Přejít k hlavnímu obsahu

Jídlo a pití při porodu

Jistě jste slyšela spoustu názorů na jídlo a pití během I. doby porodní. Zena během porodu potřebuje spoustu síly a energie. V průběhu I. doby porodní, kdy zůstáváte ještě doma, se můžete najíst a napít dle libosti. Samozřejmě, porodní kanál je velice blízko močového měchýře a močové trubice a také blízko konečníku. To s sebou nese nebezpečí odchodu stolice během konce I. doby po­rodní a možnost infekce děťátka, které se rodí většinou obličejem směrem ke konečníku.

Taktéž plný močový měchýř může činit potíže především tím, že brání ply­nulému rozvíjení branky. Tak zpomaluje celý proces otevírání porodních cest. Takže co s tím? Pijte minerálku naředěnou ovocným džusem, má lepší chuť. Samotný džus je velice koncentrovaný a máte po něm ještě větší žízeň. Také je vhodný neslazený ovocný a vlažný čaj. Pijte jen občas, a když máte pocit sucha v ústech, snažte se kloktat vodu a vyplivněte ji.

Choďte často do sprchy, pomáhá to na uvolnění kontrakcí a zároveň svlažujete celé tělo včetně úst. Pocit sucha a vyprahlosti je tak mnohem menší. Používejte adstringentní ústní vody, které aktivují slinné žlázy v ústech. Pomohou vám vytvořit mnohem více slin, které zavlažují ústní dutinu vyschlou především psím dýcháním. Často si čistěte zuby, pomáhá to opět pro svlažení úst. Pasta obsahuje adstringentní látky, budete se cítit více svěží.

Myslete na to, kdy jste byla naposledy močit. Maminky na to během kon­trakcí často zapomenou a plný močový měchýř zabraňuje progresu porodu. Pře­devším na konci I. DP je někdy obtížné se na močení soustředit. Pomožte si tedy tím, že se vymočíte ve sprše - pustíte si vodu, která vás bude motivovat. Dobře také pomáhá, ponoříte-li si ruce do vlažné vody. Hlavně se snažte myslet na to, že pokud během porodu pijete, musíte také alespoň část tekutin vymočit. Pocit na močení je často přehlušen intenzitou kontrakcí děložních, které vnímáte mnohem více.

Pokud máte pocit hladu, dejte si jídlo, které je dobře stravitelné a nezů­stává dlouho v žaludku a střevech. To znamená: banány, jogurty, piškoty s mlékem, malé množství bílého pečiva s mlékem, přesnídávky, polévky - vývar, pár kostiček čokolády. Pokud budete jíst v malých dávkách a jen v první části I. doby porodní, argument lékařů a porodních asistentek v nemocnicích, že musíte mít prázdná střeva kvůli možné infekci plodu stolicí při porodu či anestezii při neplánovaném císařském řezu, prostě neobstojí.

Není nutné, aby všechny ženy od začátku porodu hladověly, protože jen velmi malý počet porodů končí neplánovaně císařským řezem. Hladová žena je vyčer­paná a unavená. Nespolupracuje, jak by mohla. Chybí jí síly a porod se tímto někdy zbytečně prodlužuje nebo komplikuje. Samozřejmě, v žádném případě není dobré být přejedená.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA