Přejít k hlavnímu obsahu

Část 2: Nejčastější a nejzvláštnější jména pro chlapce od roku 2022 do 2023. Jakub nebo Ragnar?

Baby boy

Nadcházející generace bude velmi pestrá. Trendy v dětských jménech pro chlapce v roce 2022 a 2023 se však stále drží v předních příčkách česká tradiční jména. Podobně jako u dívek je na prvním místě dlouhodobě Eliška, u chlapců je to s přehledem Jakub a Jan.

Druhá část našeho průzkumu nejčastějších a nejzvláštnějších dětských jmen v České republice nám tentokrát přináší pohled na chlapecká jména, která rodiče v roce 2022 a 2023 nejčastěji volili pro své syny. I přesto, že údaje zatím nejsou kompletní, můžeme si udělat představu o tom, jaké jména byla v minulém roce oblíbená.

Nejběžnější chlapecká jména

Podle Českého statistického úřadu je to jasné. Od roku 2011 je na prvním místě Jakub a na druhém místě Honza. Zkrátka jistota. V roce 2022 byl na třetím místě Matyáš, pak Adam, Tomáš, Matěj a Filip.  Lehce neobvyklá je snad jen 17. a 18. příčka, kterou obsadil Antonín a Šimon.

ČSÚ: Neobvyklá jména v roce 2022
ČSÚ: Chlapecká jména v roce 2022

Nejzvláštnější chlapecká jména

Neobvyklá chlapecká jména jsou však o dost zábavnější. Mezi dětmi se objevuje jméno Ragnar, podle seriálu Vikingové, stejně jako se v minulosti párkrát objevilo jméno Vinnetou. Seznam však pokračuje. Mezi další jména patří například Rohan nebo Theoden, podle Pána prstenů, Gulliver nebo Jonatán. Máme tady také Freda, který mohl být inspirován Harrym Potterem. Dále třeba Maverick, Ulrich nebo Lothar.

ČSÚ: Neobvyklá jména v roce 2022
ČSÚ: Neobvyklá jména v roce 2022

Z množství různorodých jmen, která rodiče v roce 2022 a 2023 vybírali pro své syny, vyplývá, že výběr dětských jmen je osobní záležitostí, která odráží různé inspirace a preference Od klasických jmen po netradiční a unikátní volby, rodiče dali svému rozhodnutí osobní dotek. Jak se bude seznam nejpopulárnějších a nejzvláštnějších jmen vyvíjet?

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA