Přejít k hlavnímu obsahu

Rodičovský příspěvek 2020: Jak o jeho navýšení nepřijít

Rodičovská příspěvek-těhotenství.cz

Poprvé po dvanácti letech dojde k navýšení rodičovského příspěvku: dávky, kterou maminky či tatínkové dostávají v návaznosti na vyčerpání peněžité pomoci v mateřství, popřípadě na porod dítěte. Návrh na zvýšení rodičovské 2020 je žhavým tématem druhé poloviny tohoto roku, neboť se dotýká většiny rodičů. Na koho se navýšení částky má vztahovat? A bude potřeba o benefit žádat?

O jakou částku se rodičovský příspěvek navýší v roce 2020? 

Celková výše rodičovského příspěvku aktuálně dosahuje 220 tisíc Kč, v případě dvojčat a vícerčat 330 tisíc

Sněmovna slibuje růst dávky o 80 tisíc Kč, což v praxi znamená: 

  • Rodiče si přijdou na 300 tisíc Kč za rodičovskou dovolenou. Zatímco nyní maximální možný měsíční příspěvek činí 36 750 Kč, Nový rok nadělí růst této sumy na 40 080 Kč. 
  • V případě více narozených dětí dosáhne suma až 450 tisíc. Nejvyšší měsíční částka je 55 125 Kč. Od 1. 1. 2020 se předpokládá růst na 60 120 Kč.   

Nejnižší možná výše měsíčního čerpání přitom zůstává 50 Kč. Celkovou sumu dávky je třeba vyčerpat do 4 let věku dítěte. 

Kdo má nárok na zvýšení rodičovského příspěvku? 

Podle návrhu MPSV mohou na navýšení dosáhnout rodiče, kteří: 

  • Začnou příspěvek pobírat k 1. lednu 2020 (cca 80 % všech rodičů). 
  • Po Novém roce budou čerpat dávku u nově narozeného potomka. 

Na kolik si přesně rodiče přijdou díky růstu rodičovského příspěvku? 

Částka navýšení závisí na několika faktorech: 

  • Výše vyčerpané původní dávky 
  • Věk dítěte 
  • Předchozí příjem rodičů (měsíčně lze čerpat maximálně 70 % z předchozí hrubé mzdy neboli částky shodné s měsíční peněžitou pomocí v mateřství) 

Čím mladší dítě, méně vyčerpaný příspěvek a vyšší předešlý příjem máte, tím roste šance na dočerpání celé zvýšené rodičovské dovolené: čili získání 80 tisíc navíc do svého rozpočtu. 

Jak dosáhnout na zvýšený rodičovský příspěvek? 

Využijte možnosti měnit délku a výši příspěvku každé tři měsíce. Snížením měsíční částky (lze srazit až na 50 Kč) můžete zajistit, aby se čerpání rodičovské přelilo do roku 2020. Takto si otevřete dveře k získání nároku získáte na zvýšení nárok. 

Nezapomeňte přitom, že výhody plynoucí z rodičovské dovolené lze využívat pouze do čtyř let věku dítěte. 

Může se tedy vyplatit dávku snížit a rozložit na delší dobu. Poté  v nastávajícím roce, po dosažení nároku na vyšší rodičovskou, částku opět navýšit. Tato strategie vám umožní vytěžit z rodičovského příspěvku maximum. 

Neodkládejte změnu výše rodičovské dovolené na poslední chvíli. Pokud vaše poslední dostupná měsíční dávka nedosáhne částky předchozích čerpaných sum, bývá vyplácena společně s dávkou předposlední. Opomenutím této skutečnosti mohou někteří rodiče přijít zkrátka o zvýšení rodičovského příspěvku. 

Jaké další změny novela přinese? 

Dosud mohl rodič, pobírající příspěvek, pracovat maximálně 46 hodin měsíčně. Návrh však zvyšuje měsíční limit pro umístění dětí do 2 let v předškolní péči (např. jesle) na 92 hodin: čili dvojnásobek. Docházka dítěte staršího než dva roky se nesleduje, a rodičům tak umožňuje začít se věnovat práci naplno. 

Podporu skloubení rodinného života a pracovních povinností ocení zejména rodiče usilující o udržení kariéry během péče o dítě. Nové dveře se odemykají také zájemcům o přivýdělek při rodičovském příspěvku. 

Senátoři rovněž plánují umožnit rodičům pracovat u stejného zaměstnavatele na shodné pozici, což při pobírání dávky zatím nelze.  

Kdy se vyplatí zažádat o rodičovskou dovolenou? 

Žádost o rodičovský příspěvek je vhodné podat v době, kdy dítě dosáhne 4 měsíce života. Pokud vám nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, z důvodu neúčasti na nemocenském pojištění, neváhejte zažádat ihned po narození dítěte. 

Novelu o zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2020 schválilo všech 176 přítomných poslanců. Nyní se čeká na provedení finálního tahu ze strany Senátu a prezidenta. V souvislosti s navýšením rodičovské dovolené vás nečeká žádné papírování. Do rodinného rozpočtu vám začne zvýšená dávka proudit automaticky. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.