Přejít k hlavnímu obsahu

Jak by měl vypadat pitný režim v těhotenství a na co si dát pozor?

Pondělí 8. Červenec 2019 11:04
pitny-rezim-tehotenstvi

Jste to, co jíte a pijete. Správný pitný režim byste obzvlášť v těhotenství neměla zanedbávat. Ovlivňuje totiž nejen vaše zdraví, ale i zdraví maličkého dítěte, které nosíte v bříšku. Co tedy pít a čemu se raději vyhnout? 

Jaký je nejlepší nápoj pro těhotné ženy? 

Až 75 % Američanů trpí chronickou dehydratací. Zlaté pravidlo proto zní: Pijte dostatečně a hlavně vodu. Nejlépe neperlivou. Abyste snížila těhotenskou únavu a zároveň se osvěžila v letním parnu, nakapejte si do vody trochu citronové šťávy. 

Ideální jsou 2 litry tekutin každý den. Hodně ale záleží na skladbě jídelníčku, ročním období, fyzické aktivitě i na zdravotním stavu. 
Na pocit žízně nedávejte, ten je již počátečním příznakem dehydratace.  

Zlaté pravidlo říká, že všeho moc škodí. Přemíra tekutin zatěžuje vaše ledviny i močový měchýř a může způsobit dokonce zhoršení pozornosti. 

Co když nezvládám v těhotenství vypít dostatek tekutin? 

Cítíte se už po pár sklenicích plná jako sud potom zkuste vykompenzovat nedostatek vody příjmem ovoce a zeleniny. Vodnatější zelenina v sobě může mít 90 až 95 % vody. Ovoce až 80 %. Podtrženo sečteno, obědem do sebe dostanete zhruba 600 ml vody – tedy 30 % potřebné denní dávky. A co teprve, když si dopřejete i polévku? 

Pít musíte při letních čtyřicítkách i v sibiřských mrazech. Rychlejší odpařování potu v chladném vzduchu, teplé bundy, radiátory na „pětku“. To vše vede během zimy ke zvýšené ztrátě tělesných tekutin.  

  • Může voda z plastových lahví škodit miminku? 

Sice jsou plastové lahve dobře dostupné, v těhotenství byste se jim ale měla vyhnout obloukem. Některé plasty mohou obsahovat nebezpečný Bisphenol A (BPA), který může ohrozit miminko. Proto pokud chcete nakupovat balenou vodu, čtěte pozorně etiketu, z čeho je láhev vyrobená. Nebo na vodu zvolte skleněné lahve, a máte po starostech. 

  • Je minerální voda v těhotenství bezpečná?  

Pokud „minerálka“ neobsahuje konzervanty, barviva ani přidány cukr, může doplnit váš pitný režim. 
Jako náhrada neperlivé vody se ale nehodí. Nachází se v ní velké množství sodné soli, která může při pravidelné konzumaci způsobovat otoky. 

  • Proč je neperlivá voda nejlepší nápoj při těhotenství? 

Voda pomáhá organismu zbavit se škodlivých látek a zajišťuje bezproblémovou činnost ledvin a jater. Správný pitný režim navíc dovede zatočit se zácpou, s infekcemi močových cest a s dalšími zdravotními problémy v graviditě.  

Neperlivá voda má blahodárné účinky i na váš plod. Čím více si ji dopřejete, tím zvyšujete šanci na narození čiperného dítěte s normální porodní váhou.  

  • Kterých nápojů se v těhotenství vyvarovat? 

Ne všechny tekutiny jsou v graviditě to pravé ořechové. Zvlášť alkohol, v němž se nachází nebezpečný chinin, dovede zkazit vaše představy o pohodovém těhotenství. V graviditě jsou také nevhodné sladké nápoje. 
Vědci netuší, jaké množství alkoholu je nebezpečné pro vás plod. Ví ale jistě, že když to s pitím přeženete, může se to podepsat na dítěti vrozenými vadami. 

Musím během gravidity vyřadit kávu? 

Pokud si bez kávy nedovedete představit život, omezte ji maximálně na dva šálky denně. Pijte ji jedině přes den, ne ve večerních hodinách. 
Dávka kofeinu v kávě může způsobit, že stěží zamhouříte oči. Plodu zase zvýší tepovou frekvenci, což pro něj může být nebezpečné.  Navíc více hrozí vyšší riziko porodu s nižší váhou.  

Určité množství kofeinu obsahuje i černý či zelený čaj, nápoje kolového typu, a dokonce třeba i horká čokoláda. Proto omezte tyto nápoje, aby netvořily hlavni složku vašeho pitného režimu. 

Jak se těhotenství blíží k „finiši“, čím dál více se zpomaluje schopnost těla kofein odbourávat. Podle některých odborníků koluje ke konci těhotenství v krvi až 18 hodin. A v organismu vašeho plodu dokonce 20x déle. 

Je možné v těhotenství pít nepasterizované mléko? 

Mléko, které výrobce tepelně neošetřil, mohou napadat nebezpečné bakterie. Ty vám mohou způsobit nejen otravu jídlem. Hrozí i riziko komplikací v těhotenství, které mohou ohrozit i budoucí zdraví miminka. 

Je smoothie vhodné v těhotenství 

Dopřát si v těhotenství smoothie je dobrý nápad. Aby neobsahovalo chemii, je ideální si ho připravit doma. Máte navíc jistotu, že je suroviny jsou dobře omyté. 

Mohu si během těhotenství dopřát energy drinky? 

Energetické nápoje jsou v těhotenství čisté zlo. Obsahují velké množství kofeinu, konzervantů, barviv, a navrch ještě spoustu cukru. 
Cítit se svěží, abyste v pohodě zvládla celý den, je důležité v každém životním období, včetně těhotenství.

Nyní stačí už jen vybírat potraviny, po kterých se cítí i vaše miminko dobře. Pokud to zvládnete, získala jste klíč k bezproblémovému těhotenství a lepšímu zdraví vašeho dítěte. 

autor: Tehotenstvi.cz
kategorie: pitný režim

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.