kteří čerpají takzvanou tříletou variantu, dostávají příspěvek 7000 korun měsíčně. Po schválení našeho návrhu by to bylo 9700 korun,“ objasnila význam změny předkladatelka návrhu Jana Maláčová. Rodina se středními příjmy si tak může přilepšit až o devět procent. Podle Maláčové by novela měla pomoci až osmdesáti procentům rodin s dětmi do čtyř let. 

Také dětí do dvou let budou moci navštěvovat školku či obdobné školské zařízení až 92 hodin měsíčně, aniž by jejich rodiče ztratili nárok na rodičovskou. Dosud limit činil pouhých 46 hodin měsíčně. Rodiče tak budou moci lépe sladit kariéru a rodinný život. Maximální výše je dostatečná na to, aby mohli pracovat na poloviční úvazek v době, kdy jejich dítě bude v zařízení předškolní péče. 

Nová výše rodičovského příspěvku se ale netýká rodin, které dočerpají příspěvek do roku 2020. 

To se některým stranám příčí. „Chceme, aby na peníze měli nárok všichni, nelze diskriminovat rodiče, kteří začali dříve pracovat a zkrátili si tak období, ve kterém příspěvek čerpají,“ stěžovala si poslankyně Lucie Šafránková za SPD. Podobné stanovisko zastává i poslankyně lidovců Pavla Golasowská. Proto KDU-ČSL plánuje vytvořit novelu návrhu zákona, která zahrnuje všechny rodiny. „Byla bych ráda, aby na rodičovský příspěvek dosáhly všechny rodiny. Bohužel koaliční partner, a především Ministerstvo financí, situaci vidělo odlišně,“ sdělila však již dříve Maláčová. 

Piráti sice proti návrhu nic nenamítají, žádají ale pravidelný růst vycházející z aktuální ekonomické situaci. „Stejně jako se pravidelně zvyšují důchody, obdobným způsobem chceme navázat rodičovský příspěvek na růst cen, inflaci a na podíl z růstu průměrné mzdy," okomentovala návrh Pirátů poslankyně Olga Richterová. 

Také TOP 09 se zvyšováním příspěvku souhlasí, chtějí ovšem po ministryni Maláčové celkovou revizi sociálních podpor. „Debata se ale nesmí zastavit pouze u peněz, protože změny potřebuje celý systém,“ sdělila médiím místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Strana například žádá zvýhodnění prarodičů, kteří se starají o vnoučata, plně hrazeným zdravotním pojištěním. Pozměněný návrh také započítává dobu péče do starobního důchodu. „Zapojením prarodičů se navíc posilují mezigenerační vazby v rámci rodiny,“ zdůvodňuje Pekarová Adamová. 

Zároveň TOP 09 odkazuje na dotazníkové šetření brněnské agentury Focus, který zjistil, že zvýšenou částku rodičovské by uvítalo až 69 procent rodin, zvlášť vícegenerační rodiny. 

Rodinám s dětmi se blýská na lepší časy 

Nad tím, jak Maláčová na připomínky zareaguje, stojí velký otazník. Uvedla ale, že chystá řadu dalších změn, které mají pomoci rodinám s malými dětmi a novorozenci. „Do budoucna se chceme věnovat flexibilním pracovním úvazkům, dostupnější předškolní péči či lepšímu vymáhání výživného,“ prozradila. 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA