Matky s poporodními depresemi mají většinou méně dětí | Těhotenství.cz

Matky s poporodními depresemi mají většinou méně dětí

Matky s poporodními depresemi mají většinou méně dětí - Těhotenství.cz

Tým vědců z University of Kent nedávno zveřejnil výzkuminfo-icon zaměřený na poporodní depreseinfo-icon. Tvrdí se v něm, že u matek, které trpěly depresemi po porodu, je mnohem menší pravděpodobnost, že budou mít více než dvě dětiinfo-icon. Jde o první výzkum na toto téma, dosud bylo velmi málo známo o tom, jak poporodní deprese ovlivňují plodnostinfo-icon žen.

Poporodní deprese je psychický stav vyvolaný změnami hormonálních hladin po porodu a při nástupu lakta­ce. Je ale nutné odlišit špatnou náladu, smutekinfo-icon nebo skleslost od depreseinfo-icon nebo psychózy. Splín a smutek může přepadnout občas každého, ale deprese jsou vážný problém a musí se léčit. Příznakyinfo-icon poporodních depresí se liší u každé ženy a mohou obsahovat podrážděnost, úzkostinfo-icon, nedostatek soustředění a energie, pocity bezcennosti, viny nebo samoty a v krajních případech dokonce i myšlenky na smrt nebo sebevraždu.

Výzkumný tým shromáždil údaje o více než 3000 ženách, přičemž se hodnotil vliv postnatální deprese na rozhodnutí žen mít více dětí. Tým došel k závěru, že poporodní deprese, zvláště po narození prvního dítěte, vede ke snížení hladiny plodnosti. Prožití vyšší úrovně emocionální tísně v prvním poporodním období, způsobilo u žen stav, kdy byly rozhodnuté již další děti v budoucnu nepočít. Kromě poporodní deprese po prvním nebo druhém dítěti, měly na ženy stejný vliv i různé vážné poporodní komplikace.

Poporodní deprese se vyskytují až u 16% matek a mohou mít v důsledku vliv i na demografii obyvatelstva. Investice do zajištění dobrého duševního zdravíinfo-icon ve formě různých podpůrných programů je tak zcela na místě.

Foto: Pixmac, Těhotenstvíinfo-icon.cz