Přejít k hlavnímu obsahu

Může pomoci fyzioterapie v průběhu těhotenství?

Fyzioterapie

Během období těhotenství prochází ženské tělo celou řadou fyziologických změn, kterým se postupně přizpůsobuje. Těhotenství klade na ženské tělo velké nároky. Všechny změny představují důležité faktory, které vedou ke správnému vývoji i výživě miminka.

K jakým změnám dochází?

Objevují se změny v oběhovém systému. Koluje v něm větší objem krve. Zvyšuje se i tepová frekvence a srdeční výdej. Obdobné tomu je u dýchacího systému. Zde se zvětšuje dechový objem. Také se mění poloha bránice, zmenšuje se prostor pro plíce. Dýchání se mění na mělčí a je namáhavější.

Ničím neobvyklým nejsou bolesti zad – především v bederní oblasti, bolesti hlavy, kyčelních kloubů nebo chodidel. Dochází ke změně těžiště těla a s ním souvisí i postavení pánve a páteře, mění se stereotyp chůze. Čím je těhotenství ve vyšším stádiu, tím se více mění chůze, stává se kolíbavější. Uvolňují se vazy, ty drží hůře pohromadě jednotlivé části těla. Všechny tyto obtíže pomáhá snižovat dobře cílená fyzioterapie.

Příprava na porod a role fyzioterapie

Mezi oblíbené metody patří fyzioterapie, která nabízí celou řadu benefitů. Může pomáhat s některými těhotenskými obtížemi. Navrhuje vhodné cviky, které přinášejí úlevu od bolesti. Také mají preventivní charakter. Pomáhá i s přípravou na samotný porod.

Fyzioterapie pomáhá aktivovat a relaxovat svaly pánevního dna, podporuje nácvik bráničního dýchání, používá cviky, které posilují prsní a pánevní svaly a hluboký stabilizační systém. Pomocí prvků senzomotorické stimulace aktivuje plosku chodidla. Díky cévní gymnastice eliminuje výskyt křečových žil. Lehkým způsobem posiluje hluboké břišní svaly. Rozvolňuje kyčle. Učí dýchací cvičení, to je důležité při samotném porodu. Ukáže a naučí cviky, které maminka využije pro uvolnění pánevního dna, tím se zkrátí první doba porodní.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA