Přejít k hlavnímu obsahu

Jak mluvit s dětmi o koronaviru?

Jak mluvit s dětmi o koronaviru? Těhotenství.cz

O novém koronaviru se nyní hovoří všude: od titulní strany v novinách po leták na dětském hřišti. Řada rodičů přemýšlí, zda je vhodné o této nepříliš pozitivní věci informovat dítě. A pokud ano, jak podat zprávu o epidemii stylem, aby spíše uklidnila než vyděsila?

Dezinfikujete hračky, provádíte sanitaci interiéru, pečlivě dodržujete očkovací kalendář, nabádáte k důkladnému mytí rukou, počítáte hodiny spánku vašeho dítěte,… A přesto možná zapomínáte na další podstatnou věc: sdělit vašemu potomkovi, proč to všechno děláte. Dítě změny pravděpodobně stresují. Budete se divit, kolik otázek mu leží na srdci. 

Proto nové doporučení ve vztahu ke koronaviru zní: 

Nebojte se s dítětem o koronaviru mluvit 

Dítě se nejspíše již dozvědělo z nějakého zdroje o Covid-19, nebo přímo zahlédlo lidi v rouškách. Proto nemá smysl toto téma tabuizovat. Zákaz diskuze může u dětí ještě zvýšit obavy. 

Chápejte konverzaci jako příležitost k uklidnění a zprostředkování faktů.

„To vy sledujete dění ve světě. Dítěti můžete podávat pouze ‚filtrované‘ zprávy,“ objasňuje dětská psycholožka Janine Domingues z neziskové organizace Child Mind Institute. 

Rodiče by se měli snažit umožnit dítěti cítit se informovaně. Dbejte však na to, aby předávané zprávy byly pozitivního charakteru. Informace založené na faktech se obvykle nesou ve více uklidňujícím duchu než novinky od médií či kamarádů vašich potomků.   

Namísto spontánního předávání informací preferujte plán: sepište si v bodech, co chcete sdělit. Takto na nic nezapomenete. Příprava navíc umožňuje dosáhnout nadhledu a vyvarovat se nevhodným emocím, které by moly u dítěte vyvolat strach. 

Debatu o koronaviru neomezujte na jednorázovou událost. Sdělte dítěti, že mu plánujete předávat další aktuality; že na jeho doposud nevyřešené otázky můžete brzy nalézt odpověď. 

Zjistěte, co už dítě ví o novém koronaviru 

Pobídněte vašeho potomka ke sdělení všech informací, které o pandemii zaslechlo. Nezapomeňte se ho průběžně ptát, jak na něho daná zpráva působí. 

Omezte kvantitu předávaných zpráv o wuchanském koronaviru 

Příliš mnoho informací může na malé dítě působit děsivě. Raději poskytujte příležitosti ke kladení otázek a připravte si odpovědi: pravdivé, stručné a snadno pochopitelné. Nevadí, pokud neznáte odpověď na vše. Důležité je ukázat dítěti, že jste mu k dispozici. 

Vždy se pokoušejte odpovídat způsobem, který nepodpoří vytváření děsuplných scénářů v hlavě dítěte. Také proto namísto z konspiračních webů a bulvárních časopisů získávejte informace z věrohodnějších zdrojů. 

Uklidňujte o viru, jak jen dovedete 

U dětí se přirozeně objevuje vysoká míra egocentrismu. Jakmile tedy zaslechnou cokoli o koronaviru, mohou se děsit, že se jím „určitě“ nakazí. Do sdělovaných faktů proto nezapomeňte zahrnout statistiku o (malém) počtu infikovaných. Mezi další metody pro zmírnění paniky patří: 

  • Porovnání incidence koronaviru a chřipky (která se vyskytuje mnohem častěji) 
  • Zmínění příznaků objevujících se u dětí (bývají mírnější) 

Na rozhovor o Covid-19 buďte dobře naladění 

„Není vhodné pokoušet se minimalizovat obavy dítěte ohledně pandemie v době, kdy se sami potácíte v úzkosti či panice,“ upozorňuje Domingues. Raději nejprve dostaňte vaše emoce pod kontrolu. Až dosáhnete klidnějšího psychického stavu, přistupte ke konverzaci s dítětem. 

Dodržujte rutinu 

„Člověk obecně nemá rád nejistotu,“ glosuje psycholožka. Držení se rutiny, zdravých návyků a režimu, který minimalizuje riziko nečekaných situací, může přispět k pocitu bezpečí. 

Toto pravidlo je důležité dodržovat zejména v době uzavření školních a (některých) předškolních zařízení. Dítě, které nyní pobývá doma, potřebuje podobný režim jako o prázdninách: pravidelná strava, večerka, omezení času před obrazovkou,…. Do programu dne nyní můžete zahrnout více povinností jako: 

  • Domácí práce 
  • Psaní úkolů, učení se nové látky a plnění dalších školních povinností 
  • Udržování pravidelného telefonického kontaktu (pokud jste v práci) 
  • Pravidelné procházky, nebo ideálně cvičení doma. 

Kromě naplánovaných aktivit zajišťujte také prostor na relaxaci. Tímto způsobem lze podpořit zdravý vývoj dítěte a jeho psychickou stabilitu, která mimo jiné posiluje imunitu.  

Informujte o preventivních opatřeních 

Vědí děti, jaké kroky podstupujete pro vaši bezpečnost? Váš potomek vás spíše poslechne, pokud mu rodič sdělí, jaká přesná pravidla je třeba v době epidemie dodržovat.

„Získá pocit, že má osud ve vlastních rukou,“ objasňuje Domingues. 

Nový koronavirus se přenáší tzv. kapénkovou infekcí čili vzduchem (kašlem) a dotyky. V rámci primární prevence lékaři doporučují zejména důkladné mytí rukou. 

Podpořte vybudování tohoto návyku u vašich dětí. 

I v nelehkém období pandemie koronaviru by měli rodiče zůstat emoční oporou dítěte: Identifikovat jeho obavy a eliminovat je prostřednictvím vysvětlování. Být uklidňujícím informátorem je přitom stejně důležité jako být pozitivním vzorem, ať už v hygieně, či projevu solidarity lidem v tísni. 

Zdroj: mvcr.cz & childmind.org

autor: www.tehotenstvi.cz | Pavel Drahoňovský
kategorie: Aktuality

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA