Přejít k hlavnímu obsahu

Riziko vzniku preeklampsie v těhotenství snižuje aspirin

Preeklampsie v těhotenství snižuje aspirin

Aspirin obsahuje účinnou látku kyselinu acetylsalicylovou, která působí proti bolesti, zánětům, horečce a trombózám. Aspirin je podrobován neustálým vědeckým výzkumům, díky nimž se odkrývají jeho další pozitivní účinky. Nyní nová studie odhalila, že Aspirin může také pomoci zabránit vzniku velké komplikace v těhotenství – preeklampsii. Studie byla zveřejněná v odborném časopise Annals of Internal Medicine.

Preeklampsie je závažné těhotenské onemocnění, které může vést k předčasnému porodu nebo i úmrtí plodu. Příznaky preeklampsie jsou: vysoký krevní tlak, přítomnost bílkoviny v moči. Faktory jako je obezita, vysoký krevní tlak nebo onemocnění ledvin mohou zvýšit riziko. K preeklampsii obvykle dochází v prvním těhotenství. Po celém světě je preeklampsie hlavní příčinou předčasných porodů a úmrtí matek.

Výsledky několika nedávných studií jsou slibné. Ženám s rizikem preeklampsie, které užívaly nízké dávky aspirinu denně v prvním trimestru, se snížilo riziko vzniku preeklampsie o 24 procent, riziko předčasného porodu pak kleslo o 14 procent.

Proč u některých těhotných toto onemocnění vzniká, není zcela známo. Všeobecně ale platí, že preeklampsii mohou častěji trpět ženy kuřačky, ženy obézní a ženy vysoce pracovně vytížené.

Těhotné ženy, u kterých je vysoké riziko vzniku preeklampsie, by se rozhodně měli před užitím Aspirinu poradit se svým lékařem, zda jsou nízké dávky tohoto léku pro ně vhodné. Výrobce Aspirinu k užívání v těhotenství přímo uvádí:

Těhotné ženy berou kyselinu acetylsalicylovou, například pro utišení bolestí hlavy. Děje se to někdy ještě předtím, než je těhotenství zjištěno. V žádném z těchto případů není důvod k obavám. Ve studii u 14 800 těhotných žen (v období 1.–4. měsíce) nebyla zjištěna žádná spojitost se zvýšenou frekvencí vzniku vad plodu. Avšak v posledních třech měsících těhotenství by ženy neměly brát kyselinu acetylsalicylovou vůbec kvůli riziku potlačení kontrakcí dělohy nebo prodloužení těhotenství.

Pokud je v této době indikováno použití některého analgetika, poraďte se se svým lékařem a užívejte některou alternativní analgetickou látku, jako je paracetamol. Jestliže vám však lékař předepíše kyselinu acetylsalicylovou z důvodu prevence vysokého krevního tlaku vyvolaného těhotenstvím (preeklampsie), je možné ji brát kdykoliv během těhotenství.

Jsou nějaké okolnosti, za kterých bych neměl brát kyselinu acetylsalicylovou?

Jste-li těhotná nebo kojíte dítě, poraďte se podobně jako u jiných léků s lékařem nebo lékárníkem, než tento přípravek použijete. Obzvláště důležité je nepoužívat Aspirin během posledních tří měsíců těhotenství, nenařídí-li to lékař, protože by mohl způsobit problémy nenarozenému dítěti nebo komplikace při porodu.

Zdroj: Aspirin

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.