Přejít k hlavnímu obsahu

Legendy o semínku: všetečné otázky o početí

Dětské otázky

Jsou věci, o kterých rodiče mluví jen sporadicky a odpovědi jsou .. kostrbaté. Netuší, jak s dětmi o takových tématech mluvit, jak se k nim postavit, jak jim to naservírovat jemně a zároveň tak, aby to nevyvolalo další lavinu dotazů.  

Otázky na tělo  

Narodí se miminko, všude kolem radost a ohromné štěstí. A pak přijdou první otázky, co za tím zázrakem vlastně stojí. Rodiče znejistí. Samozřejmě, že to ví, ale je dítě na takovou pravdu připravené, jaká slova zvolit, je lepší pohádka, mlčení nebo fakta? Na to neexistuje jednoznačná odpověď. A pokusy rodičů jsou občas k smíchu. Proč? Protože zbytečně ošlapují kolem a děti je svými logickými otázkami hodně potrápí.  

Sázka na jistotu 

Většina dospělých volí nenásilnou cestu o tom, že když je mezi maminkou a tatínkem láska, vznikne z toho časem miminko, to trošku povyroste v bříšku a pak se vyloupne na svět. Nějaký čas dětem takové vysvětlení stačí a nutno říct, že je to vzhledem k jejich věku (takové otázky vás potrápí mezi druhým a třetím rokem) to nejpravdivější a nejpragmatičtější řešení. Jak ale bude myšlenka v dětských hlavičkách zrát, přijdou další, mnohem záludnější otázky.  

Pokud se na to necítíte, hledejte oporu v knihách. Na českém trhu je jich poměrně dost a každá se k otázkám početí - a jak ho vysvětlit dětem - staví jinak. Stačí si vybrat metodu, která je vám nejbližší.  

Když se děti samy zeptají ..  

Varianta, kdy se dítě zeptá, rodiče mu vše osvětlí a je klid, je mnohem lepší. Většinou to tak ale neprobíhá, dětem všechno nové v hlavě zraje a samy si pak tvoří vlastní představy. A s těmi mohou rodiče hodně zaskočit. Otázky jsou totiž mimo realitu a jen odrážejí nekonečnou dětskou fantazii. Jedna rada pro dospělé: otázkám se nevysmívejte a nepřecházejte je bez odezvy. Děti potřebují feedback a vysvětlení, jinak si vytvoří naprosto pokřivenou skutečnost a jen těžko byste škody napravovali.  

Kudy miminko vyleze?  

Otázka, která je pro děti zásadní. Mnohem víc než tak, jak se dítě do bříška dostane. Na rovinu dítěti vysvětlete, že některá mininka se ven dostanou rodidly (záleží, jak tuto oblast nazýváte), jiná - v případě komplikací - jizvou v bříšku, která se zacelí a zahojí láskou.  

Musela jsi spolknout lžičku?  

Nutíte dítě několikrát denně jíst, aby rostlo a sílilo. Není tedy divu, že děti zajímá, jak se miminka stravují v bříšku. A až dostanete otázku, jestli jste musela sníst lžičku, aby se dostala k mimču a to mohlo papat, jen se pousmějte a dítěti povězte o placentě a pupeční šňůře. Zajímavé jsou i historky o tom, že co jí máma, má ten den “na talíři” i miminko.  

Můžete si zahrát i hru, co by miminkům chutnalo nebo čeho se musí ženy v těhotenství vyvarovat.  

Může ti bříško prasknout?  

Některá miminka jsou menší, jiná větší. A u maminek to platí stejně tak. Děti mívají strach, že se břicho zvětší moc a praskne. Protože dítě roste, vyvíjí se a válí se v mámině pupku ze strachy na stranu. Ubezpečte dítě, že miminko není v tomto směru pro ženy hrozbou. A pokud by vyrostlo nad rámec všeho, bude muset ven. Ale příroda to zařídila tak, aby byl vývoj přímo úměrný délce těhotenství.  

Měla jsi dvě bříška?  

Jedno bříško, jedno miminko. Tak je to nastavené. Ale co když  maminka čeká rovnou dvě miminka? Má dvě bříška nebo se dvě děti musí poprat o to jedno? Není jim tam těsno? Vejdou se tam? To je otázek. Ukažte fotky z ultrazvuku a vysvětlete, že miminka u vícečetných těhotenství bývají větší a ženy mívají bříško ještě o něco větší. Ale upozorněte i na rizika s dvojčaty spojená.  

Neutopí se?  

V bříšku je voda a dítě v ní plave. Neutopí se? Proč se narodím a plavat zapomenu? Otázka je jednoduchá. Řešením je napojení na placentu a pupeční šňůru. Nejde totiž o plavání v pravém slova smyslu.  

Kam s čůránky?  

Otázky vylučování jsou pro děti nesmírně fascinující. A tak není překvapením, že se často zamýšlí nad tím, kam miminko v bříšku čůrá. Čůráš i za miminko a nesmrdí ti z toho bříško? nemůže to přetéct?  

Obrňte se trpělivostí a vysvětlujte. Jedině tak zbavíte dítě všech “bludů”, které se mu vyrojily v hlavě. Nebalamuťte ho, nelžete mu, neodbývejte ho. Zaslouží si vědět pravdu. To ale neznamená, že jeho otázky budou na úrovni dospělého člověka. Musíte najít rovinu, jak na výstřelky dětské fantazie odpověď se ctí. A to třeba i na to, jestli miminko šimrá, když prdíte.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Těhotenství

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA