Přejít k hlavnímu obsahu

40 procent narozených dětí je neplánovaných

Antikoncepce-neplodnost-potrat

Světový den antikoncepce nese titul "Proč nestačí pouze pilulky?" Tento týden se připomíná, jak důležité je se při sexu chránit, abychom předešli nechtěnému těhotenství. Podle statistik je i přes moderní dobu na světě více než 40 % početí dítěte neplánovaných a více než polovina končí potratem. Ten pak u řady žen způsobuje problémy s dalším početím. 

Čím je ohrožena plodnost u žen?

Dostat se do potíží díky nechráněnému pohlavnímu styku je velmi snadné. Častým řešením nechtěného oplodnění se pak stává přerušení těhotenství – interrupce. Zejména aktuální evropský trend moderního způsobu života odkládá založení rodiny na pozdější dobu. Prodělaným potratem nebo nepřetržitým užíváním antikoncepce od dospívajícího věku ale může snadno dojít k narušení ženské plodnosti. Rostoucí počet zákroků potratů a zároveň v pozdějším věku problémů s otěhotněním potvrzují statistiky Fertimed.

Světový den antikoncepce

Kampaně v rámci Světového dne antikoncepce se proto zaměřují zejména na mladé, kteří se sexuálním životem teprve začínají. Akce konané v rámci Světového dne antikoncepce se snaží rozšířit povědomí o možnostech antikoncepčních metod, které se základně dělí do tří skupin. Bariérové metody, jejichž typickým zástupcem je kondom nebo pesar, hormonální metody, zabraňující početí díky nedozrání vajíčka, a další metody, mezi které řadíme například vaginální čípky a krémy zničující spermie. Pouze kondom z výše vyjmenovaného dokáže vedle zabránění početí eliminovat i možnost přenosu pohlavních chorob.   

Otěhotnění ihned po vysazení antikoncepce? Zapomeňte...

Téma: antikoncepce - ženám na užívané antikoncepci leccos vadí, většinou si to ale nechají pro sebe

Klíčem k výběru správné antikoncepce je otevřený rozhovor mezi ženou a jejím gynekologem. Proto se nebojte ptát svého lékaře.

Kondom slaví 1000 let

Nejstarší malba zachycující použití kondomu je stará přibližně 12 000 až 15 000 let. Nachází se na jihozápadě Francie v jeskyni Combarelles a je možné si ji na vlastní oči prohlédnout. Pojmenování se ovšem dočkal o mnoho let později. Slovo kondom bylo odvozeno od jména lékaře krále Karla II Quondama. Gumové elastické ochrany se začaly vyrábět v roce 1844, latexová verze pak před 140 lety. Použitím prezervativu se snižuje možnost nákazy HIV, kapavky či přenosu dnes velmi rozšířených chlamydií.

Kondom by proto neměl při pohlavním styku chybět, především pokud je prováděn jednorázově či s nestálým sexuálním partnerem, a to i v případech, ve kterých figuruje jiná forma antikoncepce. „Ano, 80. a 90. léta, ve kterých se umíralo na AIDS, jsou pryč. Jenomže ta horší zpráva je, že jsme se díky pokroku medicíny přestali bát, že nás nechráněný pohlavní styk může zabít, a v dermatovenerologických ordinacích tak vesele přibývají pacienti,“ upozorňuje Daniel Struppl, primář kliniky GynCentrum. 

Počet pohlavně přenosných chorob se zvýšil

I přes preventivní opatření se od roku 2010 počet ohlášených případů pohlavně přenosných chorob zvýšil v Evropě o celých 70 %. Jen 260 000 nových případů syfilidy hlásí Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí. Onemocnění se aktuálně týká 560 českých jedinců. Češi se přestali bát, což potvrzují mj. i výsledky výzkumu sexuálního chování českých párů, podle něj se za posledních dvacet let počet dvojic, které v posteli používají prezervativ, rapidně snížil. Pravidelně ochranu vytahuje jen 14,5 % mužů, přičemž evropský standard činí 27 %! To ale není vše: 20,5 % Čechů přiznalo, že kondom neměli v ruce nikdy!

Antikoncepce pro muže

Revoluční novinkou ve světě antikoncepce by se mohla stát v současnosti vyvíjená mužská forma antikoncepce. Jedná se o tzv. vazektomii neboli přerušení chámovodů. Aktuálně je u nás možné podstoupit pouze nevratnou vazektomii. Je tedy vhodná pro muže, kteří již neplánují rodinu a chtějí si bezstarostně užívat sexuálních radovánek.

Původně se zákrok prováděl pomocí skalpelu, nyní mohou muži podstoupit tzv. bezskalpelovou vazektomii. „Bezskalpelová technika umožňuje provedení zákroku v lokální anestezii velmi malou rankou, která po zhojení není znatelná. Aplikaci anestetika probíhá bezjehlovou metodou, která je oproti klasickému "opichu" šetrnější,“ prozradil MUDr. Lukáš Bittner, jenž vazektomii bez skalpelu provádí na dvou klinikách v Česku. Vazektomie nemá vliv na kvalitu erekce, dosahování, ani prožívání orgasmu. Objem ejakulátu se sníží o 3 maximálně o 5%. Jeho barva a konzistence zůstanou stejné. Více informací o této formě antikoncepce je možné nalézt na: vazektomiebezskalpelu.cz

Vědci v současnosti pracují i na vývoji vratné vazektomii – tedy pouze dočasné. Při níž se zablokuje průchod spermií prostředkem, jenž je voperován pávě do chámovodů. Tento prostředek, jedná se o speciální gel, se po čase vymyje. Účinnost se nyní testuje

Tisková zpráva

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA