Přejít k hlavnímu obsahu

Když obyčejná voda dětem nechutná ..

Dítě s pohárem

Strava, spánek, vylučování. Tři základní “položky”, které nelze v prvních letech života dítěte opominout. Jakmile nastane nerovnováha, musí rodiče okamžitě hned jednat. Tělo tak dává jasně najevo, že mu něco nevyhovuje. Pitný režim ale stojí stranou. Proč?  

Voda na pranýři  

Nemá smysl řešit, kolik tekutin by mělo dítě každý den přijmout. Závisí to totiž na zdraví a nemoci, na tělesné konstituci, na výdeji energie, na náladě nebo jídle. Některé děti vypijí bez větších potíží jeden a půl litru a nenechají ledviny chvíli v klidu (což je dobře), jiné nezvládnou ani dvě menší lahvičky. Pediatr z takového výsledku radost mít nebude, ale musí se zapojit i rodiče a dítě poňoukat, aby si svlažilo hrdlo. Kamenem úrazu bývají školky, kde učitelky většinou nenabádají k pití, aby náhodou nenastaly nehody a na zemi to nebylo samá loužička, protože močový měchýř volá SOS.  

Za nedostatečným příjmem tekutin může stát i špatná volba toho, co by dítě mělo pít. Mohlo by se zdát, že voda je nejlepší, nejlevnější a nejzdravější volba, ale opak je pravdou. Ano, dítě by na ni mělo být zvyklé, nemělo by se jí bránit a nevyžadovat doslazování nebo bublinky, ale všeho moc škodí. Ve velkém množství může totiž rozdráždit trávení a vyvolat průjmy nebo naopak zácpy, reflux a nadýmání. Jen málokdo by si takové zdravotní potíže spojil s příjmem vody, protože nic tak “obyčejného a na první pohled neškodného” nemůže dítěti ublížit. Nabízí se tedy otázka, jak vodu vylepšit, aby se dětem neohrála, pily ji s chutí a zároveň měla něco navíc a byla pohlazením pro citlivá střívka.  

Ovoce na scénu  

Děti milují sladké. Bez výjimky. Neholdujete-li ale cukru a nechcete ho dětem dávat v každé porci jídla i pití, vsaďte na pár kousků ovoce. Je to mnohem lepší varianta než slazené limonády. Jsou to kalorické bomby, které nesvědčí dětským zubům, ale ani paměti, vývoji, trávicímu systému a u malých holčiček mohou dokonce vyvolat vaginální infekce. Je to možná nadnesené a bylo by třeba vypít ohromné množství šťáv, ale riziko tu je. A nemá smysl ho jakýmkoli způsobem podporovat, když existují levnější, chutnější a zdravější alternativy.  

Nalijte do sklenice (nebo džbánu) čistou vodu a přidejte ovoce podle toho, co vašemu dítěti rozmazlí chuťové buňky. Voda chytne jen jemnou příchuť a bude příjemně osvěžující.  

 • Lesní ovoce - maliny, borůvky, ostružiny, jahody  
 • Červený pomeranč  
 • Jablka nebo hrušky  
 • Ananas 
 • Granátové jablko  
 • Kiwi  

Zelenina v ústraní?  

Pokud vaše dítě nemá v lásce zeleninu, do budoucna to může představovat problém. Není možné být živý jenom ze sladkého, pečiva a mléčných výrobků. Zkuste chuť zeleniny “propašovat” skrz ochucené vody. Možná se budete divit, jak příjemná změna na vás čeká. Žádné mdlé nebo nahořklé nápoje. Ale nevtíravá chuť a extra porce zdraví.  

 • Okurky nebo cukety  
 • Melouny (všechny druhy a jejjich kombinace)  
 • Celer  
 • Fenykl  
 • Mrkev  

Voda pod mikroskopem  

Na samém začátku se ale zaměřte na kvalitu vody. Právě to totiž může být jedním z důvodům, proč dítěti nechutná nebo mu dokonce způsobuje potíže. Pravidelně sledujte stav vody v obci a pokud se odchýlí od normálu nebo cítíte nepříjemnou pachuť, dočasně kupujte PET lahve nebo používejte speciální filtry a konvice, které odstraní sporné látky a povýší vodu o několik úrovní výš. Voda se v obci kontroluje každý den a udržování “zdravých” hodnot je nesmírně důležité, ale záleží na mnoha faktorech, jako je čistota trubek nebo množství používaného chloru a blízkost termálních pramenů.  

Děti se chtějí bavit  

Žízeň je pro děti pud, který se snaží co nejrychleji utlumit. Stejně jako hlad nebo potřebu vylučování. A v krizi je jim víceméně jedno, jestli jim nabízíte slazenou limonádu nebo obyčejnou vodu bez bublin. Mnohem důležitější je pro ně rozmanitost během dne. Ono pít od rána do večera to samé - nuda. Ale jednou dejte čistý vývar ze zeleniny nebo morkových kostí, pak zřeďte vodu s jablečnou šťávou, proložte kakaem nebo právě “lektvarem” s kousky zeleniny. Takový postup děti potěší a prospěje bezproblémovému zažívání. Ulovíte tak dvě mouchy jednou ranou.

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Výživa dětí

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

 • Nejsou povoleny HTML značky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.