Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pandemie koronaviru ovlivňuje počet otěhotnění?

Pandemie naprosto zpřeházela naši představu o založení rodiny. Takto hovoří nejedna žena, které karanténa změnila plány na těhotenství Jak dokazuje studie publikovaná organizací Guttmacher Instutute, každé třetí ženě udělal koronavirus čáru přes početí.

Odlišné trendy porodnosti u žen jednotlivých etnik 

Jak ukazují statistiky, do preferencí načasování těhotenství se u každé rasy koronavirus obtiskl jinak hluboko. Například téměř každá druhá hispánka a 44 % černošek plánují děti odložit (popřípadě mít méně dětí). Zato pouze 28 % bělošek vyjádřilo tyto preference. 

V USA se takové situace nelze divit. V zemi hrozí těhotným ženám ztráta zaměstnání, stejně jako vyřazení ze systému zdravotního pojištění. A jak vystihl Adam Sonfield z Guttmacher Instutute: „Nezaměstnaná, nepojištěná a těhotná? To je vstupenka do pekla.“ 

Výzkum společnosti Guttmacher odhalil, že dosáhne-li nezaměstnanost v USA hranice 20 %, status pojištěnce ztratí zhruba 6 milionů žen v reprodukčním věku.  

CBS News vyzpovídalo 17 žen se zjištěním, že všem dotazovaným pandemie koronaviru zamíchala s plány založit či rozšířit rodinu. Důvod často představovala obavy z vlivu koronaviru na těhotenství, o čemž je k dispozici omezené množství informací. I z toho důvodu se v březnu zakázala přítomnost třetí osoby u porodu. 

Nemocnost není u žen hlavní překážkou pro těhotenství 

Za hlavní příčinu přehodnocení načasování těhotenství nelze však považovat riziko COVID-19, nýbrž ekonomickou nejistotu a nezaměstnanost v důsledku viru. Od února do dubna ztratilo zaměstnání 12,1 milionů žen, což odpovídá 55 % nezaměstnanosti za období pandemie. 

Vyhazov čekal zejména ženy jiné než bílé pleti, konkrétně (data neziskové organizace NWLC z července): 

  • 14 % latinoameričanek 
  • 13,5 % černošek 
  • 11,2 % bělošek 
  • 9,8 % mužů (všech ras) 

Těhotenství k nezaplacení 

Nedávná studie vydaná v časopise Health Affairs vyčísluje průměrnou částku za porod v USA na 4,5 tisíce dolarů. Bez příspěvku zdravotní pojišťovny však cena může dosáhnout k 30 tisícům dolarům. A co když nastanou porodní komplikace? 

„To se už pohybujeme v rozmezí 60 až 70 tisíců dolarů,“ přiblížil situaci Sonfield. 

Porod přitom znamená pouze část výdajů. Pro mnoho žen je těhotenství obdobím nejintenzivnějšího kontaktu se systémem zdravotnictví v jejich životě, uvedl Sonfiel. Od početí do porodu si pacientka projde řadou screeningů, ultrazvuků i různými poradenstvími. 

Snížená porodnost není překvapením

Odborníci se snížení porodnosti nediví. Z minulosti jsou známy případy charakterizované vysokou úmrtností, například zemětřesení, hurikány, mory, či choroba Eboly, které vždy posilovali tendenci odložit těhotenství. Obecně platí: čím více zemřelých událost přinese, tím méně porodů lze očekávat v horizontu následujících devíti měsíců. 

Zdroj: cbcnews

autor: Tehotenstvi.cz & Pavel Drahoňovský
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA