Jak snížit rizika vrozených vývojových vad | Těhotenství.cz

Na plísně s pampeliškou

Přejídání, nezdravý životní styl, málo pohybu…ideální spouštěč nemoci, která nebolí, necítíme ji. Jednoho dne na nás koukne, zasvědí a máme zaděláno na problémy. Ano, máme na mysli plísně. Jeden z největších fenoménů naší doby. Jsou všudypřítomné a boj s nimi nemá vždy jasného vítěze. A zejména v předvánočním období, kdy naše zažívací trakty očekávají přísun nadměrného množství sladkého cukroví a jiných dobrot. Vytváříme si tím optimální podmínky pro vznik plísní.

Jak snížit rizika vrozených vývojových vad

Jak snížit rizika vrozených vývojových vad - Těhotenství.cz

Leden je měsícem prevence vrozených vývojových vad a s tím je spojeno zvyšování povědomí o tom, jak často se vrozené vývojové vadyinfo-icon vyskytují a co lze dělat pro to, aby se jim zabránilo.

Každý rok se jen v USA rodí 1 z 33 dětí s nějakou vrozenou vývojovou vadou. Celkem je to přibližně 120.000 dětí ročně – jedno dítěinfo-icon každé 4,5 minuty.  V České republice se v posledních letech stále rodí  okolo 3,5 % dětí s určitou vývojovou vadou (podle statistik Národního registru vrozených vad). Vrozené vývojové vady mohou mít vliv na téměř všechny části těla. A samozřejmě mohou být také různě závažné a některé končit dokonce smrtí. Některé vady, jako třeba rozštěp rtuinfo-icon, mohou být snadno diagnostikovány, zatímco jiné - jako například srdeční vady - mohou být objeveny pouze pomocí diagnostických testů.

Vrozená vadainfo-icon může narušovat jak normální strukturu tkání a orgánů, tak jejich funkci. Vzniká na základě abnormálního ontogenetického vývoje, zapříčiněného genetickými faktory, faktory vnějšího prostředí či oběma skupinami faktorů. Mezi nejčastější vrozené vady patří: Downův syndrominfo-icon, rozštěp rtu (s nebo bez rozštěpu patra), rozštěp patra bez rozštěpu rtu.
    
Prevence vrozených vad

Vrozené vady mohou mít vážné fyzické a psychické dopady, a to nejen u postižených lidí, ale i na jejich rodiny a přátele. Odborníci neví, co způsobuje více než 60% z vrozených vad.
Existují ale postupy, které mohou ženy použít, ke zvýšení šance mít dítě narozené bez vrozených vad. Základem jsou pravidelné návštěvy v prenatální poradně a konzumace doporučené dávky  400 mikrogramů (mcg) kyseliny listové denně.

Potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové: brokolice, čočka, pórekinfo-icon, chřestinfo-icon, fazole pinto, potočnice, hrášek, špenát, růžičková kapusta.

Vitamin B, pod který kyselina listováinfo-icon spadá, je velmi choulostivý. Špatně snáší vysoké teploty při kuchyňské úpravě jídel. Vařením, pečením nebo dušením můžete zničit až 90 % vitaminu.

Včasná a přesná diagnostika vývojové vady umožňuje lékařům podrobně informovat rodiče o prognóze a povaze takovéto vady a nabídnout rodičům varianty dalšího postupu (například porodinfo-icon ve specializovaném zařízení, následnou chirurgickou péči, eventuálně – v případě velmi závažné vývojové vady - i umělé ukončení těhotenstvíinfo-icon z genetických důvodů).

Typickými faktory, které mohou být v těhotenství škodlivé, jsou alkoholinfo-icon a kouřeníinfo-icon. Jak konzumace alkoholu tak i kouření tabákových výrobků má totiž na plodinfo-icon prokazatelně škodlivý efekt. Negativně ale může působit i špatná výživa těhotné ženy, řada infekčních i neinfekčních chorob a rovněž i řada léků, které dnes užívá stále větší část naší populace.

 

Těhotenství.cz, Fotot: Pixmac